Missä sijaitsee Fiat Tempra 1.6 vuosimalli 1993( EI RUISKU ) bensapumpun rele tai sulake?
Fiat Tempra 1993
7
324
Vastaukset
- ent-tempra-kuski
Entisenä Tempra-kuskina muistelisin niiden sijaitsevan rintapellin keskivaiheilla olevan mustan kotelon sisällä. Eiköhän tuo ole ruiskukone, kun siinä lienee katalysaattorikin, eikös sen pakollisuus alkanut -91. Se on yksipisteruisku ja ruiskulaitteisto näyttää ulospäin kaasuttimelta.
- Fiat Tempra 1993
Hei ,ent-tempra-kuski ! Kiitos tiedosta. Missä olisi mahdollisesti vika, kun auto käynnistyy vain sillei, että kaasariin laittaa bensaa ja käy vain sen ajan mitä saa bensaa?
- ent-tempra-kuski
Olisikohan bensapumppu rikki. Sinun pitäisi testata on "kaasariin" tulevassa putkessa n. 1 kilon paine, jos ei niin pumppu ei toimi. Huom Kun laitat virran päälle pumppu käy n. 2 sekuntia ja pysähtyy jos et starttaa. Mene auton taakse, kumarru alas ja kuuntele kun vaimo tai joku kaveri kytkee virran päälle, silloin pitäisi kuulua pumpun ääntä se 2 sekuntia. Jos et kuule mitään on syytä tutkia sähköt ja pumppu. Kun poistat takaronkista pohjamaton sen alta paljastuu n. vaaksan kokoinen muoviluukku jonka alla on pumpun ja bensamittarin sähköt ja bensaputkien liitokset. Pumppu on ns. uppopumppu ja sijaitsee siis tankissa sisällä, varo sytyttämästä tulipaloa. Jos haluat välttämättä tutkia pumppua heti ensimmäiseksi, kannattaa aloittaa ulkoisesti tehtävillä mittauksilla: tuleeko pumpulle virtaa, näyttääkö ohmimittaus mitään jne. Jos pumpulle tulee virtaa pumppu käy tutki putkistot, suodattimet jne. Jos virtaa ei tule katso sulakkeet releet jne. Jos pumppu ei todellakaan toimi, se täytyy vaihtaa. Irroitus tapahtuu suunnilleen näin. Irroita ensin bensamittarin anturi, siis se johon tulee ne ohuet johdot ja sen jälkeen irroitat bensaputket löysäämällä kiinnityspulttia ja kääntämäällä se 90 asteen kulmaan jolloin molemmat putket vapautuvat (varo katkaisemasta kiinnityspulttia). Sen jälkeen avaat sen ison kiinnitysrenkaan (tarvitaan mielellään kolmio avain) ja nostat pumpun ylös. Minulla olisi olemassa kokonainen tankki kaikkine tarpeineen, jos satut sellaisen tarvitsemaan.
- mikuitunen
Hei ! Bensapumppu ei toimi. Asumme Savitaipaleella ja Lappeenrantaan tulee matkaa n.50 km. Katsoin vasta kuuden jälkeen sulakkeet. Releet naksahtaa, kun moottoritilassa laittaa virrat päälle ?
- e-t-k
mikuitunen kirjoitti:
Hei ! Bensapumppu ei toimi. Asumme Savitaipaleella ja Lappeenrantaan tulee matkaa n.50 km. Katsoin vasta kuuden jälkeen sulakkeet. Releet naksahtaa, kun moottoritilassa laittaa virrat päälle ?
Kuuluiko bensapumpun käyntiääni ?
- Kiukustunut
Missä vika kun virtaa ei tule pumpulle.erillistä sulaketta ei ole
- pumppusökö
Jatkuvaa virtaa ei tule vaan pätkittäin kun lykkää virrat päälle, vilahtaa vain virta kynässä! Sitten vasta kun motor käynnistyy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769