What's wrong with punk in Finland?

observerity

What's wrong with punk in Finland?
As site it's full of nazis, when punk isn't about regimes and imperialisms,
as bands they have names like sht...fart... it's not really great humour,
as both they dress like nazis, look like nazis, talk like nazis, act like nazis, go around with nazis,
as culture there ain't no squats or social meetings, no rallies, no concerts, where in Europe it's punk, in Finland it's nazipunk ,fkf!

11

498

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • studerare

      so nazism here IS punk because it oppose everything like the whole world

    • kristus leinonen

      haista v1ttu

    • Obducterverity

      ...nazis,...nazis,...nazis,...nazis,...nazis,....nazis,...nazipunk....

    • +++

      HOMO!

    • Löllö

      Myös Lörsson on täällä :(

    • INTEGRITY

      Jyrki Lumme

      • JYRKI KATAINEN

        TEMMIÄ KAINALOON


    • phi lips

      koska nazeilla on karkkipäivä?

    • punkjorma

      fuck you

    • Fuck Me

      Keitä ne on ne natsit
      sellaiset natsimiehet
      joita koko valtakunta arvostaa?
      keitä ne on ne natsit
      sellaiset natsinaiset
      jotka tosi työstä palkintonsa saa?

      Me ollaan natseja kaikki
      kun oikein silmiin katsotaan
      me ollaan natseja elämän
      ihan jokainen

    • universaali totuus

      En sekoittaisi keskenään, näitä uusnatseja jotka on pelkkää roskasakkia, ja näita vanhoja viime vuosisadan natseja, silloin kun Hitlerikin vielä eli.
      Hitlerikin turvautui roskaväkeen alkuaikoina kun kommarit ja natsit taistelivat Saksan tulevaisuudesta. Mutta perusnatsi oli yleensä sivistynyt ja hyväkäytöksinen kansallissosialisti joka luki saksalaista korkeakirjallisuutta ja kuunteli Wagneria ja Sibeliusta.

      Kansallissosialistinen järjestelmä hyödytti suurta osaa saksalaisista. Elintaso nousi (osin keinotekoisesti) ja työläisten asemaa parannettiin monin eri tavoin. Terveydenhuoltoon panostettiin, ja esimerkiksi tupakointia vastaan kampanjoitiin ja sauhuttelun haittavaikutuksia tutkittiin - kymmeniä vuosia ennen kuin lännessä havahduttiin asiaan.
      Samaan aikaan itäisessä sosialismissa keskityttiin lähinnä oman kansan terrorisoimiseen ja valtapeliin - ja tämä raatomeri lasketaan miljoonissa.

      Kolmannen valtakunnan suhde luontoon oli kunnioittava sekä romantisoitu. Luonto, arjalaisen rodun ikiaikaisena kotina ja turvana nähtiin osana kansan identiteettiä.
      Läheinen luontosuhde heijastui myös humaanina asenteena eläimiin. Natsit säätivätkin aikansa tiukimman eläinsuojelulain, esimerkiksi eläinkokeet kiellettiin (lähes) täysin. Jos joku olisi, tuossa pahuudenvaltakunnassa, alkanut tarhata villieläimiä häkkeihin, olisi häkki tai piikkilanka saattanut pian odottaa yrittäjää - ja ymmärrän hyvin tuon. Eläimet kun harvemmin ansaitsevat kurjan kohtalonsa, ihmiset paljon useammin.
      Hitlerin Saksa, noista pahoista ylilyönneistä huolimatta, joita aiheuttivat ääri-darwinismi ja laajentumishalut, pelasti todennäköisesti suuren osan Eurooppaa neukkujen punafasismilta, ja turvasi näin demokratiankin asemaa. Sekä Suomen, joka kesti sodat Neuvostoliittoa vastaan todennäköisesti vain natsiavun turvin.

      Ja vaikka olen pasifisti niin pitää antaa tunnustusta kolmannen valtakunnan asevoimille. Vaatii paljon aloittaa sota muuta maailmaa vastaan, ja pärjätä noinkin hyvin - ja siinä samassa turvata Suomenkin itsenäisyys, ties miksi. Suomen kiitos tästä kaikesta oli varsin tyly. Ensin revittiin sopimukset aseveljeydestä velvoitteineen ja antauduttiin neukuille, ja sitten vielä hyökättiin pohjoisessa vetäytyvien saksalaisjoukkojen kimppuun. Ymmärrän miksi polttivat Lapin.

      Onneksi kuitenkin hävisivät. Hitlerikin saattoi olla siviilissä ihan mielenkiintoinen tyyppi, kasvissyöjä ja epäonnistunut taiteilija - mutta pitikö senkin olla noin natsi.

      http://www.youtube.com/watch?v=j44jb8hPWu8&bpctr=1365684734

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4156
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3394
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1771
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1630
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1411
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      910
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      851
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      808
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      773
    Aihe