Kannattaako hankkia ns. sivuvarjoa avonaiselle terassille? Se olisi ainoa vaihtoehto, koska emme haluaisi kiinteää katosta. Myöskään markiisia ei voi laittaa. Kalusteet eivät salli tavallista keskisalkovarjoa, sillä lasipöydässä ei ole reikää keskellä eikä kalusteita muutenkaan haluttaisi vaihtaa.
Varjot tuntuvat kovin heppoisilta, miten ne kestävät tuulta? Ja kuinka paljon pitäisi jalan painaa, jotta varjo pysyisi avattuna pystyssä?
Senverran testailtiin liikkeessä, että alkoi mietityttää sellaisen hankinta. Myyjäthän eivät osaa näihin vastata, ohjeessa kehoitetaan laittaa joko vettä tai hiekkaa säiliöön. Entä jos varjon jalan kiinnittää terassin pohjaan, repeääkö terassi vai katkeaako varsi tuulessa? Siis normaalissa kesätuulessa, jolloin terassillakin vielä tarkenee.
Aurinkovarjo terassille
4
9410
Vastaukset
- pööp23
Itseäkin on mietityttänyt tuollaisen varjon kestävyys kun tuli hankittua, aika usein tuulen riepotelessa on tullut mieleen että kuinkahan hyvin se tuulta sitten kestääkään. Auki kun on joutunut paljolti pitämään kun se varjostaa olohuonetta kerrostalossa vaikkei itse parvekkeella olisikaan. Ongelmaasi en valitettavasti osaa vastata, sillä tuo on tuollainen tavallinen keskisalko- eikä sivuvarjo.
- Naapurikyttäääjä
Naapurilla on sellainen tuulessa kyllä heiluu kuten muutkin. Fiksuna miehenä vetää sen kiinni useinmiten, eikä ole kuulemma ongelmia ollut.
- Naapurikyttäääjä
Niin voi pitää auki myös silloin kuin mutakin varjoja. Itse asiassa kestää jopa paremmin tuulta kun varjolla on enemmän "tilaa" heilua kuin sellaisella jossa se on kiinteästi kiinni keskitolpassa.
- Terassivarjomyyjä
Jos vain on tarpeeksi jykevä jalka/rivat ja myös tarpeeksi painoja niin kyllä se siellä pysyy pystyssä ja ei heilu ylimääräisiä liikkeitä.
Varjon kuuluu hieman elää jottei se rasitu liikaa.
Mitä suorempi varjo on kankaaltaan sitä vähemmän se ottaa tuuleen kiinni.
Myös korotettu tuuliventtiili on erittäin hyvä olla tuulisilla paikoilla jotta tuuli pääsee menemään varjon läpi eikä jää pyörimään sen alle (sisään).
Jos kangas on löysä niin silloin myös tuuli on erittäin paha varjolle.
Purjeveneen kankaat ovat löysiä jolloin tuuli ottaa kankaan pintaan paremman kosketuksen ja voiman.
Olemme itse testanneet varjojemme kestävän helposti yli 20 metriä sekunnissa tuulta!
Tutustu tuotteisiimme osoitteessa.
www.italfalo.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei853895Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071822- 1091136
- 1001101
- 67966
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate165882- 42846
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57811Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g61780Huono grilli kokemus
Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll22761