Nopealla selauksella verkkokiukaille käy huonosti? Testit pohjautuu 100%:sti perinteisten peltilaatikoiden ominaisuuksiin. Esim. saunan peruslämmölle on asetettu raja-arvot jotka ovat verkkokiukaille aivan liian korkeat.
Ihan mielenkiintoista. Suosituin kiuasmalli on verkkokiuas ja uudet määräykset ohjaa (pakottaa?) rakentamaan kiukaan (peltilaatikko) jonka kuluttajat ovat jo haudanneet?
Kivien lämpötiloista ei mainita sanaakaan mutta vastaavasti saunatila täytyy saada kiukaalla epäinhimillisen ylikuumaksi?? Tarkoittaa käytännössä sitä perinteistä peltilaatikkoa..
Erikoista kehitystä?
SFS-EN 15821
11
340
Vastaukset
- ISO kiitos ;)
Tuosta saa hyvän aasinsillan taas siihen katiskatestiin.
-Yksi kiuas lämmitti kivet n. tunnissa ( 350c) mutta jätti saunan "kylmäksi".
-Toinen kiuas lämmitti kivet n. kahdessa tunnissa ( 350c) mutta sauna kyllä kuumeni.
Homman hauskuus on vain siinä, että tulevat testit läpäisee kiuas joka lämmitti saunan, ei kiviä. Vastaavasti kiuas joka voitti, ei läpäise edes testiä..?!
Oliko se reiska sittenkin oikeassa, standardit on isoille suunnattu? Noilla määräyksillä isojen ei tarvitse kuin heittää savukanaviin jatkopätkä hormilämpötilojen laskemiseksi ja määräykset täyttyy. Iki on vastaavasti ihan kusessa. Iki-kiuas on suunniteltu niin, ettei sauna kuumene vaan kivet.- vain yksi on alkuper
höpöhöpöhöpö-- lopeta provo senkin pelle. IKI rules ja muut inisee.
vain yksi on alkuperäinen-- eikö vain
- kyllä'
Aika suora sovellus varaavista tulisijoista (ois voinu jättää kiukaista pois ainakin osion kesäpelti).
Hyötysuhde määritellään siitä, miten paljon huone lämpeää yms. Kiviin sidotusta lämmöstä tai lämmitysnopeudesta ei sanaakaan..
Tuo on ihan totta ettei iki läpäise testiä koska se lämmittää kivet, ei saunaa sataan asteeseen.
Hormilämpötilat tulee alas koska ne mitataan jatkossa ihan muualta kuin hormiliitoksesta.
Huoltopakko on monelle kiuasvalmistajalle iso probleema.
Jos kiuas ei vedä tarpeeksi ja tarvitsee vetoapua, tulee merkintä papereihin yms. - 6+20=?
Savukanavan ohivirtauslaitteisto (kesäpelti/varaavat tulisijat)
Laite, joka avatussa asennossa päästää savukaasun suoraan savuhormiin.
Hyötysuhde=100-(Häviöiden osuus savukaasuun ominaislämmössä Qa testipolttoaineen lämpöarvoa kohti (polttokosteudessa) Häviöiden osuus savukaasuun sitoutuneessa lämmössä Qr testipolttoaineen lämpöarvoa kohti (polttokosteudessa) Jäännöksen palavien aineiden aiheuttamat lämpöhäviöt Qrtestipolttoaineen lämpöarvoa kohti.
(Ilmoitetaan hyötysuhde ja lämmöntuotto)
Saunan lämpötilasta ilmoitetaan kaksi eri astemäärää, 90c ja 110c?
Hormilämpötilat mitataan hormiliitoksesta (?) ja päästöt hormista (riippuen hormikoosta 750-1500 hormiliitoksesta?).
Jos huoltaminen ei onnistu, siitä tulee mainita käyttöohjeissa merkinnällä "hylätty". Uskaltaisin kuitenkin väittää että kyseinen määräys ohitetaan asentamalla kanavistoon näennäiset nuohousluukut joista nuohoaminen ei ole mahdollista.
