rippijuhlien

tarjoilu

Hei! Edessä olisi pian pojan rippijuhlat ja olenkin miettinyt tarjoilua, juhlat ovat kotona, ja vieraita tulossa n. 35 -40. haluaisin toisaalta tehdä ihan lämpöisen ruoan mutta kun ei siellä ole sitä kukaan lämmittämässä kun olemme kirkossa, niin se taitaa olla poissuljettu juttu. En ehkä ihan perinteistä voileipäkakkua ja makeaakaan vaan haluaisi. Onko ihan hölmö ajatus tehdä muutama erilainen salaatti, vähän ruokasempia, mutta kylmiä. esim. lohisalaatti, makaroonisalaatti, tietty ihan perus vihreä salaatti, patonkia , ehkä pasteijaa ja jotain sellaista ja sitten kahvin kanssa täytekakkua ja jotain muuta makeaa? Ottaisin mielellään vastaan ehdotuksia tarjoilusta,mitä voi tarjota kylmänä tai nopesti lämmitettynä. Voileipäkakkukin on kyllä toisaalta tosi hyvää.. vaikea päättää.

5

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku tyyppi

      Ihan hyvin voi tarjota erilaisia salaatteja patongin ja ruisleivän (ehkä myös jonkun leikkeleen) kanssa jne., ja sitten täytekakkua ja ehkä jotain keksiä tms kahvin kanssa.
      Jos haluaa tarjota lämpimän ruoan salaattien jne. sijaan, on esim. joku soppa ihan hyvä vaihtoehto. Se lämpiää yleensä kyllä ihan kohtalaisen nopesti, jos sen on tehnyt esim. edellisenä päivänä.

      Yksi juttu on hedelmäsalaatti - ei tietystikään pääruokana, mutta muutoin. Ainakin omissa rippijuhlissani "ajalla yks ja kaks" sitä meni ämpärillinen (!), vaikka porukkaa oli vain kolmisenkymmentä henkeä...

      Erilaiset ruoka-aineallergiat tulisi huomioida, mutta senhän varmaan tiesitkin ;)

    • naminamsnams

      Periaatteessa lämmin laatikko-tai sopparuoka onnistuu, jos teet ne etukäteen niin kuin edellisessä vastauksessa todettiin. Laatikkoruokahan pysyy miedolla lämmöllä uunissa aivan hyvänä ja senkus nostat sen vain pöytään. Yhtä lailla soppakattilakin pysyy uunissa lämpimänä, jos sellaista haluat.

      Jos vieraasi ovat kaukaa he taatusti antavat arvoa suolaiselle tarjoilulle. Konfirmaatiot ovat yleensä pitkiä ja väki alkaa vatsa kursien haaveilemaan kunnon ateriasta, joten pidä nyt ainakin tuhdit salaattisuunnitelmasi voimassa. Vaikuttavat ihan hyviltä.

      Mielestäni tarjoilu kannattaa pitää yksinkertaisena. Yleensä yksi oikein hyvä korvaa pari keskinkertaista. Jos sinulla on jokin kakkubravuuri pysy vain siinä.

      • alkuperäinen.

        kiitos vastauksista, tuli tuossa mieleeni että yksi kaverini on keittiössä töissä ja siellä on niitä lämpölaatikoita, voisin ehkä saada sellaisen lainaan, en mielelläni jätä uunia päälle kun kotona ei ole ketään, niin sellaisessahan ne pysyisiväåt varmaankin lämpöisenä, jonkin tunnin? Ajatuksena oli jokin kanakiusaus tai sitten ihan keitetyt perunat ja karjanlanpaisti. Ruoka-aineallergiat täytyy tietysti ottaa huomioon, kun laitan kutsukortit voisiko siinä pyytää ilmoittaa mahdollisista ruoka-aineallergioista? kaikki ovat meillä ennenkin käyneet ja tietääkseni heillä ei ole mitään, mutta varmuuden vuoksi?


      • joku tyyppi
        alkuperäinen. kirjoitti:

        kiitos vastauksista, tuli tuossa mieleeni että yksi kaverini on keittiössä töissä ja siellä on niitä lämpölaatikoita, voisin ehkä saada sellaisen lainaan, en mielelläni jätä uunia päälle kun kotona ei ole ketään, niin sellaisessahan ne pysyisiväåt varmaankin lämpöisenä, jonkin tunnin? Ajatuksena oli jokin kanakiusaus tai sitten ihan keitetyt perunat ja karjanlanpaisti. Ruoka-aineallergiat täytyy tietysti ottaa huomioon, kun laitan kutsukortit voisiko siinä pyytää ilmoittaa mahdollisista ruoka-aineallergioista? kaikki ovat meillä ennenkin käyneet ja tietääkseni heillä ei ole mitään, mutta varmuuden vuoksi?

        Tietystikin kannattaa / voi kysyä kortissa ruoka-aineallergioita samalla kun laittaa kutsuun vastauspyynnön ;) Itse en ole perehtynyt lämpölaatikoihin, vaikka olen kyllä nähnyt sellaisia, mutta luulen että se voisi olla yksi ratkaisu ruoan lämpimänä pysymiseen - tai sitten ottaa "joku" lämmittämään ruokia - ja täyttämään tiskikonetta, kuten joku kirjoittikin jo...


    • Miten selviät yksin?

      Aika moinen tiski tulee lämpimästä ruuasta, joten pyydä ainakin keittiöön apua! On tosi iso apu, jos joku huolehtii astiat koneeseen ja pitää huolen että pöydässä on koko ajan kaikkea tarpeellista. Muuten et ehdi itse seurustella vieraitten kanssa. Se sama "joku" voi lämmittää teille ruuat valmiiksi niin että saatte käydä valmiiseen pöytään kun tulette kirkosta, ja keittelee kahvit sillä aikaa kun syötte.

      Jos et saa apua keittiöön niin laita kylmät tarjottavat. Suolaista piirakkaa, karjalanpiirakoita ja munavoita jne. voi laittaa kahvipöytään eikä niistä tule tiskiä samalla lailla kuin lämpimästä ruuasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3930
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      189
      3195
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2986
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      70
      2570
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      368
      2310
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      172
      1971
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1515
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1382
    Aihe