hei.olemme etsimässä asuntoa lappeenrannassa ja kysymys kuuluukin mitkä alueet ovat lappeenrannassa lapsiperheelle sopivia alueita?en nimittäin haluaisi mistään "juoppojen tai yms kanssa asua,toki ei mistää alueesta varmasti juopotonta saa mutta sellaisia viihtyisiä alueita haeskelen?jos joku voisi kertoilla niin arvostaisin kovasti :) kiitos jo etukäteen!
asuinpaikkana lpr
12
486
Vastaukset
- paikallinen
Elkää vaan muuttako L.rannan Kourulan Pikkupuiston lähelle, sinne puistoon vievät 2 äijää, koko alueen tuntemaa sekopäätä, ongelmajätteitä, kivittävät lintuja, uhkailevat ihmisiä, ja huutelevat ihmisille, hyvin RUMIA huutoja, niitä heidän tekemisiään on kuvattu ja videoitu jo vuoden ajan, käykää katsomassa puistoa, voitte tavoittaa heidät itse teossa.
Vaikka Kourula onkin vieraspaikkakuntalaisen harjoittaman maanisen sotkemisen kohde, ei se tietääkseni ole asuinympäristönä tästä syystä sen huonompi kuin muutkaan kaupunginosat.
- ihmettelijät
Eikös se PUOLAKATU ole siinä ihan puiston vastapäätä, ja ne rivitalot ?
- utsija
Kysymys oli puiston vastapäätä olevista rivitalosista Puolakadulla, etkö lukenut kysymystä, tunnetko kaikki jotka asuvat Puolakadun Rivitaloloissa, me muuten tiedämme, käyppä lukemassa corvus nimet Postilaatikoista.
Minun tuttavapiirini ei kai mitenkään liity Kourulan sopivuuteen lapsiperheille, kuten eivät nimet postilaatikoissakaan. Keskuudessamme on kyllä varmasti niitä, jotka pitävät hyvin tarkkaa kirjaa muiden ihmisten nimistä ja kaikista tekemisistä.
- 53100 :)
Postinumeron 53100 alue on täysin varma valinta. Ihan kaikki lähellä. Nimim. tyytyväinen lapsiperhe Peltolasta.
- Ihanaelo
Ennenkuin Skinnarilaa ehtii joku täällä haukkumaan, niin täällä yksi tyytyväinen lapsiperheen äiti perä-Skinnarilasta! Täällä on rauhallisia omakotitalokatuja, osassa vanhempaa tuotantoa ja hieman peremmällä uutta asuinaluetta, kuten Huuhta- , Vierto-, Rasi- ja Kulokatu. Lapsemme käyvät Skinnarilan koulua (alakoulu) ja todella hyvät kokemukset etenkin tänä vuonna, kun koulussa uusi rehtori, todellakin mies paikallaan! Täällä ei juoppoja näy, toki ehkä Sammonlahden kaupoilla, mutta täällä lasten on hyvä elellä, kavereita naapurustot täynnä!
- asujaaaaa
Länsialueelta Kourula - ok (vältä Raitakatu ja lähiympäristö), Skinnarilan paremmat alueet (vältä Ruotsalaisenraitti ja Sammontorin lähiympäristö) - ok, Lavola - ok , Uus-Lavola - ok , Ruoholampi - ok . Edellinen lapsiperheen näkökulmasta. Katso alueet vaikka google map:sta. Varmaan herättää närkästystä mutta siinähän herättää..
- Skinnarila-S-Lahti
Sammontorin ympäristö erittäin rauhallista! Varsinkin Sammonlahden liikuntakeskuksen viereinen asuinalue. Mitään ongelmia koskaan ole ollut. Ruotsalaisenraitti toki vähän huonomaineinen... Tuskin nykypäivänä mitään probleemoita. Sammonlahti muutenkin hienoa seutua, hyvät liikuntamahdollisuudet, monipuoliset palvelut ja erittäin hyvin hoidettu kaupunginosa muutenkin.
- tänään naamat
Mitä sinulla on juoppoja vastaan senkin kusipää rasisti? hik
- Samaa periferiaa
kuule aivan sama missä jos kerran siellä aiot mädäntyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1852719- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182227Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073