Joitain hassuja korjattavia on ollut.

Esim. mökillä piti katsoa telkkaria, vertikaali hajosi sitten ja korjasin sen sitten jollain... ei ollut mökkiolosuhteissa hienoja osia.

Belinean monitori tuli horisontaalista kerran korjattua....

Kaikenlaista, hyvä kun osaa tarpeen vaatiessa korjata laitteen.
8122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hieno homma, eli jolla kannattaa pitää mökillä vaikka ei olisi vettä lähelläkään.

Äänestä

Mitä sinä oikein höpötät? Parempi olla hiljaa..

Äänestä
  • Juu, mökilläkin kannattaa pientä varaosastoa pitää. Mullakin on varalla yksi Saloran J-koneen shassis, josta otan aina sen osan, joka hajoaa.

    Äänestä

Parempi olla mökillä vain diagonaaliasennossa. Vertikaali- ja horisontaaliasentoon on moni kuollut. Tuossa horisontaaliasennossa saattaa tulla myös ei-toivottuja äpäröitä, jos on niin kännissä ettei muista, mihin on suvunjatkamispelinsä tökännyt.

Tosin maalla kuljeskelee kodittomia koiria, lampaita ja lehmiä, eikä niitten kanssa pahempaa vahinkoa pääse syntymään, vaikka olis muistamattomassa tilassa toikkaroinut. Korkeintaan kylällä puhutaan selän takana, että sekin kesämökkiläinen on intohimoinen lampaannu**ija. Että tällaista tuppaa olemaan Suomen kesä. Kylmä ja vähäluminen. Mutta romanssi saattaa kehkeytyä vaikka naapurin hiehon kanssa...

Äänestä
  • Mökillä kannattaa pitää myös jonkinlaista akkulaturia, kun valot tuppaavat jäämään joskus autoon päälle eikä aamulla sitten startti jaksa inahtaakaan ja kellokin lakkaa käymästä.

    Äänestä

Olisi mielenkiintoista tietää, miten vertikaali voidaan korjata ilman hienoja osia? Silitysrautaako käytit sitten kolvina? Eipä silti, on sillä pontikkaakin keitetty sähköhellan puutteessa.

Äänestä

Vitsi koko juttu! "Vertikaali hajosi" = Meni horisontaaliin, eli kaatui(nukahti) kännissä.
"..tuli horisontaalista kerran korjattua" = Kaljan voimalla taas ylös.

Äänestä

Öhöm, siis kuvaputken... vertikaalin sekä horisontaalin elektroniikkasuihkua ohjaavat osat, transistoreja yleensä, joku muu pienikin voi hajota.

Mutta tuo tarkoitus: kuvaputken elektronisäteen ohjausta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


5435435436346 kirjoitti:

Esim. mökillä piti katsoa telkkaria, vertikaali hajosi sitten ja korjasin sen sitten jollain... ei ollut mökkiolosuhteissa hienoja osia.

Belinean monitori tuli horisontaalista kerran korjattua....

Kaikenlaista, hyvä kun osaa tarpeen vaatiessa korjata laitteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu