Ihan mielenkiinnosta kysyn, että kuuluuko Michael Granlund lestadiolaisiin tai onko lestadiolaistaustainen?
Viitaten tämän päivän Hesariin, jossa puhutaan Granlundin perheestä ja siitä että hänen lapsuudenkotinsa sijaitsi Oulunsalossa, tuolla lestadiolaisten sydänmailla. Jutusta ei tullut ilmi oliko Granlundilla ns. suurperhe tai oliko heillä tätä lahkotaustaa?
MM-jääkiekko ja lestadiolaisuus
14
1520
Vastaukset
- Ei fiiberinappulalle
Molemmat (jääkiekko ja vanhoillislestadiolaisuus) ovat sairauden ilmenemismuotoja.
- *****
Granlund pelasi pihapelejä vl-lasten kanssa. Tämä voitto sai suviseurat Helsinkiin 16.5.:
http://yle.fi/urheilu/lajit/jaakiekko/mm_jaakiekko_2011/2011/05/fiilistele_finaalia_-_koko_peli_nyt_yle_areenassa_2602548.html - ------
Ei ole. Vanhoillislestadiolaiset eivät saa harrastaa urheilua urheiluseuroissa. Otathan myös huomioon etteivät kaikki Oulunsalossa asuvat ole lestadiolaisia :)
- Ateisti Oulusta- 12+10
No onpa onni, etteivät kaikki suomalaiset ole vl:iä, muutoin emme olisi koskaan saaneet kiekkokultaa (tai muitakaan arvoksiojen mitaleita) Suomeen!
Ihmettelen kyllä tuota, ettei urheilua saa harrastaa urheiluseuroissa... Missäs kohtaa Raamattua sellainenkin kielletään? - Ateisti Oulusta
12+10 kirjoitti:
No onpa onni, etteivät kaikki suomalaiset ole vl:iä, muutoin emme olisi koskaan saaneet kiekkokultaa (tai muitakaan arvoksiojen mitaleita) Suomeen!
Ihmettelen kyllä tuota, ettei urheilua saa harrastaa urheiluseuroissa... Missäs kohtaa Raamattua sellainenkin kielletään?No sepä se, ei sitä Raamatussa kielletäkään. Keksitty synti siis.
- kusetusconfirmed
Äijä kusettaa :D Raamattu kieltää aika harvoja asioita suoraan, mutta kyse on moraalista. Saahan Suomessa esimerkiksi hässiä eläimiä, sitäkään ei kielletä, mutta kyse on moraalista. Kiitos.
-Juutalainen Ateisti Autistiwizisista - se-näkyy
Oulun aleella on useita kymmeniä VL lätkä- jengejä.
Pastoreista mm Jukka Kolmonen on yhden puuhamies. kusetusconfirmed kirjoitti:
Äijä kusettaa :D Raamattu kieltää aika harvoja asioita suoraan, mutta kyse on moraalista. Saahan Suomessa esimerkiksi hässiä eläimiä, sitäkään ei kielletä, mutta kyse on moraalista. Kiitos.
-Juutalainen Ateisti AutistiwizisistaAteistille; Eläimeen sekaantuminen on Suomessa krisminalisoitu, ja juutalaisuudessa siitä tulee kuolemantuomio kivittämällä.
Sitä, teetkö sen varkain, en osaa sanoa, miten se tuomitaan.
- Calling Elvis
Kalevassahan oli kerran tilasto vl-rauhanyhdistysten jäsenmääristä Oulun seudulla. Haukiputaalla ja Limingassakin oli enemmän jäseniä kuin Oulunsalossa, lisäksi Kempeleessä ja Kiimingissä oli lähes samansuuruiset "vain me-sakit".
Oulunsalo kärsii maineestaan eniten, vaikka nykyään siellä asuu valtaosa jo tuiki tavallista normiväkeä.
Tulevina vuosina Ouluun liittyvät toki niin Oulunsalo, Haukipudas kuin Kiiminkikin. Lisäksi vl-seutuna Yli-ii ja jo aiemmin liittynyt Ylikiiminki.- ...............
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1060088/mita_harrastuksia_vl_lapsi_ei_voi_harrastaa_
Kannattaa käydä lukemassa, tuosta saa jonkinlaista käsitystä heidän näkökulmastaan urheilua urheiluseuroissa/kilpaurheilua kohtaan.
- tappa
Oulun kärpissä on sukunimiä paljon, samoja, mitä on vanhollislestadiolaisuudessa, en tiedä onko samaa sukua.
- jepjeppb
No joo. Pirnes Junttila, Pitkänen, Pyörälä. Ton nimisii lestoi löytyykin pohjoisesta paljon. Mut onko sukua, sitä en tiedä. Pirnes on hyvin tyypillinen vl-nimi ainakin keskipohjanmaalla.
Sen sijaan ex-kärppä neloskentän työmyyrä m.alikosken suvussa on isän puolella lähisuvussa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784