Jos vetoapua tarvitaan pitää siitä kertoa asennusohjeissa. Mutta milloin piippu ei vedä sisätiloissa (laboratorio tms. missä koesauna sijaitsee) jonka lämpötila täytyy määräysten mukaan olla n. 20c? Voi olla ettei vastaa ihan sitä rantasaunan kylmää kosteaa tiilihormia..? - Tyyppikilpi
(Esimerkki jokaiseen jatkuvalämmitteiseen saunan puukiukaaseen kiinnitettävästä CE-merkinnästä)
CE
AnyCo Ltd
11
EN 1581:2010
Jatkuvalämmitteiset saunan puukiukaat asuinrakennusten sisätilojen lämmitykseen
-Saunan kiuas Alpha
-Malli Beta 2
Paloturvallisuus: (syttyminen, riski viereisille rakennusosille) Hyväksytty
-mukaan lukien ilmoitettu suojaetäisyys palaviin materiaaleihin:
takana 400mm
sivulla 400mm
sisäkattoon 1400mm
Savukaasujen lämpötila 400c
Lämmöntuotto ja hyötysuhde, ilmoitetaan:
-hiilimonoksidipäästö 13% happipitoisuudesta (o2) Hyväksytty (0,3%)
-kokonaishyötysuhde Hyväksytty (65%)
-savukanavan veto 12Pa
-lämmöntuotto (toisin sanoen nimellislämmöntuotto huonetilaan) 15 kW
-polttoainelisäykset 10 kg
Pitkäaikaiskestävyys Hyväksytty- Lisäksi
(Esimerkki jatkuvalämmitteisen saunan puukiukaan CE-merkinnästä, joka on mukana olevissa kaupallisissa asiakirjoissa)
CE
AnyCo Ltd
11
EN 15821:2010
Jatkuvalämmitteiset saunan puukiukaat asuinrakennusten sisätilojen lämmitykseen
-Saunan kiuas Alpha
-Malli Beta
Paloturvallisuus: (syttyminen, riski viereisille rakennusosille) Hyväksytty
-mukaan lukien ilmoitettu suojaetäisyys palaviin materiaaleihin:
takana 400mm
sivuilla 400mm
sisäkattoon 1400mm
Palamistuotteiden päästöt Hyväksytty
Pintalämpötila Hyväksytty
Vaarallisten aineiden vapautuminen NPD
Puhdistettavuus Hyväksytty
Savukaasujen lämpötila 400c
Mekaaninen lujuus Hyväksytty
Lämmöntuotto ja hyötysuhde, ilmoitetaan:
-hiilimionoksidipäästö 13% O2-pitoisuudella Hyväksytty (03%)
-kokonaishyötysuhde Hyväksytty (65%)
-savukanavan veto 12 Pa
-lämmöntuotto (toisin sanoen nimellislämmöntuotto huonetilaan) 15 kW
-polttoainelisäykset 10 kg
Pitkäaikaiskestävyys Hyväksytty - JERKKI ON TYYTYVÄINE
Lisäksi kirjoitti:
(Esimerkki jatkuvalämmitteisen saunan puukiukaan CE-merkinnästä, joka on mukana olevissa kaupallisissa asiakirjoissa)
CE
AnyCo Ltd
11
EN 15821:2010
Jatkuvalämmitteiset saunan puukiukaat asuinrakennusten sisätilojen lämmitykseen
-Saunan kiuas Alpha
-Malli Beta
Paloturvallisuus: (syttyminen, riski viereisille rakennusosille) Hyväksytty
-mukaan lukien ilmoitettu suojaetäisyys palaviin materiaaleihin:
takana 400mm
sivuilla 400mm
sisäkattoon 1400mm
Palamistuotteiden päästöt Hyväksytty
Pintalämpötila Hyväksytty
Vaarallisten aineiden vapautuminen NPD
Puhdistettavuus Hyväksytty
Savukaasujen lämpötila 400c
Mekaaninen lujuus Hyväksytty
Lämmöntuotto ja hyötysuhde, ilmoitetaan:
-hiilimionoksidipäästö 13% O2-pitoisuudella Hyväksytty (03%)
-kokonaishyötysuhde Hyväksytty (65%)
-savukanavan veto 12 Pa
-lämmöntuotto (toisin sanoen nimellislämmöntuotto huonetilaan) 15 kW
-polttoainelisäykset 10 kg
Pitkäaikaiskestävyys HyväksyttyTuo hyötysuhde , olisi ilmoitettava mikä se on.
Hyötysuhde ilmaisee kiukaan " hyvyyden "
Tietysti viellä käyttövarmuus. ( toimiiko veto kylmässä hormissa )
Kyll. kannatti odottaa . ( kyll Suomipoika hoitaa kiukaansa ) - kannattiko?
JERKKI ON TYYTYVÄINE kirjoitti:
Tuo hyötysuhde , olisi ilmoitettava mikä se on.
