Huomenna julkaistaan Stora Enson investointipäätös Varkauden tehtaiden osalta. Arvion mukaan investointi on merkittävä. Tämä tuo uutta uskoa Varkauden jatkoa ajatellen.
Hienoa !
Stora Enso investoi Varkauteen
16
334
Vastaukset
- Duunaritar
Saisi lopettaa kerralla koko tehtaan, kun sitä jo pitkän aikaa suunniteltu. Nämä investoinnit, yms. puuhastelut on tuotekehitystä ja sitä ei tulla pitemmän päälle Varkaudessa hyödyntämään.
- *paperipatruuna*
Jokainen päivä töitä eteenpäin on kannattavaa.
- se on sun ongelmas
duunaritar ja vastustaa teollisuutta. Minä ainakin juhlin kuin mestaruutta jos tulee hyviä uutisia. Ymmärrätkö paljonko henkilöt maksaa tuolla tehtaalla veroa per uuko ? taitaa maksaa yks yhtä paljo kuin pari duunaritarta. tai ainakin 1,5 kertasesti.
- Äyrimäärät
se on sun ongelmas kirjoitti:
duunaritar ja vastustaa teollisuutta. Minä ainakin juhlin kuin mestaruutta jos tulee hyviä uutisia. Ymmärrätkö paljonko henkilöt maksaa tuolla tehtaalla veroa per uuko ? taitaa maksaa yks yhtä paljo kuin pari duunaritarta. tai ainakin 1,5 kertasesti.
Veroa maksetaan tulon mukaan ja tehtaalla ei ole erillistä pidätystaulukkoa. On typerää väittää että verokertymä on tehtaalla suurempi kuin muualla. Onneksi nyt on tulemassa tilauksia alalle joka hyödyntää korkeata ammattitaitoa ja koulutusta. Alaa jolla on tulevaisuudessakin mahdollisuuksia.
- Paperitehtaan lapsi
Hyvä välillä kuulla hyviä uutisia eikä aina lopettamista ja irtisanomista. On se ihme tälläkin palstalla jos jostain kuuluu jotain hyvää niin se haukutaan maanrakoon samantein, ei se kannata, ei pysty, ei jaksa, mumsmums, ihmeellistä asennetta ihmisillä! Ottakaa ruotsin kansalaisuus ja muuttakaa kööpenhaminaan!
- Airot nou
Ehkä muutan, ehkä en! Se on milliä vaille kuusmilliä etten muuta.
- Tietämätön-
Investointi turvaa aluelämmön toiminnan ja synergiaedut StoraEnson kautta.
Jätelaitos meni Kiteelle ja tämä on kaupungin pelastus. - Pötyä, sanon
Tietämätön- kirjoitti:
Investointi turvaa aluelämmön toiminnan ja synergiaedut StoraEnson kautta.
Jätelaitos meni Kiteelle ja tämä on kaupungin pelastus.Tietämätön- , tosiaan.
Miksi pitää kirjoitella jos asiasta ei ole hajuakaan, ei edes huumoria. Tuota samaa jatkuvaa toripanettelua. - tarkoitushakuista
Tietämätön- kirjoitti:
Investointi turvaa aluelämmön toiminnan ja synergiaedut StoraEnson kautta.
Jätelaitos meni Kiteelle ja tämä on kaupungin pelastus.Noinkohan pelasti kyllä olet lyhytnäköinen ja hyväuskoinen.
Tsupari teki onnettoman sopimuksen js Helsinki täytti Riikinnevan kaatopaikan etuajassa 2015. Laki velvoitaa jätehuollosta! Jätteenpolttolaitos on paras ratkaisu ihmettelin, että tarvittiin taas kalliit konsultit, jotka eivät ota kuitenkaan veronmaksajia huomioon.
- ja kaatuu kohta
noinkohan Onkalo kuitenkaan aluelämmön asiakkaita kaupungin ja sen konserniyhtiöiden lisäksi vain n. tuhat taloutta kaikki siis verovaroin tehtyä.
- Pötyä, sanon
Aluelämmön tuloja on tuloutettu veronmaksajille. On hävytöntä puhua että Aluelämpö käyttää verovaroja. Varmasti PeruSuomalaista taloustietämystä.
- Pötyä, sanon
Vielä Aluelämmöstä. Kuka ilkeää puhua verovaroista. ja kaatuu kohta, olisikohan syytä tarkistaa tietolähteitään. Ei pidä aina ammentaa Persulan laarista.
http://www.varkaudenaluelampo.fi/files/182-vuosikatsaus_2010_.pdf - Joopa.
Ei persulassa TOMMOTTIA huastella!!!
- Se.
Tuleepa tyhjä PK4 tila käyttöön.YES!!!!!
- Tosi on, , kop kop
Juu,u se on hyvä homma!!
Vaan mitä tuon investoinnin kantama sitten on , , , niin on toinen juttu. Sillä joku aika sitten v,2005 tehty investointi joka oli 57 milj,€ Niin kantoi vain muutaman vuoden pk4 & pk2,sta ja se oli siinä. - Näin oli.
Ei tule olemaan kovinkaan pitkä juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857