hyvin muotoili nuo sanansa :joku Laitila suree, että lautakuntien keskusteluista tihkuu tietoja julkisuutteen.
Voi Herran pieksut ja Aatun henkselit !
Elääkö Hapanveden pojat ja veljet sipikulttuurissa edelleen ?Oon samaa mieltä Katariinan kanssa että kuntalaisia koskeva tieto kuuluu julkisuuteen myös ja varsinkin keskeneräisissä asioissa, silloinhan niihin voi vielä vaikuttaa ja tarttua .
Vain yksityisasiat ei kuulu.
Voi Herran pieksut ja Aatun henkselit !
Elääkö Hapanveden pojat ja veljet sipikulttuurissa edelleen ?Oon samaa mieltä Katariinan kanssa että kuntalaisia koskeva tieto kuuluu julkisuuteen myös ja varsinkin keskeneräisissä asioissa, silloinhan niihin voi vielä vaikuttaa ja tarttua .
Vain yksityisasiat ei kuulu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Totta puhut mutta se että Haapavetisten oikeustaju on koetuksella tarjouskilpailun jälkeen kertoo siitä että eletään myös yrityskulttuurissa kovin vanhatavasti.Eivät vanhat sopimukset jatku nykypäivänä tähän ent. malliin.Kyllä tämän päiväinen juttu laittoi pisteen tälle pelleilylle.
Kyllä avaaja on oikessa, tarjouspyyntö on julkinen ja tarkasti yksilöity. Taas tarjouskilpailu on salainen siihen saakka, kun on päätös tehty.
Sen jälkeen jokainen tarjoukseen liittyvä asiakirja päätöksineen on kaupunkilaisten luettavissa.
Ilmeisesti tässä tarkoitetaan perusturvalautakunnan puheenjohtajaa Markku Laitilaa, hänen huolensa voi johtua kodinperinnöstä, lestadiolaisuudesta. Heillähän on tullut tavaksi pitää tieto omassa piirissä, kuten viimmeaikaiset tapaukset sen osoittavat.
Kova ruikuttaja toi häviäjä.Ei muuta ku muotovirheitä etsimään.Kovasti pitää mennä henkilökohtaisuuksiin kun ei muuta keksitä
Eilinen TV:n Berlusconi- dokumentti selvensi perusteellisesti, miten vain yhdensuuntainen tiedottaminen hallinnon taholta mädättää ja korruptoi lyhyessä ajassa kokonaisen maan.
Toimittajat ei yleensä ymmärrä ollenkaan yritysmaailmaa, tarjouspyyntöjä, niihin vastaamista ym. Oikeustaju on eri asia kuin tarjouspyyntöjen käsittely. Tarjous on pyydetty, siihen on vastattu ja voittaja on valittu niillä kriteereillä kun on tarjous pyydettykin. Jos pisteytys osoittaa jonkun voittaneen, niin se silloin on voittanut. Mitä epäselvää tai oikeustajun vastaista tässä oikein on?
Toimittajilla, ei niillä tyttösillä, jotka kirjottaa mitä käsketään, vaan oikeilla on yleensä aika hyvä koulutus ja tietotaso, myös yritysmaailmasta, sehän on kaikkein yksinkertasin.
Eiks se ollu se valtuutettu Vattu, vai mikä sen nimi oli, jolla oli myötätuntoa niille, joiden oikeustaju on koetuksessa, eikä toimittaja ?