Kumpi e39 vai e46? vm.96-02

...

Olen siis laittamas ensimmäistä autoa. Bmw on nyt jotenkin noussut ykkös suosikiksi. Kumpaakohan nuista suosittelisitte? Kummassa enemmän vikoja/korjauksia?

4

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesä makkara

      Pöh, kunnollista vastausta et ole näköjään ("yllätys yllätys") täältä saanut.

      Anyway, minä suosittelen näin naisellisesta näkökulmasta että ehdottomasti hankit E39:n! Onhan se nyt reippaasti tyylikkäämmän näköinen kuin E46. Tämä vain minun mielipide.

      Itsekin bimmerin omistan (seiskan), ja vikaa / korjauksia on ollut aika reippaastikin.. Ehkä kuitenkin "lohdutuksena" voin sanoa, että kaikki korjaukset on tehty ihan kulutusosille - mitään ns. suurempaa ei rikki ole mennyt. Ainakaan vielä... Korjaamon mies on jokatapauksessa tullut lähiaikoina erittäin tutuksi. Mutta, rahalla saa ja bimmerillä pääsee (ainakin sillon kun se toimii..)

    • uuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

      Minulla on ollut kummatkin sekä e39 että e46 (520i ja 330d) Mikäli haluat hiljaisen ja "ylellisen" auton osta e39, mutta kunnon (lue isolla) koneella väh. 525i. E46 on tautisen hyvä ajaa mutta toisella tavalla, se on sporttisempi ja menee mutkiin kuin aropiru! Kummasta pidät enemmän sporttisuudesta vai yleellisyydestä, herras meiningistä.

    • _Bayern4Life_

      Itselläni ollut molemmat, mutta pidän enemmän E46. Siinä tuo "Ajamisen iloa" tulee kunnolla esiin :) Mitä mutkaisempi tie, sietä hienompaa on ajaa. Mahtava peli.

      E39 tosin on juuri elegantimpi. Minulla ratkaisee enemmän ajonautinto! Se riippuu aivan siitä mistä itse enemmän pitää

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      186
      2733
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2247
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1183
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1148
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe