karenssi + määräaikainen työ

norax-78

Irtisanouduin työstäni n. kk sitten ja odottelen tällä hetkellä TE-toimiston päätöstä karenssista. Miten käy asioiden jos otan nyt vastaan 2-4 viikkoa kestävän sairaslomasijaisuuden? Työttömyys jatkuu sitten tuon lyhyen pätkän jälkeen.

Millälailla tämä vaikuttaa käytännön asioihin, koska minähän en saa minkäänlaista tukea tällä hetkellä ja tuskin tulen saamaankaan vielä pitkään aikaan. Kiitos!

3

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eurooppapakkopaita

      Ei sinun kuulu tulla toimeen tässä yhteiskunnassa minkään muotoisilla tuilla. Ei se oikein muuten vaikuta sinun elämääsi. Niinkuin eräs virkailija totesi, kun manailin toimeentulomahdollisuuksiani muutaman kk:n osalta: -Ota se kokemuksena! Lähdetään Ruotsiin €:a pakoon!

    • tyokkari

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi.

      Ilmoita työnhaussasi tapahtuneet muutokset työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto). Annettuasi selvityksen TE-toimistolle työstä eroamisestasi, työvoimapoliittinen lausunto työttömyysetuuden maksajalle voidaan lähettää TE-toimistosta, vaikka olisit työssä samaan aikaan.

      Muista myös ilmoittautua TE-toimistoon työnhakijaksi viimeistään ensimmäisenä arkipäivänä sijaisuutesi päättymisen jälkeen.

      terveisin Teppo työkkäristä

    • kela

      Hei,

      Vastaan vielä Kelan osalta. Mahdollinen karenssi kuluu vaikka olisit töissä.

      Laita karenssin päättymisen jälkeen Kelaan vireille työttömyysetuushakemus. Hakemuksen voit täyttää asiointipalvelussa
      www.kela.fi/asiointi

      Voit jättää hakemuksen vireille jo nyt jos haluat saada valituskelpoisen päätöksen.

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      679
      9472
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      3636
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      471
      2470
    4. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      37
      1503
    5. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      138
      1496
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      14
      1383
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1343
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1217
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      66
      1181
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      81
      1102
    Aihe