Onko näin?
Esim. tapaus: Noin neljäkymppinen nainen on kahden alaikäisen lapsensa yh.huoltaja. Nainen irtisanoutuu vakituisesta työpaikastaan ja saa siitä hyvästä kolmen kuukauden karenssin, eli rahaa tulee lasten vuoksi kelasta perhe-eläkkeen muodossa ja toisen lapsen opintotuen muodossa, sekä tietysti lapsilisät yh.korotuksin ( lasten isä on kuollut,eli vanhemmat olivat jo eronneet ennen toisen huoltajan kuolemaa), ja lapset olivat eron jälkeen ns. yhteishuoltajuudessa kunnes kuolema korjasi isän, ja lasten äidistä tuli täysiaikainen huoltaja lapsilleen.
Kolmen kuukauden karenssin kärsittyään äiti-yh. alkaa saamaan ammattiliittonsa 500 päivän ansiosidonnaista ja kaikki nuo edellä mainitut tuet kelasta lisättynä päälle.
Onko saman kokeneita, että pärjääkö hyvin noinkin, että kannattaa sanoutua itsensä irti työpaikastaan?
Onhan tietysti mukavaa lastenkin kannalta, että äiti on kotona, ja hoitaa kodin, ja muut jutut ilman työstä aiheutuvaa stressiä, mutta onko moraalisesti oikein ryhtyä ihan vasiten yhteiskunnan elätiksi tuollaisessa tapauksessa?
Ovatko tämän maan sosiaaliset tuet todellakin niin suuret em. tapauksessakin, että äidin kannattaa olla ennemmin kotona työttömänä kuin kokopäiväisessä palkkatyössä?
Erinäisistä henkivakuutuksista puhumattakaan.
Sosiaaliset tuet paremmat kuin
3
150
Vastaukset
- 6+5
Miksi ihmeessä lapsen opintotuki kuuluisi mitenkään äidille? Kahden lapsen kohdalla ei työn lopettaminen välttämättä ole järkevää, mutta 4-5 kakaraa niin duunista ei käytännössä voi saada yhtään enempää kuin yhteiskunnaltakaan. Että se työnteko on silloin jonkinlainen harrastus, jolla saa ajan kulumaan.
- Lusmut yh:t töihin
Eihän se lapsen opintotuki kuulukkaan yh.äidille, mutta on se kuitenkin avittamassa lapsen elättämistä, ja sehän määräytyy vanhempien bruttotulojen mukaan, joten aloittajan tapauksessa täysi potti kelasta opiskelevalle lapselle.
Kahden huoltajan perheissä opintotuki määräytyy myös vanhempien tulojen mukaan, joten joissakin tapauksissa opintotuki on olematon jo aikuisiänkin saavuttaneelle lapselle, ja lapsen omaa tukeahan sen piti olla eikös vaan?
Ajattelin vaan, että yhteiskunta kylläkin tukee esim. yllä mainitussa tapauksessa niin hyvin rahallisesti, ettei esim. yh.äidin/isän kannata töihin mennäkään, ja näinä huonoina työllistymisaikoina lusmuilulle on tilaa tehtykkin, ei sen puoleen. - 155+6
Lusmut yh:t töihin kirjoitti:
Eihän se lapsen opintotuki kuulukkaan yh.äidille, mutta on se kuitenkin avittamassa lapsen elättämistä, ja sehän määräytyy vanhempien bruttotulojen mukaan, joten aloittajan tapauksessa täysi potti kelasta opiskelevalle lapselle.
Kahden huoltajan perheissä opintotuki määräytyy myös vanhempien tulojen mukaan, joten joissakin tapauksissa opintotuki on olematon jo aikuisiänkin saavuttaneelle lapselle, ja lapsen omaa tukeahan sen piti olla eikös vaan?
Ajattelin vaan, että yhteiskunta kylläkin tukee esim. yllä mainitussa tapauksessa niin hyvin rahallisesti, ettei esim. yh.äidin/isän kannata töihin mennäkään, ja näinä huonoina työllistymisaikoina lusmuilulle on tilaa tehtykkin, ei sen puoleen.Vanhempien tulot vaikuttavat opintotuen suuruuteen vasta sitten kun vuositulot ylittävät 41 800 euroa. Kahden vanhemman tapauksessa tuo käykin aika helposti, mutta yksinhuoltajaäidin kuukausitulojen pitäisi olla yli 3500 euroa ennen kuin lapsi saisi vähemmän opintotukea kuin äidin ollessa työttömänä. En tosin tiedä millaisia summia nuo perhe-eläkkeet ovat, mutta ainakaan ilman niitä ei kovin monella yh:lla tuloraja pauku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780