Hei !
Haluaisin vinkkejä mitä ruokaa/makupaloja yms. laitatte koirallenne kongin sisälle ?? jotain mikä sieltä ei ihan heti lennä ulos, että tekemistä riittäisi vähän pidemmäksi aikaa :D
vinkkejä ??
Mitä laitatte koirallenne kongin sisälle ?
6
312
Vastaukset
- perheen isä
En laita mitään. aktivoin koiraa ulkona ja muulla tavoin.
Tässä hieman ajattelemisen aihetta. Teksti on osa suomalaisen koiragurun kyhäämää ratalankahässäkkää.
Lainaan.
"Me tiedämme, että kun vähennetään hiilihydraatteja, niin koira siirtyy käyttämään pääosin rasvaa energian tuotantoon. Samalla saadaan “rauhoitettua” insuliinipiikkiä, saadaan parempi painokontrolli ja vältetään kaikki nykyään korkeaan hiilihydraattiin kytketyt terveysriskit.
Jos koiralle syötetään koko ajan hiilihydraatteja – pahimmillaan jopa tasaisesti pitkin päivää koiraa aktivoidessa tai palkittaessa – niin insuliinia hyppyytetään rajustikin. Rasvan hyödyntäminen jää nollille, ja soluille annetaan koko ajan käsky varastoida energiaa. Verensokeri heilahtelee päättömästi, ja koiran vireystaso ja into heilahtelee samaan tahtiin.
Onko tämä syy niin monien koirien ongelmiin rauhoittua? Ovatko eroahdistusoireet sittenkin ruokinnallisia, eivät puhtaasti hermorakenne- (eli jalostuksellisia) tai koulutuksellisia (ei osata enää tapakasvatusta)?"
Asiaa. Ainakin miettimisen arvoinen juttu. - adwac
"Neun" tyyppistä mössöä/maksalaatikkoa/lihapullaa, joskus olen laittanut juustoa mikä ei todellakaan meinannut tulla ulos! Yleensä koira kyllä saa kaikki sieltä pois aika helposti!? No kerran näkkäripala oli vähän hankalan mallinen ja jäikin sinne!
- kukkahatuton
Sopivan iso juustopala, joka ei tipahda sieltä ulos. Siinä riittää koirilla askarreltavaa useammaksi tunniksi ja mukavaa tuntuu olevan. Samalla puhdistuvat hampaat ja leuat aktivoituvat. Meillä Kongit annetaan koirille pari kertaa viikossa, niin mielenkiinto säilyy.
- Pen_tu
Raakaa/kypsää jauhelihaa, joskus harvoin maksalaatikkoa, puuroa, koirille tarkoitettua lohta, lihaa yms. Yleensä myös pakastan kongin. Joskus laitan kongiin juustoa ja sulatan mikrossa.
- Chicken
Koirien hammastahnaa, kanalle maistuvaa.
- Pentukongi käytössä
Meidän kääpiövillakkoira Vili tykkää todella paljon kongista. :) Laitan kongiin ensin turvotettuja napuja, sitten makkaraa/nakkia pilkottina pieniksi, sen jälkeen pieni pala juustoa ja taas makkaran paloja. Lopuksi päälle juustosiivu ettei heti kaikki tipu. Sitten kongi mikroon niin että juustosiivu jää kiinni siihen ja sen jälkeen pakkaseen yöksi. Aamulla kun lähden töihin annan kongin koiralle ja jää sitä tyytyväisenä jyrsimään. Tämä toimii hyvin meillä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672405- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741195EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79845
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19790- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30636