Eli ongelmani olisi että kuinka ampua revolverilla kaksitoimisesti tarkasti ja nopeasti?ongelma on siinä että liipaisin vaatii aika paljon puristus voimaa ja sitten käsi jo täriseekin...;( auttakaa...asiantuntijat...???
Kuinka ampua....?
Katja
2538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mielestäni kannattaa ottaa eri välineet käyttöön, jos aikoo ampua useita laukauksia nopeasti ja tarkasti. Ammu yksitoimisesti tarkat. Jos välttämättä haluat kehittää ampumataitoasi kaksitoimisella, niin lisää treeniä. Liian jäykällä laukaisulla ei voi ampua yhtä tarkasti kuin kevyellä.
Harjoittele klikkipatruunoilla. Purista tasaisesti liipaisinta, äläkä haaveilekaan yhdenkädenotteesta. Liipaisimen tulee olla n. 6 mm leveä ja sileä. Jos on tätä leveämpi ja/tai uritettu, tuli asiaa asesepälle. Kyllä se siitä lähtee, parhaimmillaan pleitit kaatuu kovaa kyytiä ja on kiva leikkiä joskus koulutauluunkin 25 metriltä:)