Minulla on ollut ongelmia mustasukkaisuuden kanssa. Olen vahdannut vaimoani ja epäillyt vaikka tiedän, ettei mitään ole ikinä ollut. Olen loukannut häntä syyttelemällä ja epäilemällä.Nyt olen hakeutunut terapiaan ja saanut lääkityksen. Olen saanut paljon asioita selville ja tiedän, mihin suuntaan haluan mennä. Mutta miten voin korjata luottamuksen ja poistaa vaimoni pelot? Me rakastamme toisiamme ja meillä on todella mukavaa yhdessä. Nykyään vaimo pelkää, että milloin alan taas skitsoilemaan ja pohja tippuu alta pois. Hänen on vaikea luottaa hyviin hetkiin ja uskoa siihen, että uutta romahdusta ei tule. Olen toivonut hänen menevän terapiaan, jotta hän saisi puhua kaukaisistakin asioista, jotka putkahtavat aina esille kun olen "ratkennut". Ei kai tässä taida auttaa muu kuin aika ja minun tekoni...
Luottamuksen luominen
6
400
Vastaukset
- kärsimätön...
Meillä myös mustasukkaisuus kauhea ongelma suhteessamme. Miehenikin ihmettelee miten ailahteleva olen,kun mustasukkaisuus-kohtaus iskee. Tulee sanottua ja tehtyä kaikenlaista. Olen yrittänyt selventää hänelle,että se on minulle iso ongelma ,joka juontuu lapsuudesta asti. Nykyisin käyn keskustelemassa ammattilaisen kanssa asiasta,ja yritän "parantaa tapani".
Molempien on vain ymmärrettävä,ettei muutos tapahdu hetkessä,ja takapakkeja tulee matkan varrella. Nykyisin pyrin panostamaan omaan hyvinvointiini enemmän,jotta paremmin voivana se myös heijastuisi suhteeseemme,ja siihen luottamukseen.
Olen aina kokenut olevani riittämätön kumppanilleni,enkä arvosta itseäni naisena. Kai tämä kaikki,ja edellisten miesten kohtelut ovat ajaneet minut purkamaan turhautumistani ja pahaa oloani rakkaimpaani.... - Suuria loukkauksia
eivoi koskaan unohtaa eikä niitä koskaan saa pois mielestään.
- näin on :)
Niin ikävää kun se vain onkin,,niin totta tuo!!!
- Miksupetteri
Jos se on rikki, sen voi korjata, sanoi joku viisas joskus. Itseäni yritän nyt todeteolla korjata ja parisuhdetta vieläkin enemmän. Tuntuu hurjalta nyt kun katsoo omia tekemisiään jälkikäteen, miten sitä on voinut olla tuollainen sille ainoalle ihmiselle, josta todella välittää. Toivottavasti aika parantaa haavat ja minä saan tehtyä kodista taas turvallisen paikan, jossa pelon voi unohtaa. Olisi se suurta tuhlausta menettää jotakin näin hienoa ja "ainutlaatuista". Jaksamisia...
- mustelmilla
Mikä on rikki , minkä voi korjata, kuka sanoi? Mustasukkaisuus voi esiintyä pahoinpitelynä tai pettämisenä!
- huoh...
Edellisessä suhteessa tottunut siihen,että mustasukkaisuus ilmeni fyysisenä satuttamisena ja pettämisenä. Nykyisessä suhteessa itse olen mustasukkainen,ja sanat ovat minulta julmia,ei teot.
Jotenkin sitä vain edellisestä suhteesta jäi niin haavoittunut olo,etä olen koko ajan nykyään puolustus kannalla,kuten koirat näyttävät hampaitaan.
Mieheni on aivan ihana,mutta en osaa sitä itselleni tarpeeksi hyvin myöntää,jotta voisin relata ja nauttia kaikesta.
Haluaisin kuulla ihmisten selvitymiskeinoja mustasukkaisuuskohtauksen ilmetessä. Miten siitä pääsee yli?
Mitä pitää itselleen sanoa,että osaisi ottaa askeleen taakse päin ja miettiä järjellä,eikä tunteilla???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17622339Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759542Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.337534Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va826355SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1856024Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445031HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084666Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014416Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo912122Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399