Irtisanouduin työstäni n. kk sitten ja odottelen tällä hetkellä TE-toimiston päätöstä karenssista. Miten käy asioiden jos otan nyt vastaan 2-4 viikkoa kestävän sairaslomasijaisuuden? Työttömyys jatkuu sitten tuon lyhyen pätkän jälkeen.
Millälailla tämä vaikuttaa käytännön asioihin, koska minähän en saa minkäänlaista tukea tällä hetkellä ja tuskin tulen saamaankaan vielä pitkään aikaan. Kiitos!
karenssi + määräaikainen työ
3
189
Vastaukset
- Eurooppapakkopaita
Ei sinun kuulu tulla toimeen tässä yhteiskunnassa minkään muotoisilla tuilla. Ei se oikein muuten vaikuta sinun elämääsi. Niinkuin eräs virkailija totesi, kun manailin toimeentulomahdollisuuksiani muutaman kk:n osalta: -Ota se kokemuksena! Lähdetään Ruotsiin €:a pakoon!
- tyokkari
Hei,
kiitos kysymyksestäsi.
Ilmoita työnhaussasi tapahtuneet muutokset työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto). Annettuasi selvityksen TE-toimistolle työstä eroamisestasi, työvoimapoliittinen lausunto työttömyysetuuden maksajalle voidaan lähettää TE-toimistosta, vaikka olisit työssä samaan aikaan.
Muista myös ilmoittautua TE-toimistoon työnhakijaksi viimeistään ensimmäisenä arkipäivänä sijaisuutesi päättymisen jälkeen.
terveisin Teppo työkkäristä - kela
Hei,
Vastaan vielä Kelan osalta. Mahdollinen karenssi kuluu vaikka olisit töissä.
Laita karenssin päättymisen jälkeen Kelaan vireille työttömyysetuushakemus. Hakemuksen voit täyttää asiointipalvelussa
www.kela.fi/asiointi
Voit jättää hakemuksen vireille jo nyt jos haluat saada valituskelpoisen päätöksen.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427145
- 323988
- 523463
- 412988
- 172756
- 372248
- 162216
- 412183
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472177- 442133