Hei! Olen 26-vuotias nainen työssäkäyvä nainen, joka on kärsinyt ja jatkuvista viikottaisista päänsäryistä 13-vuotiaasta lähtien. Migreeni todettiin noin kolmisen vuotta sitten. Päänsärkyni on kohtauksen aikana kova, liikkua en voi ja pimeässä makaamalla sekä särkylääkkeellä menee yleensä nopeasti ohi.
Valoherkyyttä esiintyy, mutta ei liiemmin pahoinvointia.
3 kuukautta sitten tuli ensimmäinen todella paha kohtaus, joka kesti 3 päivää, tuntui kuin pää olisi räjähtämäisillään, en voinut liikuttaa päätäni yhtään tai kipu meni sietämättömäksi. Migreenilääke ei auttanut (clotam) joten jouduin hakemaan migradia.
Lopulta kohtaus meni itsekseen ohi. Tämän kohtauksen aikana minulla oli ensimmäisen kerran tuntohäiriöitä kasvojen vasemmalla puolella (pistelyä, puutumista)
Auroja minulla ei ole koskaan aikaisemmin ollut, paitsi eilen illalla tuli voimakas, kirkas, monivärinen sahalaitakuvio, joka välkkyi vasemmassa silmässä tehden lukemisesta vaikeaa. Koko vasemman puolen näkökenttä aaltoili voimakkaasti ja aura näkyi silmät auki vielä paremmin kuin suljettuina.
Aura ilmaantui noin vartin sen jälkeen, kun kävin ulkona kirkkaassa auringonvalossa (n. 5 min) ja hävisi noin vartin kuluttua. Samaan aikaan alkoi lievä päänsärky ja vasen silmä ikään kuin sameni ja tuli puutumista vasemmalle puolelle kasvoja.Nämä oireet hävisivät noin puolen tunnin kuluessa (otin särkylääkettä). Nyt vielä aamulla vasen silmä tuntuu oudolta, jotenkin samealta ja tukkoiselta, ei normaalilta.
Oliko kyseessä siis aurallinen migreenikohtaus vai olisiko kyse mahdollisesti jostain vakavammasta (esim. aivokasvain)?
Outo migreenikohtaus
mietityttää
1
274
Vastaukset
- migreenikko
Jos migreenin oireisto muuttuu on syytä käydä neurologilla tutkimassa asiaa. Itsellä migreenin oireisto muuttui, eli tuli uusia oireista ja minulle tehtiin pään mri, jossa ei löydöksiä, eli oireisto sopi sitten migreeniin. Ennemminkin itse miettisin aivoveritulpan/ tia-kohtauksen mahdollisuutta kuin aivokasvainta. Mutta todennäköisin kaiketi migreeni. Varaa kuitenkin aika lääkärille ja/tai neurologille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892128Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361776- 1801326
- 241794
- 67732
- 59718
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </340514