Eli tämä entinen kihlattuni joka karkasi nyt toisen naisen kanssa käy vähänväliä vaatimassa lapsia itsellensä mutta tämä mies ei ole ollu kovin edustuskelpoinen isä, en tahtoisi luovuttaa lapsia
enkä pitää miestä muutenkaan lasten elämässä,mitä teen ??
enkä pitää miestä muutenkaan lasten elämässä,mitä teen ??
Vastaukset 8
Vanhimmat
tapaamissopimuksen mukaan täytyy lapset tietysti antaa, jos et anna niin rapsahtaa uhkasakko. Lapsilla on oikeus myös isään, huonoonkin esim jos juo tms niin valvotusti. Jos nyt lakkaisit olemasta lapsellinen ja vetämästä lapsia mukaan katkeruuteesi ja riitojenne välikappaleiksi. Tottakai lapsilla on oikeus tavata isäänsä. Vastaamttomuus puheluihin,oven avaamattomuus jne ei estä lapsia tapaamasta isäänsä. Oikuteeko haluat? Edes yksinhuoltajuus ei poista lasten oikeutta tavata isäänsä. Toisen naisen matkaan lähteminen on lähinnä sinun ongelmasi, eikä kerro miehen isäkyvyistä mitään.
anteeksi, en selittänyt tarpeeksi selkeästi, Eli tämä mies tahtoisi yksinuoltajuuden ja mies on lähes jatkuvasti humalassa .Kerran lyönytkin minua humalassa ,ja pelkään, että näin käy myös lapsille . Tämän naisen, jota mies nyt tapaiee . kämpässä käryää hirveä tupakanhaju ja lasten terveys huolestuttaa. tapaamisoikeudet voin hoitaa mutta yksinhuoltajuutta en anna, olen valmis viemään asian oikeuteen jos ei muuten ala sujua
Tapaamiset sosiaaliviraston tiloissa, jos tilanne on tämä.
Turvaat kuitenkin lasten suhteen isään ja yleensä isät ei kohdista vihaa lapsiin ja valvotussa tapaamisessa isän on oltava selvinpäin. ja virkailija katselee vuorovaikutusta.
Nyt otat yhteyttä alueesi lastenvalvojalle ja kerrot asian totuudenmukaisesti, muista että miehellä on naisystävä ja sanaa vastaan on sinulla vain.
saahan sitä haluta ihan mitä vaan, ei syytä huoleen, pelko pois, ei se sinulta sitä saa vietyä.
Tarkoitatko vaatimassa lapsia huoltajuuden itselleen, siihen on aika huonot mahdollisuudet.
Anna lapsen isälle mahdollisuus tavata isää, vaikka isä ei ole kovin mallikas, tarkoitan että hänellä voi olla päihdeongelmaa tms.
Lapsilla on vain se 1 isä ja myöhemmin he tulisivat kärsimään isättömyydestä, vaikka nyt se ei näy.
Jos sinä pelkäät luovuttaa lapsia hänen vastuulle päiväksi, anna hänelle valvottuja tapaamisia edes. Niin että sinä olet läsnä tai jos tilanne on tulehtunut niin tapaaminen vaikka virastossa.
Anna isän olla isä, omalla tavallaan.
Olen itse avioero lapsi, ja en nähnyt isääni lainkaan pienenä.
Jos et nyt anna anteeksi ja anna mahdollisuutta se kostautuu sinulle myöhemmin, lasten kautta ja se on katkera pala.
Monennellako viikolla olet raskaana?
Oletko ollut lastenvalvojaan yhteydessä Ellet, niin tee se pikaisesti.
Oliko naapurin ukko edustuskelpoinen? nussit sen kanssa keittiön pöydällä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9874446
Aha, taas yksi provo, siis aloitus;((