En löytänyt enää mistään ohjeita. Joskus oli, mutta linkki on vanhentunut.
Eli kertokaa miten menee syntymästä eteenpäin. Meneekö sairaalasta tieto väestörekisteriin? Saako jonkun lapun millä ilmoittaa nimi? Minkä ajan sisällä pitää ilmoittaa?
Laskettu aika on elokuussa ja nimi vslmiina. Nyt vaan mietin käytännön juttuja.
Ootteko muut pitäneet nimeämisjuhlan tai jotain vastaavaa?
Kertokaa nyt miten menee nimeäminen jos ei kuulu kirkkoon
5
5000
Vastaukset
- ....
http://www.maistraatti.fi/fi/Palvelut/nimiasiat/Perustiedot/#Lapsen nimen rekisteröinti
- 18+12
Nimeäminen menee ihan samalla tavalla kuin kastettavallakin lapsella: täytetään väestörekisteriin kaavake, jolla lapsen nimi ilmoitetaan viranomaisille. Kastettaessa pappi varmistaa, että kaavake on täytetty (tai täytättää kaavakkeen viimeistään kasteenaluskeskustelussa), sillä lasta ei voi kastaa jos hänellä ei ole nimeä. Kasteen merkityshän on seurakunnan jäseneksi ottaminen, eikä kasteella ole mitään tekemistä nimen antamisen kanssa!
- jonimensaanu
täytettävä lappunen tulee postin kautta kotiin pari viikkoa syntymän jälkeen, siihen nimet yms mitä kysytään ja takasin menemään, jos siis ei ole kastamista. Muuten lappu kastetilaisuuteen mukaan. Siitä menee sit jonkin aikaa nii tulee kelakortti :)
Me emme kuulu kirkkoon, joten pidimme nimiäisjuhlat kotona, jossa siis paljastimme nimen vasta :) Vähän juhlavampi kuin perinteiset kakkukahvit (olivat lapsen ekat pileet :)) mutta ei mitään ohjelmaa, lähimmät sukulaiset kävivät kakkukahveilla ja paijailivat nyyttiämme :) - aatu.
Täyttää lapun joka postissa tulee ja lähettää ei siinä sen kummenpia juhlia tarvita kun lapsi väestörekisteriin ilmoitetaan. Toki kun ette varmaankaan ole naimisissa niin täytyy hoitaa ne isyydentunnustusjutut lastenvalvojalla. Sen jälkeen lapsella on oikeus isänsä sukunimeen.
- Niin?
Mistä päättelit aatu. ettei ap ole naimisissa? Ihan uteliasuuttani kysyn kun itse en millään pystynyt sellaista tekstistä päättelemään.
Meillä on myös tulossa samanlainen tilanne kun lapsi syntyy, ja on mukava saada näin etukäteen tietoa miten tuo nimeäminen sujuu. Voidaan sitten juhlistaa suvun kanssa ilman pappeja sun muita. Ja kyllä olemme naimisissa joten lapsi saa automaattisesti virallisen isän ja sukunimen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2391137Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128919
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2856- 10835
Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48823- 69800