"Tapasin kolmisen vuotta sitten naisen johon rakastuin...joku voisi ehkä luonnehtia että jopa epäkypsä persoonallisuus tai vain, että "vittumainen nainen". Kiukkukohtauksiin ja epäluuloisuuteen. Vaihdevuodet, sopimaton lääkitys, aikaisemmat traumat jne. Lopulta hän aloitti terapian jossa käy läpi elämäänsä. Kertomansa mukaan edelliset parisuhteet ovat olleet traumaattisia."
"Myös alkoholia hän käytti melko paljon. Juopuneena nämä agressiiviset kohtaukset usein kohdistuivat minuun erilaisina hyökkäyksinä. Laukulla lyömistä, esineiden heittämistä ja päälle käymisinä. Lopulta hän kävi muutaman käsirysyn seurauksena tulleet vammat (mustelmat) näyttämässä lääkärille ja teki rikosilmoitusen."
"lopulta minut sitten tuomittii ehdolliseen vankeuteen häneen kohdistuneesta väkivallasta. Olen jo keski-ikäinen mies enkä ole koskaan joutunut syytetyksi mistään vastaavasta
"Olisin myös hyväksynyt hänen kuulemisensa luonnetodistajana. Tai kenet tahansa lähipiiristäni jonka syyttäjä olisi halunnut. Mutta sellaisia ei kuulemma suomessa käytetä."
Miksei Suomessa käytetä luonnetodistajia?
"Oikeusprosessi kokonaisuudessaan oli minulle vieras. Asianomistajana hän sai ilmoituksen käsittelypäivästä 3 viikkoa ennen minua ja minä sain vasta 7 pv ennen (sis viikonlopun), joten valmisteluaika jäi lyhyeksi vaikka 8 kuukautta oikeudenkäyntiä odotimmekin! Minulla on aineistoa (tekstiviestejä ja äänitteitä (hätäkeskus puhelun tallenne jne) jotka väistämättä todistavat että hän on luonteeltaan impulsiivinen ja juovuksissa hyvinkin agressiivinen ja itsetuhoinen. Lisäksi olisin ollut valmis että syyttäjä olisi vapaasti saanut kutsua kuultavaksi kenet tahansa lähipiiristäni, liittyen siihen millainen ihminen minä olen. En ole koskaan uhkaillut tai käynyt kehenkään käsiksi, en juovuksissa enkä selvin päin."
"Huomasin myös varsin pian (naisvaltaisessa) oikeudenkäynnissä että todistelullani (tallentamillani tekstiviesteillä, hätäkeskusnauhoitteella, poliisin raporteilla) ei ollut mitään painoarvoa! Esimerkiksi iltana jolloin minua syytettiin pahoinpitelystä MINÄ olin soittanut poliisille ja että naisystäväni oli poliisin toimesta poistettu asunnostani käsiraudoissa agressiivisen käytöksen takia !!!"
"Hän itse sanoi moneen kertaan että ei halua mitään rikoskäsittelyä ja yritti peruuttaa oikeuskäsittelyn ja lähestymiskiellon. Ei se onnistunut. Ei hän ymmärtänyt että kun tällainen asia alkaa yhteiskunnan rattaissa pyöriä niin ei sitä millään saa pysäytettyä"
"Nyt olen sitten väkivaltarikollinen..Olen kyllä katsonut esim. Karpoa ja lukenut kaikenlaisia juttuja miettien että uskoako vai ei. Ei tällaista voi (eikä kai haluakaan )uskoa todeksi ennenkuin se sattuu omalle kohdalle! "
Niinpä, ei sitä voisi uskoa ennenkuin itse kokee sen, kun tälläinen osuu omalle kohdalle tai lähipiiriin.
Samantapaisia oikeusmurhia tapahtuu jatkuvasti, koska Suomen oikeudessa ei edes tarvittaisi mitään todisteita, vaan pelkkä asianomistajan väite riittäisi tuomioon!
Vaikka syytetyllä olisi kaikki mahdolliset todisteet, niin silti hänet lähes 99% varmuudella tuomitaan.
Tämä mahdollistaa sen että joku "vittumainen" ihminen voi koska tahansa tuhota elämäsi ihan vaan piruuttaan. Varsinkin tämän vuoden alusta, kun laki muuttui niin että lieväkin pahoinpitely yksityisasunnossa on aina yleisen syyttäjän alainen rikos. Eli kukatahansa naapuri voi kiusallaan soittaa poliisit naapuriin väittäen siellä tapahtuneen vaikkapa bitchslap tai kiinnikäyminen josta ei edes jää mustelmia, jolloin naapurit joutuisivat poliisikuulusteluihin ja oikeuteen vaikkei kumpikaan haluaisi. Tälläisellä kiusanteolla saa helposti tuhottua toisten elämän halutessaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9874484
Perätön pahoinpitely syytös
Taas oikeusmurha
1
585
Vastaukset
- Perätön väite tuomio
"Paasilinnaa pahoinpitelystä syyttänyt mies on tuomittu kolmeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen. Espoon käräjäoikeuden mukaan hän syyllistyi väärään ilmiantoon ja perättömän lausuman antamiseen esitutkinnassa.
Mies ilmoitti kesällä 2008, että Paasilinna olisi lyönyt häntä turpaan kapakassa. Kirjailijaa vastaan ehdittiin nostaa syytteetkin, kunnes tarkemmissa tutkimuksissa saatiin viitteitä siitä, ettei Paasilinna olisikaan lyönyt miestä."
Kannattaa siis olla varovainen kun tehtailee perättömiä ilmiantoja!
Voit itse saada vankeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974399Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293273No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10999
- 32996
- 25990
- 153985
- 6914
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862