Kh 11.1.2010
Valmistelija: vs. kaupunginsihteeri Raino Hassinen
Perussuomalaisten valtuustoryhmä on 26.1.2009 jättänyt valtuustolle valtuustoaloitteen, joka koski ”väärien ja valheellisten asiakirjatietojen ja asiakirjojen mitätöimistä sekä Kotkan kaupungin tuottaman vahingon korvaamista”.
./. Esityslistan liitteenä on mainittu valtuustoaloite liitteineen.
Valtuustoaloitteen liitteessä on lueteltu asiakirjat, joita valtuustoaloite koskee. Kaakkois-Suomen työsuojelupiirin museoon kohdistaman työsuojelutarkastuksen yhteydessä 2004 työsuojelupiiri pyysi tietyiltä keskeisiltä viranhaltijoilta ja työsuojeluvaltuutetulta suoraan heille lähetetyillä kirjeillä tietoja museon työilmapiiristä. Kukin viranhaltija ja työsuojeluvaltuutettu on lähettänyt henkilökohtaisen vastauksensa suoraan työsuojelupiiriin eikä kaupungilla ole tietoa vastausten sisällöstä lukuun ottamatta toimialajohtaja Lintusen vastauskirjelmää, jonka toistekappale on talletettu arkistoon.
Toimialajohtaja Lintusen kirjelmän liitteen 1 salassapidettävä sisältö on saatettu Asko Kervisen tietoon Kouvolan hallinto-oikeuden päätöksen 4.11.2009 nro 09/0604/2 nojalla ja Kervinen on lähettänyt 14.12.2009 tietoihin oikaisun, joka on talletettu arkistoon asianomaisen kirjelmän yhteyteen.
Kotkan kaupungin viranhaltijoilla ei ole laillista oikeutta ryhtyä tuhoamaan arkistoon liitettyjä asiakirjoja muutoin kuin arkistonmuodostussuunnitelman puitteissa. Tämä koskee myös terveys/sairaskertomukseen sisältyviä tietoja.
Valtuustoaloitteessa vaaditaan myös suorittamaan Asko Kerviselle korvauksia Kervisen 12.1.2009 päiväämän vaatimuksen mukaisesti. Kervisen vaatimus tuolloin on ollut yhteensä 153.194 euroa sisältäen korvauksia mm. työkyvyn menettämisestä, henkisistä kärsimyksistä ja vahingonkorvausta terveydentilatietojen väärinkäytöstä ym. Vahingonkorvausvaatimuksen osalta on todettava, että Kotkan kaupungilla on ollut laillinen peruste irtisanoa Asko Kervinen museomestarin tehtävästä (Kouvolan hovioikeus 4.1.2007 nro 9). Irtisanomisen pääasiallisina perusteina olivat Kervisen aktiivinen ja määrätietoinen toiminta työnantajan toimien vaikeuttamiseksi museon työilmapiiriongelmien korjaamiseksi sekä Kervisen lukuisat kantelut, valitukset ja tutkintapyynnöt, joita oikeus piti sopimattomina hyökkäyksinä työnantajaa vastaan.
Kaupunginhallitus on useaan otteeseen käsitellyt Kervisen vahingonkorvausvaatimuksia ja pitänyt niitä perusteettomina. Kervisellä on oikeus nostaa yksityisoikeudellinen kanne kaupunkia vastaan käräjäoikeudessa mikäli hän haluaa jatkaa korvausvaatimuksensa ajamista.
153.194 € Tästä ei sitten puhuta
Game Over
3
71
Vastaukset
- 250 000€
12.1.2009 153.194 euroa
- hah hah haa
Kun hovioikeus on päättänyt että laillinen peruste irtisanomiseen oli, Kervinen ei voi muuta kuin niellä kiukkunsa.
- Game Over
153.194 € Tästä ei sitten puhuta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678