Mistä johtuu sellainen, että pesukoneen linkous ei käynnisty ilman pyykkiäkään, vaan heti ensimmäisellä nopeammalla pyörähdyksellä rummun kiihdyttäessä rumpu heilahtaa ja kolahtaa? Kone yrittää pari kertaa uudestaan ja luovuttaa sitten.
Tutkin pesukonetta ja sen jälkeen pesi rummullisen pyykkiä normaalisti. Linkous pelitti isoillakin kierroksilla. Nyt ongelma ilmeni taas. Vika ilmenee silloin tällöin. Iskarit tuskin ovat rikki, kun välillä linkoaa kuormankin kanssa hyvin useammankin kerran peräkkäin. Välilä rumpu heilahtaa jo heti, kun kone edes yrittää kiihdyttää linkoukseen...
Candy C1 145 ja ikää reilut 4,5 vuotta.
Olisi kiva tietää mitä tutkia, koska nyt ei ole rahaa ostaa uutta.. :(
Pesukoneessa outo vika
21
2176
Vastaukset
- T-ope
Ensivaikutelma olisi laakeriviasta. Laakerin kuulien erottelurengas on ilmeisimmin hajonnut ja kuulat kulkee vähän miten sattuu.
- Candy C1 145
Meinaan, että tuo rumpu heilahtaa todella paljon eli liike on aika pitkä. Aivan kuin iskunvaimennus olisi täysin kuollut ja kyydissä olisi tiiliskivi...
Silti saattaa seuraava satsi lingota ongelmitta... :O - 17
Candy C1 145 kirjoitti:
Meinaan, että tuo rumpu heilahtaa todella paljon eli liike on aika pitkä. Aivan kuin iskunvaimennus olisi täysin kuollut ja kyydissä olisi tiiliskivi...
Silti saattaa seuraava satsi lingota ongelmitta... :OTarkasta iskarit, ne on kulutus tavaraa.
- 3252532
TAI se on vaan tukossa roskista se kone.
- 14 + 12 = 36?
Monissa tuonikäisissä pesukoneissa on tyristoriohjattu hiiliharjamoottori. Eli vika saattaa olla elektroniikassa. Ja ohjelmakytkimenä toimii pesukoneeseen suunniteltu prosessori, eikä mekaaninen ohjelmakytkin.
Myöskään, jos poistopumppu ei toimi, niin linkous ei lähde käyntiin.
Jos taas siinä pesukoneessasi on oikosulkumoottori, niin rele tai mekaaninen ohjelmakytkin kytkeskelee pesu- ja linkouskäämejä. Joten vika saattaa olla ohjelmakytkimessä tai releissä.
Onhan siellä myös lämpösuojia ja vedenpinnan mittareita, jne.
Pahus, kun vein eilen kristallipalloni vuosihuoltoon. Olisin kyllä kertonut koneesi vian tarkan sijainnin, jos pallo olis kotona.- Raipe6666
Rumpu on liian painava joten rummun heilahdus katkaisee linkouksen.Elektroniikka tarkkailee konettasi eikä linkoa jos heilahdus on liian suuri.Poistopumppu tai nukkasihti voi olla tukossa jolloin aikaan perustuva tyhjennyspumpun pomppaus aika ei riitä,ja pyykkisi on liian märkää.Tsekkaa ja putsaa sihti ja pumppu.
- Candy C1 145
Raipe6666 kirjoitti:
Rumpu on liian painava joten rummun heilahdus katkaisee linkouksen.Elektroniikka tarkkailee konettasi eikä linkoa jos heilahdus on liian suuri.Poistopumppu tai nukkasihti voi olla tukossa jolloin aikaan perustuva tyhjennyspumpun pomppaus aika ei riitä,ja pyykkisi on liian märkää.Tsekkaa ja putsaa sihti ja pumppu.
Taitaa Raipe6666 olla oikeilla jäljillä, sillä vian ilmettyä vaimo on ajanut rummun tyhjäksi erillisellä ohjelmalla ja pyykki on silti ollut litimärkää.
Eli vesi ei taida poistua ennen linkousta ja siellä on siksi liikaa painoa...?
Huoltoliikkeistä sanottiin, ettei tässä mallissa ole mitään tyyppivikoja. - Korjaaaja
Candy C1 145 kirjoitti:
Taitaa Raipe6666 olla oikeilla jäljillä, sillä vian ilmettyä vaimo on ajanut rummun tyhjäksi erillisellä ohjelmalla ja pyykki on silti ollut litimärkää.
Eli vesi ei taida poistua ennen linkousta ja siellä on siksi liikaa painoa...?
