Jääkö kortitta ajamisesta kiinni?

28952638

Ei varmastikaan suositeltavaa ja mitenkään järkevää tällainen touhu, mutta siitä huolimatta... Tilanne on siis se, että kortti kuivumassa toistaiseksi. Millainen riski on jäädä ilman korttia ajamisesta kiinni? Onko homma selvä siinä vaiheessa kun vastaan ajaa poliisiauto, näyttääkö heillä kone heti et tämän auton haltijalla ei ole ajo-oikeutta? Vai jääkö kiinni vasta siinä vaiheessa, kun poliisi muusta syystä pysäyttää (ratsia tms) ja kyselee korttia?

Käytännössä, skannaileeko poliisiautojen järjestelmät koko ajan vastaantulevaa liikennettä ja sitten sieltä tulee yhtäkkiä ilmoituksia et ajoneuvo "ABC-123, omistajalla ei ajo-oikeutta" ja "DEF-456, ajoneuvovero maksamatta"? Vai vaatiiko sen että poliisisedät itse naputtelee rekisterinumeron sinne koneelle ja sitten tsekkailee auton ja omistajan tietoja (mitä eivät varmastikaan koko aikaa voi tehdä)?

6

1446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs vaan

      Epäilen, ettei ole mitään skannausjärjestelmää, vaikka niin olen myös kuullut väitettävän.
      Viime viikolla vastaan ajoi poliisi-auto, lähti perään, pysäytti minut ja kysyi ajokorttia ja rekisteriotetta.
      Sen jälkeen kävi katsomassa ajoneuvon rekisterin ja toinen poliiseista naputteli sen tietokoneelle.
      Sitten toivottivat hyvää matkaa.
      Eli ainakaan täällä meidän peräkylällä ei ole mitään skannereita...e

    • 11

      Joo
      Aika paljon riippuu paikkakunnasta. Pienemmillä paikkaunnilla poliisit tuntevat kortitta-ajelijat ja heidän läyttämänsä auton.
      Sitten on tuo kateus, kortitta-ajelijasta soitetaan poliisille hyvin herkästi. Poliisilla on Suomessa autoissa pari skannausjärjestelmää, joten mitenkään koko maata niillä ei pystytä kattamaan.

    • Jees......

      "Poliisilla on Suomessa autoissa pari skannausjärjestelmää, joten mitenkään koko maata niillä ei pystytä kattamaan. "

      Skannausjärjestelmät lukee kilvistä vain autot, joissa ei ole voimassa olevaa liikennevakuutusta. Ajo-oikeutta ei skannaukset näe kilvistä.
      Eli suomeksi sanottuna jäät kiinni vain jos poliisi sinulta kyselee sitä ajokorttia kun olet autollasi liikkeellä, tai siis paikoillasi siinä tilanteessa kun korttia kysytään. Eihän ne sitä voi kysyä jos ajat autollasi elleivät sitten raota ikkunaa ja aja sivullasi ja sinä raotat omaasi ( hei onko sinulla ajokorttia? ).

      Itse olen ajanut kortitta ja 4x narahdin ja homma vituttaa siksi koska se on aina tuuristasi kiinni! Väärässä paikassa väärään aikaan tai sekin että autosi jää sutimaan tyhjää johonkin mäkeen niin sekin herättää huomiota ja sitten kysellään korttia.
      Ja myös jos poliisit ajaa takanasi niin niillä on tapana ilman skannereitakin lukea niitä kilpiä ja soitella autostaan jotta saavat tietoja ajajasta. Sieltä selviää ajelijan tietoja eli onko mitään etsintäkuulutuksia tms. voi selvitä myös
      onko jääty aiemmin kiinni ajo-oikeudetta ajoista.

      Joten pari neuvoa sinulle:
      1. Älä päästä kyttää taaksesi kun ajat
      2. Ota selvää milloin on tehovalvonnat, ratsiat ja aina et voi tietää
      3. Yritä olla töpeksimättä autollasi ja älä aja liian usein.

      Ja itse sitä sitten tietää kun on tarpeeksi monta kertaa narahtanut, niin tulee järkevyys raja homman jatkumiseen. Liian monta kertaa = liikaa sakkoa ja aina siirtyy kortti vuodella...= perseestä

      • Jees......

        Ja kun kerran jäät kiinni, et voi enää ajaa samalla autolla, vaan sun tarvii ostaa toinen eri värinen ja eri merkkinen auto ja ottaa vähän matalampaa profiilia..
        Koska entinen autosi on "Kyttämagneetti", joten en suosittele samalla autolla ajamaan.... varsinkaan kun et tiedä jos sama tuttu partio tulee kohdalle... ja varsinkaan jos asustat pienellä kylällä..


      • 11

        Hoh, hoijaa

        ****Skannausjärjestelmät lukee kilvistä vain autot, joissa ei ole voimassa olevaa liikennevakuutusta.*****

        Eiköhän poliisilla ole sellaisia rekistereitä, joista sinulla ei ole aavistustakaan.
        Ns. kuumat autot skannausjärjeselmä kyllä kertoo, vaikkakaan ei kerro sitä, onko kuljettajalla korttia vai ei, tai onko hän mahdollisesti rattijuoppona.
        Kun liikennevakuuttamattomalla autolla ajamisesta ei seuraa muuta, kuin korotetulla vakuutusmaksulla, niin epäilen poliisin niitä erikseen skannausjärjestelmällä tarkkailevan.


    • Jees.....

      Mutta edelleenkään kortittomuudesta ne ei tiedä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe