Vasektomia vei halut

mr_groove

Otin viisi vuotta siten vasekektomian, kun lapsiluku todettiin täydeksi eikä muuta sopivaa ehkäisyä oikein löytynyt. Operaation jälkeen panetti muutaman kuukauden tosi paljon, kun pallit tuntuivat olevan koko ajan täynnä. Siitten siittiötuotannon pikkuhiljaa hiipuessa paine palleissa lakkasi ja pakottava tarve seksiin alkoi hävitä. Mieskunto ei kärsinyt, mutta halut ja kyky saada orgasmi kyllä. Vaimokin kyllästyi vuosien kuluessa olemaan aina aloitteentekijä ja hommasi toisen miehen.

Nyt eronneena haluan seksiä lähinnä läheisyyden kaipuun ja uutuudenviehätyksen vuoksi. Seksiä tulee harrastettua ehkä pari kertaa viikossa. Nyt on viikon tauko, eikä vieläkään paneta. En uskalla enää alkaa parisuhteeseen, koska pelkään halujeni hiipuvan heti kun seksistä ja läheisyydestä tulee arkipäivää. Olen nyt 44-vuotias ja ennen vasektomiaa olen ollut todella halukas. Eihän testarituotantokaan voi noin nopeasti romahtaa.

Onko muilla vasektomien ottaneilla samoja ongelmia?

4

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lentää mälli.

      vaiha välil oikektomiaan eli oikeeseen käteen.

      • Aina Puutteessa

        Nykyiselle kumppanilleni on tehty vasektomia ja olen ihmetellyt hänen haluttomuuttaan seksiin. Ei ole tullut mieleenkään, että se voisi johtua tuosta toimenpiteestä.
        Miehellä on suuret puheet, mutta seksiä hän haluaa vain harvoin ja sekin vähä aina minun aloitteestani.
        Ehkä vasektomia todellakin sitten vie halut, sillä alapää kyllä toimii, mutta seksiä hän ei halua. Voi kuulemma olla mainiosti ilmankin. Saan häneltä kerran parissa viikossa, jos silloinkaan ja se ei riitä minulle.
        Voi paska!


    • ei namusetä

      Mitäs jos kävisit urologilla ja tutkitutat hormoniarvosi..miehetkin kärsivät vaihde-vuosista ja sun vasektomialla voi ehkä olla jotain tekemistä alnetuneen fiilisten kanssa...

    • Toimeen vaan

      Veikkaisin, että alkuun halusi vei ajatus siemennesteen vähenemisestä. Psyykkistä siis. Sitten saattaa olla jonkinlainen masennus syynä. Ja sitten oravanpyörä... eli huoli siitä ettei haluta. Ikääntyessä halut vähenevät, mutta taito kasvaa.

      Tuon ikäsillä miehillä testosteronitaso kyllä laskee monestikin. Suosittelisin testosteroniarvojen mittauttamista.

      Miksi et keskustele naisystäviesi kanssa tuosta "ongelmastasi"? Läheisyyskin riittää monelle, ei se seksi ole kaikki kaikessa. Seksiä ei tarvitse olla aina harrastamassa. Kaikilla on "kuivia kausia" välillä. Seksikin on parempaa, kun siitä pitää välillä taukoa. Ikävää, jollet ole uskaltanut asiasta kertoa mahdollisille naisystävillesi. Tuskinpa se olisi heitä haitannut lainkaan niin paljon kuin sinä luulet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5412
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3591
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2965
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2181
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1936
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      292
      1769
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1606
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      95
      1427
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      8
      1322
    Aihe