Sony Bravia

just viikonlopuks...

Hätäpäissäni laitoin jo tuonnekin http://keskustelu.suomi24.fi/node/9880799 samasta ongelmasta kyselyn, ennen kun löysin tänne, ehkäpä osuvammalle palstalle.

Eli televisio ei käynnisty, vaan näyttää kyllä sekunnin ensin vihreätä lediä, mutta naksahtaa ja sammuu. Punainen valo tuossa edessä vilkkuu kahden sarjassa.


copy/pastean vielä tuon kirjotukseni tuolta linkin takaa:

"Bravia kdf-50e2000 ei käynnisty, vaan naksahtaa ensin päälle, naksahtaa uudelleen ja sammuu totaalisesti. Punainen valo vilkkuu tuossa edessä kahden vilkauksen sarjassa - siis vilk vilk, tauko, vilk vilk, tauko, jne.

Onko kenelläkään omakohtasia kokemuksia samanlaisesta? Että olisko tuolla sisällä vaikka jokin rele, tai sulake mahdollisesti rikki, tjms. yksinkertaista, jonka vois vaikka ite vaihtaa?

Myös suositteluja keski-Suomen alueen huoltoliikkeistä otetaan mieluusti vastaan."

Esim. tällasen löysin googlella noista vilkkuvista valoista
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&langpair=en|fi&u=http://forums.whirlpool.net.au/archive/1290380
"Vilkkuva kertaa Virhe
2 Power _DET (12V jännite)
6 Panel Det virhe
7 sisälämpötila virhe
8 Audio Error (SP Protection)
9 HFR virhe
10 Digitaalinen Virhe
11 NVM Virhe
12 I2C Virhe VCT
13 Balancer Virhe
14 HDMI Virhe
15 Tuner Virhe
jne.."

Noi virhekoodit on ilmeisesti mallissa BRAVIA KDL-40E4500, mutta jospa nuo samat olis tässäkin. Ja jos on, niin mitäköhän tuo " Power _DET (12V jännite)", mahtais tarkoittaa? Olisko se nyt sitten "vaan" virtalähde, vai mikä pamahtanu?

4

7120

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RTV-asentaja

      Onko tietoa, mikä konkka on kysymyksessä mikä vois olla viallinen,,,,,

      RTV- asentaja,,,

      • Uzakwabo

        Zener 12V D1619


    • Qyi

      Meillä lähtee päälle toimii 5min normaalisti sammuu vilkkuu vihree punainen valo? Laittaa uudestaan päälle toimii taas tuon hetken

      • Sonicsuomi

        Qyi sama homma täällä. Kerran tv äijä sen korjasi ja sanoi sen olevan konkka tai heikko juotos virtapiirissä, en muista enää.
        Nyt se vilkuttaa taas perkele.
        Sony bravia 48'


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      58
      1029
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      70
      817
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      67
      796
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      750
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      710
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      64
      667
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      652
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      613
    9. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      274
      557
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      500
    Aihe