Optikko ei antanut reseptiä?

EiTietoa

Siis kävin tänään optikolla ja hän ei suostunut antamaan minulle sitä silmälasireseptiä. Lukemat olivat vähän muuttuneet mutta ei merkittävästi enkä välttämättä tarvitse uusia laseja. Muistan vain lukeneeni jostain että asiakkaan kuuluisi saada se itselle? Vai muistanko aivan väärin... Kertokaa te viisaammat jotka tiedätte miten asia on. Kovasti ihmettelin optikon käytöstä.

13

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heiuutim

      Kyllä saat jos maksat siitä.

    • jos en väärin muista

      Näontarkastus optikollakin maksaa käsittääkseni jotakin (20-30€). Yleensä sen saa ilmaiseksi mikäli aikoo ostaa uudet lasit. Jos ei tarvitse uusia laseja niin eivät ne ole minulta ainakaan mitään veloittaneet, mutta enpä ole kyllä saanut uutta "reseptiäkään".

    • Heiuutim

      Reseptin saa jos maksaa siitä.

    • ananananana

      Onhan asiakkaalla oikeus omiin tietoihinsa, jos vielä maksanutkin toimenpiteestä. Eli jos on maksanut näöntarkastuksen, niin kyllähän silloin tulee saada reseptikin, viimeistään pyydettäessä.

      "Ilmainen" näöntarkastus on sitten ehkä hieman eri asia.

    • Jellonatjee

      Omat tiedot eli tutkimustiedot eivät ole resepti ne on annettava jos asiakas haluaa.

      Silmälasimääräystä eli reseptiä optikon ei tarvitse antaa. Ei lääkärinkään ole pakko kirjoittaa reseptiä.

      • ....................

        Kyllä asiakkaalla on oikeus saada optikolta tai silmälääkäriltä resepti näin halutessaan.


      • rezept

        Potilaalla on yleensä oikeus tutustua omiin tietoihinsa. Se ei edes tarkoita, että omat tiedot saa itselleen. Omiin tietoihin tutustuminen voidaan tietyissä tapauksisa edellyttää tehtäväksi esim. lääkärin kanssa.

        Lääkäri antaa silmälasireseptin, jos potilas sellaista toivoo. Ei siihen ole mitään estettä tai syytä olla antamatta. Eri asia on, jos esim. silmäsairauden tms. takia vahvuuksia ei ole mahdollista määrittää. Ja jos vahvuudet eivät oletettavasti ole vakaat niin senhän voi kirjoittaa siihen reseptiin: "vahvuudet voivat muuttua hyvin nopeasti". Silloin ei tule turhaa tappelua, jos kohta vahvuudet ovatkin taas pian lasien hankkimisen jälkeen muuttuneet.


      • Ihmettelenpäsvaanen
        rezept kirjoitti:

        Potilaalla on yleensä oikeus tutustua omiin tietoihinsa. Se ei edes tarkoita, että omat tiedot saa itselleen. Omiin tietoihin tutustuminen voidaan tietyissä tapauksisa edellyttää tehtäväksi esim. lääkärin kanssa.

        Lääkäri antaa silmälasireseptin, jos potilas sellaista toivoo. Ei siihen ole mitään estettä tai syytä olla antamatta. Eri asia on, jos esim. silmäsairauden tms. takia vahvuuksia ei ole mahdollista määrittää. Ja jos vahvuudet eivät oletettavasti ole vakaat niin senhän voi kirjoittaa siihen reseptiin: "vahvuudet voivat muuttua hyvin nopeasti". Silloin ei tule turhaa tappelua, jos kohta vahvuudet ovatkin taas pian lasien hankkimisen jälkeen muuttuneet.

        Jos silmät on leikattu tai on oletettavissa silmäsairaus optikko ei voi määrätä laseja. On siis monia syitä ettei reseptiä voi antaa.

        Tämä on myös mielenkiintoinen seikka koskein taittovirhekirurgiaa. Väitetään että taittovirheleikkaus on pieni, harmiton ja vaaraton toimenpide. Kuitenkaan optikko ei saa määrätä silmälaseja jos silmät on leikattu. Miksi jos kerran toimenpide on vaaraton eikä aiheuta silmille haittaa?

        Kun silmät on leikattu, pitää jatkossa käydä silmälääkärin vastaanotolla joka taas maksaa moninkertaisesti optikolla käyntiin nähden. Mielellään tietysti samalla lääkäriasemalla missä leikkaus tehtiin. Mistähän tämä sitten johtuu? Olisiko kyseessä vaikkapa raha?


      • ..

        ei niillä ole velvollisuutta antaa niitä tietoja paperilla, jos ei siitä tarkastuksesta maksa.


      • 1619

        Löytyykö tuosta jostain mustaa valkoisella, itse käyn näöntarkastuksessa työssä käytettävien suojalasien takia firma maksaa ja lasit ostetaan liikkeestä.
        Silmäväliähän ne perkuleet ei varmaan ainakaan kerro, mutta saahan sen mitattua itsekin melko luotettavasti metrimitalla,heh :)


    • 2+1

      Yhdenkään kirjoittamasi kappaleen sisältö ei ole oikein.

      1) Optikko ei voi määrätä ITSENÄISESTI laseja. Eli pitää tietty käydä silmälääkärillä, mutta erillisellä luvalla sen jälkeen optikko saa määrätä laseja. Kun on todettu, että mahdolliset silmäsairaudet ovat hoidossa ja seuranta järjestetty.

      2) Optikko ei osaa arvioida silmän kuntoa terveenä saatika "pienen, harmittoman ja vaarattoman" toimenpiteen jälkeen. Siksi. Jälkihoito ja seuranta kuuluvat jokaiseen toimenpiteeseen.

      3) Olisiko kyseessä se, että siinä paikassa tiedetään eniten juuri siitä sinulle tehdystä leikkauksesta ja vaikkei leikannut kirurgi pystyisikään aina olemaan paikalla juuri sinulle sopivana aikana kontrolliasi varten kaikkina tulevina vuosina niin mahdollinen konsultaatio tai kirurgin tarkastus onnistuu huomattavasti helpommin kuin että käyt jossain aivan muualla ehkäpä joka kerta vielä eri lääkärin kontrolleissa. Ja sinusta kerätty tieto on samassa yksikössä ja joka ikisellä kontrollikäynnillä on edes mahdollisuus katsoa mitä on tapahtunut välillä, mikä oli tilanne ennen leikkausta, leikkauksessa ja kontrolleissa. Olisiko kyseessä vaikka HYVÄ HOITO?!

      Ajattelu joskus auttaa. Se ei maksa mitään.

    • Sergi S

      Miksi on käytävä leikkauksen jälkeen aina läkärissä? Ihmettelen nyt kun sanoivat että silmät on ihan terveet vaika on leikattu? Ettei leikaus vaaraksi silmille?

    • klökllöd

      Suomen lain mukaan optikko ei saa itsenäisesti määrätä laseja henkilölle, jolle on tehty silmämunaan kohdistunut leikkaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      56
      5735
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      75
      2902
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      21
      2137
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      1925
    5. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      161
      1829
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1818
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1548
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1172
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1171
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      69
      996
    Aihe