Epätodellinen olo

johannes255

Voiko epätodellista olotilaa olla jos verenpaine on korkeasti koholla?
Kysyisin myös semmoista, että johtuuko verenpaineesta kun takaraivossa "sykkii" samaantahtiin kun sydän lyö?

2

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mittari kehiin...19

      Mulla on ollut "kohtauksellisesti pari kertaa verenpaine reilusti koholla nimenomaan yläpaineen osalta. Olen herännyt yöllä juuri sellaiseen epätodelliseen oloon, jonkinlaiseen paisumisen tunteeseen rinnan kohdalla ja päässä on tuntunut hassulta.

      Paineet mitattuani on nimenomaan yläpaine ollut siellä 200 paikkeilla (normaalisti 100-130) ja alapaine kuitenkin korkeintaan 80. Pulssi on ollut ihan normaali.

      Epäilin ensin ihan paniikkireaktioksi, mutta lähdin kuitenkin päivystykseen, kun tuli sydänjututkin mieleen. No ei kuulemma ollut paniikkireaktiota ainakaan, koska tosiaan syke ihan normaali. Tuli sitten muutamassa tunnissa alas ihan itsekseen.

      Jos kovasti verenpaineita epäilet eikä sinulla ole tietoa omista painetasoitasi, niin hommaa oma mittari ja mittaile. Mittaile normiolossasi ja sitten mittaile juuri noiden outojen olojen kohdalla, sillähän se selviäisi.

    • Näin on

      Totean lyhyesti ja ytimekkäästi, että kyllä. Niin matala, kuin korkeakin aiheuttavat kyseistä oloa. Itselläni matala (alapaine joku vähän päälle 50 ja syke 40. Muutenkin pimenee aina noustessa) tekee juuri tuota oloa. Aina se häviää, mutta voi kestää viikkojakin. Helpotus löytyy kuitenkin muutamalla pienellä niksillä, kuten aurinkolaseilla ja oikeilla silmälaseilla. Itselläni oire häviää 90% kun istun alas, jolloin verenpaine nousee hiukan normaalimmalle tasolle. Pitkällä aikavälillä liian korkeaan on helpompi hakea pysyvää ratkaisua, kuin liian matalaan.

      Onhan se erittäin ärsyttävä olotila, mutta samalla hyvin yleinen, jonka aiheuttaa hyvin usein fyysinen ongelma. Paniikkihäiriöitä jaellaan arvauskeskuksissa liian helposti, kun ei jakseta tutkia. Oire on kuitenkin loppupeleissä huimausta, joka vaan ilmenee erilailla, kuin maailman keinumisena. Ottaa toki päähän, kun se voi pilata mukavan tilaisuuden ja tekee vain mieli istua. Kuitenkaan se ei ole mitään vakavaa ja pysyvää niin ei pidä panikoida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1167
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      53
      972
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      281
      908
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe