Onko Pietarsaaren alueella niin ummikko ruottalaisia etteivät osaa kommunikoida "mamujen" kanssa kuin omaa ruottiansa,, voi voi ja Suomessa ollaa ja niin tehdään uusista (80 mamua) taas ihan nurkkakuntalaisia.Täytyy vaan ihmetellä teikäläisten päättäjien näkökantoja tämäkin asian suhteen.
Mamuille ruotsia??
3
147
Vastaukset
- Suvaitseva
Unohdit että emme ole ruotsinkielisten ”yläpuolella”, vaan tasavertaisia.
- Umma Gumma
Eihän pietarsaarelaisten ajattelussa ole mitään vikaa. He opettavat tänne tulleille ruotsia, kun henkilöt osaavat sen kunnolla he ovatkin jo Suomen kansalaisia. Sitten he huomaavat, että Ruotsissa onkin järkevämpi kielipolitiikka - ei pakkosuomea lainkaan ja muuttavat sinne. On helpompi muuttaa, kun opetella vielä suomen kieli Ruotsin murteen lisäksi. Suomessa ei työelämässä pärjää ilman suomen kieltä, jos ei halua mennä Närpiöön tomaatteja keräämään. Tosin Ruotsi saa koulutettuja maahanmuuttajia, homma hallussa kielitaitoa myöten.
- voihan venäjä
Oravaisissa opettavat (muka vapaaehtoista) ruotsia mamuille!
Voi hyvä sylyvi, eihän ne sinne jää, vaan muuttavat Vaasaan (24% as. ruotsalaisia), jossa kuvittelevat pärjäävänsä RUOTSILLA! Eivät takuulla tule toimeen huonolla ruotsilla, vaan ovat työttömiksi tuomitut, ennenkuin oppivat auttavasti suomea.
Oravaisissa on huomattu, että mamut ovat oikea kultakaivos. "Hoitavat" pakolaisia niin kauan, kun saavat niistä valtion maksamat hulppeat lunnaat. Mitä ne pienessä suru-kunnassa tekisivät - muutto Vaasaan tai Helsinkiin on edessä jokaisella.
Työtä pelkäämättömät aasialaiset ovat sitten jo eri asia! Ne halutaan tietty pitää suru-kunnissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780