Olenko bipo?

miten on?

Niin siis tosiaan.. Tuntuu että minulla on tämä kyseinen sairaus. Näen jatkuvasti harhoja, kuten tällaisen pienen vertikaalisen viivan joka seuraa minua. Näen sen tosin vain vasemmalla silmälläni. Koko ikäni tämä on vaivannut minua. Myöskin jatkuvasti näkökenttäni "välkkyy" himmeästi ja kuulen joka päivä hieman ääniä.

Kaikki alkoi kun päätin tyhmänä teininä kokeilla kannabista.. Lopetin käytön kun huomasin että alan näkemään halluja kyseisestä aineesta. Tämän jälkeen olin puoli vuotta sellaisessa pienessä masennuksessa. Usein itkin ja itsemurhaakin mietin. En tosin vakavasti, enkä koskaan ole aikeitani toteuttanut.
Välillä olen taas erittäin menevä. Mutta vain VÄLILLÄ. Ei ole mitään viikon putkia. Oikeastaan saatan olla 1/4 päivästä tai alle hieman "maaninen".
Pyörin lattioilla ja nauran, hakkaan seiniä ja on muutenkin euforinen tunne.
Välillä on ollut päiviä jolloin en edes puhu kavereilleni, olen hiljaa heidän seurassaan, kun taas välillä puhun jatkuvasti kaikkea mitä sattuu.
Olen myös huomannut että mielialani vaihtuvat nopeasti. Tänäänkin itkin, mutta äsken aloin hakkamaan seiniä euforian tunteen vallitessa itseäni. Nyt hieman rauhoituin. Tämäkin kesti puolisen tuntia..

Ja tosiaan, olen 15 vuotias ja isällänikin on tämä sairaus.

3

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • biporiina

      Ehdottomasti sinun pitää hakeutua keskustelemaan asiastasi lääkärin kanssa. Kerro psykiatrille samat asiat, mitä tässäkin kirjoitit. En osaisi sanoa suoralta kädeltä oletko bipo- , tunnetilat vaihtelee nuorilla muutoinkin murrosiässä. Olen huolissani erityisesti "halluista" mitä kuvailit kokevasi.

    • psykiatri

      Sinulla on silmäsairaus, hae silmälääkärille.

    • Aloittaja ----

      Biporiina : Itsekin näitä hallusinaatioita mietin. Kuulin että jotkut bipot saattavat kokea näitä. Muitakin harhoja on ollut : Haistan tupakan, näen sulan tippuvan katosta, näen valonpilkahduksia..

      Mutta osa bipoistahan kokee näitä?

      Kiitos vastauksista :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      340
      6355
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3796
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      953
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      870
    5. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      826
    6. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      820
    7. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      803
    8. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      800
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      135
      792
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      711
    Aihe