Milloin teillä on näkynyt?
Millä raskausviikolla napa pullahtanut ulos päin?
10
4385
Vastaukset
- 5di7d65
minulla ei ainakaan napa pullahtanut missään vaiheessa. ihan normaali oli koko ajan (2 raskautta takana). Hyvä ettei, ulospullistunut napa on ruma :)
- 28+6
Ei ole vielä pullahtanut ulos, mutta eipä kai kestä kovin kauan kunnes näin tulee tapahtumaan...=)
Napani on meinaan tällä hetkellä aika olematon, "ryppyjä" vaan näkyy sen kohdalla, ja miehellä on hauskaa....
5di7d65, tarkoitatko että sinulla pysyi ihan oma soma napakuoppa koko raskauden? Kuulostaa jotenkin uskomattomalta, luulisi että väkisinkin tasaantuu ainakin kun vatsa kasvaa=)- Ei pullisteleva
Mullakin on sellainen napa, joka tuskin tulee pullahtamaan. Syvä napa, joka on pohjalta "tiukasti kiinni", joten mitenpä se sieltä nurinpäin nurjahtaisi... madaltunut kyllä vähän on (nyt rv30). Navan kääntyminen riippunee aika paljon siitä onko navan syvin kohta arpikiinnikkeillä muissa kudoksissa kiinni vai onko navan pohjalla "löysää ihoa" jolla on varaa pullistua ulospäin.
Nyt kun puserot alkaa olla aika pinkeitä, niin ei haittais, vaikka munkin napa vähän "madaltuisi" lisää.
- 5di7d65
juu, samannäköisenä napa pysyi loppuun asti. oon aina ollu normaalivartaloinen (pituus 165 cm, esim. viime raskautta ennen 55kg ja raskaus toi painoa 13 kg)
Ja raskausmahani on ollut molemmilla kerroilla aivan valtava! Siis muidenkin kuin itseni mielestä :) Lapset painanu 3800 ja 4040g.
Silti mitään navan ulospullistumista ei tosiaan ollut. Itse asiassa olenkin ihmetellyt, miten kauheasti se joillain pullistuu. Just tänään oli telkussa tuo synnytyssairaala-ohjelma, ja siinä oli nainen jonka napa oli kuin puolikas golfpallo. Yöööks! (yökötykseen selvennyksenä, että en oo koskaan tykänny navoista, ts. mun napaa ei esim saa koskea ku se alkaa oksettaa ;) ) Se oli vähän hassusti sanottu, mutta ehkä ymmärrätte! - ...--...--...
En muista, mutta aika aikasin aloi pullistelemaan, heti kun masu alkoi kasvamaan. Kivahan se olis jos olis ihan normi napa kun ei tä todella oo mikään nätti. :D Ja kun näkyy paidan läpikin.
Paistomittari. ;) - ()()()()()()()
Itselläni on neljä raskautta takana ja nyt mennään viidettä puolen välin kieppeillä. Yhdessäkään raskaudessa ei ole pullahtanut napa ulospäin, mutta on kyllä viimeisillä viikoilla tasoittunut aika tavalla. Tällä hetkellä on niin syvällä edelleen, ettei uskoisi sen voivan sieltä ulos pullistuvan, mutta aika näyttää.
- 1+1
Ei missään vaiheessa.
- fisutt
Ei pullahtanut ollenkaan, loppuraskaudessa oli ihan tasainen napa.
- ei pullahtanu....
Ei pullahtanut missään vaiheessa kolmen raskauden aikana eli yksilöllinen juttu.
- jfopwafjolpöse
Mulla pullahti heti kun maha alko kasvaa, niin oli ensimmäsiestäkin raskaudesta, on tosi paljon ihmisestä ja muodoista kiinni pullahtaako.
Itseni mielestä se ei kovinkaan kivan näkösä ole kun mitä tahansa laittaa päälle niin napa töröttää ensimmäisenä :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827