Tulkaa jo pois sieltä lapsenhoitotylstä, jos ei resurssit, kunnioitus, arvostus ja organisointi pelaa??!!
Puolustakaa itseänne ja oikeuksianne! Tekin olette ihmisiä ja arvokkaita sellaisia!
Teilläkin on oma arvokas elämä ja rakkaimpanne, joiden kanssa haluatte jakaa elämää ja asioita!
Jos työ on rankkaa, ja vanhemmilta saa paskaa silmille, ja syytetään joka asiasta ja teitä pidetää vain tarhantäteinä, ilman omaa elämää ja ihmisarvoa, niin silloin niiden kunnioittamattomien vanhempien olisi hyvä itse hoitaa penskansa kotona.
EI voi saada hyvää palvelua, jos hoitajien ihmisarvo on poljettu kokonaan, ja heidän vika on kaikki. Heidän pitäis jaksaa, jaksaa ja jaksaa. EI KÄY! Pois töistä vain ja alan vaihto, tai menkää vammaispuolelle, paljon helpompaa!!!
Lasten kanssa kun työskentelee, ei tunne omaa arvoa, pitää ajatella kokoajan toisen tarpeita ja hyvinvointia, omasta viis veisata. Lastenhoito on onneksi työtä, vain työtä, EI ELÄMÄN YKKÖSPILARI. Vanhemmilla välillä oletus, että heidän lapsensa hoitajien ykkösasia, tämä luulo polkee hoitajien oman elämän ihmisarvoa, mikä on silkka törkeyden huippu.
Vaihtakaa työpaikkaa, ja asiakasryhmää. Menkää työskentelemään sinne, missä teitä arvostetaan, missä kaikella on jotakin väliä, missä teidän omakin elämä korostuu ja arvostuksen kohdillaan! Silloin voi olla onnellinen, kun on ihmisiä jotka työssäkin näyttää välittämisensä.
Minkätakia hoitajat teette lapsenhoitotyötä?
3
122
Vastaukset
- ...
Oliskohan se niin että tämä yhteiskunnan vähiten arvostettu kotiäidin työ on nyt vaan siirtynyt päivähoidon kasvattajille. Kuvauksesi päivähoidon kasvattajien tilanteesta on melko samnlainen kun kotiäidin rooli taannoin oli ja sen puoleen yhä vielä. Mitään työtä ei yhtä vähän kunnioiteta kun pienten lasten hoitoa ja kuitenkin se on meidän ihmisten jatkuvuuden ja hyvinvoinnin kannalta se kaikkein tärkein työ. Ehkä sitä juuri siksi vähätelläänkin, koska monella tavalla niin tärkeä ja samalla niin vaikea.
Uskon myös että hoitajien "vanha kaarti" joille hoivatyö niin tärkeä että huolimatta huonosta kohtelusta ja huolimatta vaikeista olosuhteista tärkeintä on lapsen hyvä hoiva (kuten äidit ennenvanhaan lastenhoidon kokivat), jäävät pian eläkkeelle ja paikalle astuu uusi uljas kasvattaja jolla ei tule olemaan vaikeuksia asettaa oma etu etusijalle ja vaatia oikeuksiensa kunnioittamista, eiväthän he ole lasten vanhempia ja vastuu lapsen arjesta on vanhemmilla.
Näin ehkä tulevaisuudessa vastuu lapsen hyvinvoinnista palautuu vanhemmille?Olisi hyvä näin. - mikä muu työ?
Olisiko sinulla ehdotuksia, miten sitä alaa vaihdettaisiin? Koulutus tälle alalle eikä oikein houkuttele taas koulunpenkillekään lähtö, en edes tiedä mikä muu ala voisi kiinnostaa ja opiskelukaan ei nyt ihan rahakasta puuhaa ole. Palkkani, tämän varsin pienenkin, kun tarvitsen elämiseeni.
Eli kertokaa mille alalle pääsisi suht vaivattomasti? - linus89--
Vammaistyö on parasta mitä tiedän. no sielläkin on omaisensa, mutta jos ei valitse kaikkein nuorinta sakkia ni saa kyllä arvostusta työn puolesta ja iloa sen kautta työstä :)
Liikuntavammaisten asumispalvelut on parasta, missä olen ollut :) se on rennompaa, verrattuna lastenhoitoon, mitä nyt olen työharjoittelussa ollu, eikä ollu yhtää mun juttu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574156Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643394Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541771Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251630Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961411Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132910Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235851en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115808Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17773