Perikunnan jakamattoman tilan kauppakirjan liitteet

teija1978

Mitä liitteitä tarvitaan perikunnan hallinnassa olevan, jakamattoman tilan myynnissä. Kauppakirjan / myyntisopimuksen lisäksi siis ?

Jos on valtakirja yhdeltä perilliseltä joka ei pääse allekirjoitustapahtumaan, niin täytyykö hakea jotain henkilöiden otteita väestörekisterijärjestelmästä ja entisiä tilan lainhuudatuksia tai muita ? Kyseessä olisi siis tontti rakennukset mutta vanha tönö myydään purkukuntoisena ja se puretaan myöhemmin pois.

9

776

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Partnevia

      Se riippuu vähän kirjaamisviranomaisestakin. Jos tila myydään rakennuspaikkana (tai siinä on kaavan mukaan rakennuspaikka), saattaa tarvita pesänosakkaiden puolisoilta suostumukset. Suostumus voidaan tarvita myös eronneen pesänosakkaan ex-puolisolta, jos ero JA ositus ei ole lainvoimaisia. Kuulostaa hassulta, mutta kysymyksessä on avioliittolain tulkinta, jonka mukaan kiinteistöä tai sen osaa ei saa myydä ilman puolison suostumusta, mikäli se on tarkoitettu käytettäväksi puolisoiden yhteisenä kotina. Jotkut kirjaamisviranomaiset tulkitsevat lakia niin, että "jos sitä VOIDAAN käyttää puolisoiden yhteisenä kotina". Tontillehan voidaan rakentaa yhteinen koti. Tämä tulkinta on ilmeisesti peräisin tapauksesta, jossa ex-puoliso (kiusallaan) nosti kanteen tonttikaupasta vakuuttaessaan käräjäoikeudelle, että heidän tarkoituksenaan oli rakentaa tuolle tontille perheen yhteinen koti. Tila oli siis 100 % toisen puolison omistuksessa. Kauppa purettiin.

      Aina tarvitaan perukirja, josta näkyy pesänosakkaat ja kaikilta yli 15 vuotiailta pesänosakkailta sukuselvitys. Maistraatin vahvistama perukirja käy sukuselvityksestä. Mikäli joku pesänosakkaista ei pääse allekirjoittamaan kauppasopimusta, tarvitaan valtakirja. Alle 18 vuotiaiden ja holhouksenalaisten pesänosakkaiden osuuden myyntiin tarvitaan holhousviranomaisen (maistraatti) myyntilupa.

    • Ensin pari tarkennusta:

      Alle 15 vuotiailtakin pesänosakkailta tarvitaan virkatodistus, tuo ikäraja koskee vainajan sukuselvitystä. Syy virkatodistuksen edellyttämiseen on se, että osakkaan tulee olla ollut elossa vainajan kuolinhetkellä, kuollut ei koskaan peri.

      Toisena huomiona, kiinteistökaupassa valtakirjan tulee olla kahden esteettömän todistajan oikeaksi todistama.

      Sitten tuohon aviopuolison vallintaoikeuteen. Se on tunnettu asia, että se voi yltää myös rakentamattomaan kiinteistöön, mutta ajatus että se vosi yltää useamman osakkaan käsittävän kuolinpesän omistamaan kiinteistöön tuntuu aika kaukaa haetulta. Olisiko sinulla antaa tarkemia tietoja tapauksesta jossa tilannetta olisi tulkittu kuvailemallasi tavalla?

      • juupa juu

        Tietty kun on alle 15 v tarvitaan maistraatin lupa :)


      • monimutkaista

        Kiinteistökaupassa valtakirjan ei ole välttämätöntä olla kahden esteettömän todistajan oikeaksi todistama, mutta on toki toivottavaa moitetapausten varalle.


      • Aivan totta, nykyisin ei valtakirjaan lähtökohtaisesti tarvita todistajia. Muutamat muut asiakirjat vielä vaativat tällaista määrämuotoisuutta, kuten esimerkiksi avioehto, aviopuolison lupa yhteisen kodin myyntiin ja testamentti.


    • Partnevia

      En muista mainitsemani case:n yksityiskohtia (tuli esille eräässä koulutuksessa), mutta itse olin mukana tonttikaupassa (tontilla ei ollut koskaan ollut rakennuksia), johon piti saada exän suostumus, että ostaja sai lainhuudon. Tätä on kuulemma tulkittu näin jo käräjäoikeuksien hoitaessa kirjaamisasioita.

      Tarkennuksesi olivat ihan oikeita.

      • Partnevia

        lisäys edelliseen: Kysymys oli siis kuolinpesän osakkan exästä.


      • Veneskoski ei osaa??
        Partnevia kirjoitti:

        lisäys edelliseen: Kysymys oli siis kuolinpesän osakkan exästä.

        Kenen pitää hommata lainhuutoa varten tarvittavat liitteet, esim perunkirajat? Kysymys on kiinteistösaannosta jossa on tehty perinnönjako virallispesänselvittäjän toimesta, mutta jakokirajan liitteenä ei ole perunkirjoja.


      • 6tredrt
        Veneskoski ei osaa?? kirjoitti:

        Kenen pitää hommata lainhuutoa varten tarvittavat liitteet, esim perunkirajat? Kysymys on kiinteistösaannosta jossa on tehty perinnönjako virallispesänselvittäjän toimesta, mutta jakokirajan liitteenä ei ole perunkirjoja.

        Pesänselvittäjän homma. Tee käräjäoikeuteen valitus tuollaisesta juristista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1251
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1038
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      823
    4. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      758
    5. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      66
      754
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      666
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      646
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      136
      631
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      599
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      568
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      547
    12. 53
      536
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    14. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      495
    15. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      483
    16. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      479
    17. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      98
      476
    18. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      473
    19. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      473
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      440
    Aihe