Pakkoruotsin asemaa on kuitenkin syytä kyseenalaistaa.
On järjetöntä kuluttaa vähäisiä opetusmäärärahoja ruotsin kielen opettamiseen kaikille, kun lopputuloksena saadaan vain valtava määrä ihmisiä, jotka motivaation puutteesta johtuen puhuvat vuosikausien opiskelun jälkeenkin korkeintaan auttavaa ruotsia. Venäjän kielen asettaminen tasaveroiseksi vaihtoehdoksi ruotsin kanssa on jo hyvä alku.
Paljon kannattavampaa olisi antaa koululaisten valita toinen opiskeltava vieras kieli omien kiinnostuksen kohteidensa mukaan. Suomessa ei ole liikaa sujuvasti saksaa, ranskaa tai espanjaa puhuvia ihmisiä. Myös venäjän pariin varmasti eksyisi enemmän motivoituneita opiskelijoita, jos valinnanvapaus ja laajempi opetustarjonta tämän sallisivat.
Lopputuloksena valinnanvapaudesta suomalaisten kielitaito monipuolistuisi ja toivottavasti myös taitotaso kohoaisi.
Kuopiolaislähtöinen kirjoittaja opiskelee historiaa Jaroslavlin yliopistossa Venäjällä.
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/pakkoruotsin-haastaja/524900
Pakkoruotsin haastaja?
hyvä juttu!
1
61
Vastaukset
- svekko vikinää
"Nooh entäs pakkomatematiikka vääh, pakkohistoria vääh"
Suomalainen ei svekko logiikan mukaan voi olla koskaan parempi kuin silkkaa kalasteleva ahvenanmaalainen valtiaskansalainen vaikka löytäisi parannuskeinon diabetekseen tai syöpään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658