Hei
Olit kysynyt omaehtoisesta opiskelusta ja siihen liittyvistä tuista. Vastaamme tässä uudella viestiketjulla, jotta mahdollisimman monella lukijalla olisi vastauksesta hyötyä.
"Tilanteeni on se, että tuli hankittua akateeminen koulutus alalle, jossa on vähän töitä tarjolla. Nyt on menty pätkillä vuoden verran, välillä pari kuukautta ilman työtä. Olen edelleen työnhakijana TE-toimistossa, sillä meneillään on pätkätyö joka loppuu kesäkuussa. Seuraava alkaakesäkuunssa myöskin ja loppuu 31.7. Pidempiä en ole onnistunut saamaan, vaikka haku on ollut kovaa (alani vain on nyt sellainen).
Nyt alan olla kyllästynyt liialliseen epävarmuuteen, ja haluaisin hakea opiskelupaikkaa, jotta voisin saada ammatin, jossa on hyvät työnäkymät, eikä jatkuvaan epävarmuutta. Haluaisin tietää, olenko oikeutettu tilanteessani omaehtoiseen opiskeluun, siis työttömyyskorvauksella opiskeluun? Olenko siis oikeutettu minkäänlaiseen tukeen (työttömyys, opinto- tms. tukeen,), jos alan opiskella nyt. Olen työttömyyskassan jäsen ja tähtäimessä korkeakouluopinnot. Opintotukikuukausioikeutta minulla on ensimmäisen tutkinnon jäljiltä 2kk."
Työttömyyskassa voi maksaa ansiopäivärahaa työllistymissuunnitelmassa mainitun opiskelun aikana. Ota yhteyttä työ- ja elinkeinotoimistoon selvittääksesi voidaanko sinun kohdalla uutta opiskeluasi lukea työllistymistä edistäväksi palveluksi.
Ystävällisin terveisin
Tiina työttömyyskassasta
Nimimerkille Mitä tekisin
tyottomyyskassat
0
77
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741