Huoltoliikkeistä sanottiin, ettei tässä mallissa ole mitään tyyppivikoja.Avaa nukkasiivilä ja kaada koneeseen vettä. Pitäisi tulla ulos ilman mitään viivettä. Jos ei tule, poista tukos. Tukos on yleensä lähellä nukkasiivilää tai sitten siellä pesualtaan puolella. Näet pesualtaan poistoaukon taskulampun valossa irroittamalla rummusta muovisen tarkistusluukun suojan.Tukkeena vVoi olla 2 e:n lantti tai vastaava.
- MT-teknikko
Kaikenkaista harmia. Minulla on Alfa Laval -merkkisessä separaattorissa samantapainen vika. Kammesta kun vähänkin voimakkaammin vääntää niin kuuluu hirmuinen rutina ja kerman tulo lakkaa tyystin. Mikähän lienee vikana siinäkin?
- !¤!
Jospahan siellä on jokin anturi irronnut.
- Rippe6666
Kerran oli saksan markka pumpun suulla ja pyöri siinä eli välillä kone tuimi välillä ei et sillee.
- Candy C1 145
Vika taitaa olla yhden pesuohjelman softassa. Lienee data korruptoitunut. Kaikki muut ohjelmat menevät läpi normaalisti.
- Candy C1 145
Tekee ajoittain melkein jokaisella ohjelmalla. Kannattaako 5 vuotta vanhaa pesukonetta enää korjauttaa?
- oikean merkkinen
Mulla oli 10 vuotta vanha Isopasseli, joka lakkasi linkoamasta jo markkakaudella. Mullapa oli kotivakuutus ja vakuutusyhtiö lunasti sen 1300 markalla, kun linkouskäämit olivat moottorista kaput. Ihan mukava summa, kun oli aikakin ostaa uusi kone, Rosenlew sekin, joka on edelleenkin päivittäisessä käytössä ja kerran on hiilet vaihdettu.
- pavepave
Nukkasihti tukossa /poistopumpussa raha
Nk huoltoraha eli korjaaja käy ottamassa 10 c kolikon 60 eurolla pois. - Candy C1 145
Putsasin putket (vanha hammasharja on kätevä työkalu) ja käytin kaikki liittimet irti mitä löysin. Putkissa oli vähän sakkaa, mutta eivät ne tukossa olleet. Mikrokytkin naksuu, kun letkuun puhaltaa. Huuhtelin myös poistopumpun.
Nyt on mennyt pari kolme ohjelmaa hienosti läpi. Jos vielä kenkkuilee, saa korjaaja luvan tutkia paremmin... - Hiilet?
Minun Candy CBL 120 alkoi oireilemaan n:5 vuotiaana. Otti vettä sisään ja kun piti alkaa pyörittämään rumpua niin lopetti siihen. Poisto ohjelmassa vesi ulos koneesta ja sitten tutkimaan konetta. Oli vaan hiilet kuluneet loppuun. Koneessani ei ole kunnon nukkasihtiä ja roina jää poistoletkuun, kun irrottaa poistoletkun ja kytkee sen vesihanaan saa hyvin huuhdeltua röhnät pois (nukkasihti tietenki irroitettuna). Muistaakseni tämäkin ensin oireili linkouksessa ja pyykit oli märkiä, kunnes hajos kunnolla.
- Candy C1 145
No nyt se sitten hajosi lopullisesti. Alkoi mokoma linkoamaan, vaikka oli vedet vielä sisällä. Rumpu tippui alas jousiltaan ja murti poistopumpun rungon. Vedet tulivat lattialle.
Ääni kuului varmaan puolen kilometrin päähän. Hyvä, että kuivausrumpu pysyi päällä eikä tippunut... Nostin rummun takaisin paikalleen, mutta tuo poistopumpun muovirunko on halki.
Reilut 4,5 vuotta on näköjään Candyn ikä kevyessä käytössä.
Lähtee SER-kierrätykseen ja tulee toinen merkki tilalle. - KarlosUntamo
Millä konstilla rummun pohjalla olevan muovisen n. 15 cm pitkän muovivirityksen saa oikein irti sitä särkemättä ?
- Candy-007
Onko se pyörivän rummun sisällä niitä muovisia, joita on kolme kappaletta?
Pyöräytä rumpua 180 astetta, ulkopuolelta näkyy pieni lukituspyykeli.
Paina sitä meisselillä ja toisella meisselillä kampeat muoviviritystä sivusuunnassa. - niinpäkai
On niissä joskus ruuvikin sisäpuolella, kun avaat täyttöluukun päältä ja katsot pohjalle, jossa muovimötikkä on. Sitten vaan liu'uttamalla pituussuunnassa möykky irtoaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760