Joitain hassuja korjattavia on ollut.

5435435436346

Esim. mökillä piti katsoa telkkaria, vertikaali hajosi sitten ja korjasin sen sitten jollain... ei ollut mökkiolosuhteissa hienoja osia.

Belinean monitori tuli horisontaalista kerran korjattua....

Kaikenlaista, hyvä kun osaa tarpeen vaatiessa korjata laitteen.

8

116

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 567856785678

      Hieno homma, eli jolla kannattaa pitää mökillä vaikka ei olisi vettä lähelläkään.

    • -.-

      Mitä sinä oikein höpötät? Parempi olla hiljaa..

      • hieno harrastus

        Juu, mökilläkin kannattaa pientä varaosastoa pitää. Mullakin on varalla yksi Saloran J-koneen shassis, josta otan aina sen osan, joka hajoaa.


    • *Outsider*

      Parempi olla mökillä vain diagonaaliasennossa. Vertikaali- ja horisontaaliasentoon on moni kuollut. Tuossa horisontaaliasennossa saattaa tulla myös ei-toivottuja äpäröitä, jos on niin kännissä ettei muista, mihin on suvunjatkamispelinsä tökännyt.

      Tosin maalla kuljeskelee kodittomia koiria, lampaita ja lehmiä, eikä niitten kanssa pahempaa vahinkoa pääse syntymään, vaikka olis muistamattomassa tilassa toikkaroinut. Korkeintaan kylällä puhutaan selän takana, että sekin kesämökkiläinen on intohimoinen lampaannu**ija. Että tällaista tuppaa olemaan Suomen kesä. Kylmä ja vähäluminen. Mutta romanssi saattaa kehkeytyä vaikka naapurin hiehon kanssa...

      • viisaus kannattaa

        Mökillä kannattaa pitää myös jonkinlaista akkulaturia, kun valot tuppaavat jäämään joskus autoon päälle eikä aamulla sitten startti jaksa inahtaakaan ja kellokin lakkaa käymästä.


    • konstit on monet

      Olisi mielenkiintoista tietää, miten vertikaali voidaan korjata ilman hienoja osia? Silitysrautaako käytit sitten kolvina? Eipä silti, on sillä pontikkaakin keitetty sähköhellan puutteessa.

    • Hori-sonta-aali

      Vitsi koko juttu! "Vertikaali hajosi" = Meni horisontaaliin, eli kaatui(nukahti) kännissä.
      "..tuli horisontaalista kerran korjattua" = Kaljan voimalla taas ylös.

    • fsjdl43ht3lh43lh

      Öhöm, siis kuvaputken... vertikaalin sekä horisontaalin elektroniikkasuihkua ohjaavat osat, transistoreja yleensä, joku muu pienikin voi hajota.

      Mutta tuo tarkoitus: kuvaputken elektronisäteen ohjausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe