Puolisoni on valmistuu datanomiksi kahden viikon päästä. Meillä on myös vuosipäivä samoihin aikoihin ja haluaisin antaa hänelle jonkin upean ja ikimuistoisen lahjan.
Hän
- on 25v
- ei käytä koruja tai kelloja, ainoastaan vasemmassa korvassa pieni nappi (ja niitä hänellä on jo varastossaki muutama)
- pitää PALJON erilaisista pelikonsoleista ja videopeleistä, ja omistaa paljon pelejä ja usean eri konsolin. (Pelejä en siis ainakaan osta, enkä oikein tiedä hänen makuaan, hän kun on niiden suhteen niin "kranttu")
- Hän ei harrasta urheilua, kalastusta, metsästystä, kirjallisuudesta (Aku Ankkaa yms sarjakuvia lukuunottamatta ja sekin hänelle tulee Roope Setä) tms.
- musiikit hänellä on digiversioina, hän ei siis kerää levyjä, eikä hänellä ole mitään ehdotonta lempibädiäkään
- Hänellä ei ole autoa eikä korttia, mutta molemmat on suunnitteilla hankkia
- Hänellä on jo paljon kaikkea tavaraa
:-/ ymmärtänette miksi hänelle on niin tavattoman vaikea ostaa edes synttärilahjaa saati vuosiäivä/valmistumislahjaa, joka kuitenkin pitäisi olla sellainen mistä jää sitten pysyvä muisto valmistumisesta.
Ja ne jotka aikovat ehdottaa "Ota siltä suihin!" -tai muitä tökeryyksiä niin älkööt
edes vaivautuko!
Kiitos kaikille jotka asiallisesti vastaavat.
Lahjaa valmistuvalle URGENT!!
5
94
Vastaukset
- aloittanut
Niin se vielä piti mainita,että budjettikin minulla on vähän rajallinen.
Hintahaarukka on 20-100e, maks 150,- , kun itsekään en ole suurituloinen vaan tällä hetkellä työtön.... - birimbau
Pojille on kyllä vaikea keksiä mitään, varsinkaan jos ei ole esim. jotain harrastusta (silloin on vähän tyhmää ostaa edes lahjakorttia vaikka jonnekin urheiluliikkeeseen). Muutamalle miespuoliselle kaverille olen antanut valmistujaislahjaksi baarivälineitä (shaker, mittoja ym., voi halutessaan vaikka kaiveruttaakin) ja niistä on kovasti tykätty. En kyllä sitten tiedä, miten hyvin nuo soveltuvat poikaystävälle (ja mikä poikaystäväsi suhtautuminen alkoholiin edes on).
Yksi mahdollisuus on tarjota hänelle aikaa. Suunnittele esim. joku yhteinen piknik ja tee itse retkievääksi jotain hänen lempiherkkujaan tai tarjoa hänelle illallinen jossain ravintolassa. Myös esim. risteily tai hotelliyö jossainpäin Suomea/pois arkisesta ympäristöstä voisi olla kiva idea (tai vaikka telttaretki, jos se tuntuu hyvältä). Hierontalahjakortti on myös mahdollinen, mutta jotkut miehet eivät pidä sellaisesta (jos hieroja ei ole tuttu yms.). - lahjakortti
Lahjakortti johonkin liikkeeseen on erittäin hyvä vaihtoehto, puolisosi voi sitten itse päättää mitä haluaa. Hanki lahjakortti vaikkapa jostakin tavaratalosta, jos sen ostaminen jostakin erikoisliikkeestä tuntuu liian kapea-alaiselta vaihtoehdolta.
- lahjakortti
jatkaa vielä... Myös raha itsessään on erittäin hyvä lahjavaihtoehto, sille on aina tarvetta. Puolisosi voi sitten itse päättää säästääkö sen vai käyttääkö huviin tai hyötyyn.
Lahjakortista tai rahasta voi myös jäädä yhtälailla pysyvä muisto kuin jostakin esineestä tai elämyksestä (esim. telttaretkestä) vaikkei yhtäkkiä uskoisi, esim. lahjakortilla tai rahalla hankkimastaan esineestä puolisosi muistaa vuosien päästäkin että se oli lahja sinulta, aivan yhtälailla kuin jos olisit itse antanut sen esineen hänelle.
- aloittanut
Kiitos vastauksista.
Mies ei käytä lainkaan alkoholia, eli ns nestemäiset lahjat on aikalailla pois-suljettu. Tuota yhteistä aikaakin meillä on, joskus ehkä liikaakin, joten se nyt ei olisi aivan ykkönen. Olen kyllä ostanut hänelle jo mitalin, missä lukee "Maailman Paras Poikaystävä" , mutta haluaisin antaa hänelle myös valmistujaislahjan, tietysti mieummin erikseen. Tuo lahjakortti on toki hyvä idea.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780