Hyötysuhde ilmaisee kiukaan " hyvyyden "
Tietysti viellä käyttövarmuus. ( toimiiko veto kylmässä hormissa )
Kyll. kannatti odottaa . ( kyll Suomipoika hoitaa kiukaansa )no can do19.5.2011 19:34
0 Avaa
Sulje No tuo lämmitysaika tulee olemaan vaikea pala kiuasvalmistajille koska nopealla poltolla (isot panoskoot) päästöt on huom. korkeammat kuin hitaalla poltolla. Käytännössä tarkoittanee sitä, ettei kukaan muukaan ilmoita jatkossa kivien lämmitysnopeutta?
Kivien lämpötiloista ei tarvitse mainita kiuasvalmistajien jatkossa mitään, riittää kun sauna kuumennetaan kaminalla 100:n asteeseen.
Toinen kompastuskivi kiuasvalmistajille tulee olemaan nuo nuohoamattomat kiukaat. Niitä kun ei saa jatkossa tehdä. Tai saa mutta papereihin tulee merkintä ei hyväksytty. Taitaa olla vain niin, ettei kiuasvalmistajien tarvitse kertoa sitä tietoa kuluttajille?
(4.2.2 Lämpöpintojen puhdistaminen
Kaikkien lämpöpintojen on oltava helposti käsiksipäästäviä savukaasujen puolelta riittävien puhdistusaukkojen kautta tapahtuvaa tarkastusta ja harjoilla, kaapimilla tai kemiallisilla aineilla tehtävää puhdistusta varten.) VASTAAKerro kaverilleIlmoita asiaton viesti
17 18=?21.5.2011 10:29 0 Avaa
Sulje Ei sitä lämmitysnopeutta periaatteessa voi mitata kun testin tarkoitus on vain leikkiä päästötuloksilla. Panosten CO2 pitoisuus tulee laskea 4,0%:tiin joten se määrittelee lämmitysnopeuden.
Suurin "kehitys" mitä kiuasrintamalla tulee tapahtumaan on se, että jokainen kiuasvalmistaja rakentaa testisaunan jossa hakevat parhaat tavat saavuttaa toivotut lopputulokset päästöjen suhteen. Uuudet määräykset tekee kiukaista polttolaitteita ja alkuperäinen käyttötarjoitus on sivuasia.
Tuo on se karmein asia koko testissä. Aika uskomatonta jos saunan irvikuva ( 100c=kuivat kovat löylyt) on jatkossa pakollinen? Lämmöntuotto tarkoittaa jatkossa konvektiota tai/ja säteilylämpöä=peltilaatikko.
Jos nuohoaminen ei onnistu, pitää käyttohjeisiin merkitä "hylätty" (määräys ohitetaan asentamalla nuohousluukut joista nuohoaminen ei onnistu?).
Karua hommaa jos kiukaiden tärkein ominaisuus jatkossa (kehitys) on päästöjen lisäksi se, missä ajassa sauna kuumenee sataan asteeseen?? Olisin pitänyt itsestään selvänä asiana että pohjakivien lämmistysnopeus ennelta määriteltyyn lämpötilaan olisi ollut mittausperiaatteen määritelmä mutta mitä vielä, kivet voi jättää pois että sauna kuumenee nopeammin.
Määräykset muokkaa jatkuvalämmitteiset kiukaat ja sitä kautta saunomisolosuhteet tasolle jota saunaharrastajat kuvailevat saunan irvikuvaksi=peltilaatikko muutamalla kivellä. Verkkokiukaat ja niiden suunnittelulähtökohdat (toinen jatkuvalämmitteinen kiuastyyppi) on sivuutettu määräyksissä ja voi jopa tarkoittaa sitä, ettei kyseistä kiuastyyppiä voi jatkossa edes valmistaa? Iso puute mielestäni.
- nimi m erkki
Toi hormikeskari on ainoo juttu millä tavis jotain tekee
- - - -
-Uuudet määräykset tekee kiukaista polttolaitteita ja alkuperäinen käyttötarkoitus on sivuasia.
-Päästörajoitukset täyttyy mutta saunassa istutaan jatkossakin pää polvien välissä odottaen hetkeä milloin saunasta pääsee pois.
-Testi on laadittu VAIN pienten kivimäärien KAMINAkiukaille.
-Määräykset täyttyy : löylyjen kustannuksella.
Hormilämpötilat tulee alas.
- kuninkaan uudet vaat
Ilmankos kiuaskauppa on lähes seis kun valmistajat testailee verstaillaan kiukaitaan.
Milloin kauppoihin ilmestyy ensimmäiset kiukaat joista löytyy tuo tyyppikilpi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785