Sapokan torilla oli torimatami vetäissyt mainoslakanan, että karjalaisia herkkuja...Tiskillä oli kalakukkoja.
Kusyin, että mitäs tekemistä kalakukoilla on karjalan herkkujen kanssa ?
Torimatami vimmastui ja alkoi savolaisittain kova äänisesti papattamaan jostakin Partasesta ja, että samainen henkilö on Karjalasta kotoisin.
Tää oli kyllä mulle uutta, että kalakukotkin muuttuvat karjalaisiksi jos niiden tekijä on joskus sattunut syntymään jossakin rajan läheisyydessä.
Kusyin, että mitäs tekemistä kalakukoilla on karjalan herkkujen kanssa ?
Torimatami vimmastui ja alkoi savolaisittain kova äänisesti papattamaan jostakin Partasesta ja, että samainen henkilö on Karjalasta kotoisin.
Tää oli kyllä mulle uutta, että kalakukotkin muuttuvat karjalaisiksi jos niiden tekijä on joskus sattunut syntymään jossakin rajan läheisyydessä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mä kun luin nopeasti tämän, niin ensin ajattelin että tempaisi mainoslakanan ja kävi itse lakanalle ja mainosti, että tässä on Kajalaista herkkua.
Kyseessä on varsinainen roskaruoka jota pystyy syömään vain
nuo saatanan savolaiset jälkeläisineen. Savolaiset on umpikieroa paskasakkia
jotka olis pitäny panna siperian junaan inkeriläisten seuraksi.
Saatanan savolaisten puheesta ei saa suomalaiset selvää.
palautettais saatanan savolaiset ja mamut niin ketä jäis jäljelle?
Ketähän kahjoja tänne nyt tuli höyryämään? Ensinnäkin Karjalaiset on Kajalalalaisia ja Savolaiset on savolaisia. Ei Kajalalalaiset ole koskaan olleet Savolaisia.
Ei.Siitä viis..
Mutta vain saatanan savolaiset on umpikieroja joiden puheestakaan
ei tahdo saada selvää.
Kotkassa on aivan liikaa nen-päätteisiä savolaisia sukunimiä...salminen,tiusanen,jne...mikä niitä tänne vetää pönttövuoren takaa?
Olen samaa mieltä. Kaksi kertaa olen syönyt sitä kukkoa ja minun mielestä se ei ole MITÄÄN.......Pthyi
Yks kerta olen syönyt ja ei hasssumpaa, nälkä lähteen ja ei lihota. Minkähän laista olisi kanakukko?
Kylläpäs neiti on koppava nirppanokka. Sinähän syöt mitä lautaselle pistetään.
Anteeksi vaan leipäjonon kokenut :))) Mutta minulle ei pistä kukaan mitään lautaselle.
Itse teen ruokani ja ise sen myös maksan.
Häpeäisin mennä leipäjonoon.
Jos väärinkirjoittamisesta huomautellaan, niin on syytä huomauttaa myös siitä, että tällaiset sanat kirjoitetaan aina pienellä alkukirjaimella (paitsi lauseen alussa).
Minäkin kerran näin lihakauppiaan tuorealtaassa lohifileitä ja vielä kehtasi näyttää nyreää naamaa kun huomautin että herra lihakauppiaan kannattaisi vaan keskittyä siihen lihan myymiseen ja jättää kalan myyminen kalakauppiaalle.
Vahingonkorvausvaatimuksen tulen esittämään asiassa myöhemmin.
Joo ja minä näin baarissa kun happaman näköinen tarjoilija möi kahvia asiakkaalle, niin sanoin että keskity sinä vain myymää sitä kaljaa juopoille, ei täällä kahvia kukaan juo.
Eilen bensa-asemalla autoa tankatessa huomasin vieressä Diesel-mittarin. SIIS BENSA-ASEMALLA ___DIESELIÄ___??? Ajattelin että mitä vittua ja menin ilmoittaman kassalle että dieselin myyminen bensa-asemalla on kuluttajan harhaanjohtamista ja että sen on parempi loppua.
Vahingonkorvausvaatimuksen tulen esittämään asiassa myöhemmin.
Ajattelin mennä tännä kalamarkkonoille ostamaan savustettua lohta ja jos havaitsen, että lohikauppias myy samalla tiskillä myös muikkuja, niin aion sanoa, että " miten oikeit luulet että muikkuja voi myydä lohen kanssa samassa altaassa, nehän on kaksi eri kalaa, koita nyt päättää kumpaa myyt, ettei muikun ostaja erehdy ostamaan lohta muikun sijaan. "
Joo ja voitteko kuvitella, että Pasaatin kaikissa VAATEkaupoissa myyvät mm vöitä, koruja, kenkiä ym ym!!! :O
Käyn niissä joka päivä pauhaamassa, että keskittykää nyt jumalavita myymään niitä VAATTEITA, eikä kaikkea muuta roinaa siinä ohessa...
Myydäänhän ruokakaupasssakin kaljaa :)
Keskeisten ongelmien takana Kotkassa on saatanan savolaiset ja niitten jälkeläiset.
Vielä ehditte kun kiirettä pidätte hankkimaan biologisen pillun Barbaraanne.
Kalamarkkinoilla on nimittäin myynnissä hylkeennahkahattuina myytäviä "sen" näköisiä ,ja kohtuuhintaankin vielä
joo ja niiten pyytäjä kokenut tumputtaja haminast
Hyi olkoon ! Kuka enää nykyaikana haluaa laittaa verisesti tapetun hylkeen nahkareuhkan päähänsä.
Ihan etoo koko tyyppi :(((((((
Ai verisesti tapetun vai? Sähkölläkö ne pitäisi tappaa vai kenties hirttää ettei verta tule? Hylkeet, kalat, simpukat, katkaravut, hirvet, teurassiat jne, kaikki pitää tappaa ennen ruoaksi laittamista. Ei siitä kannata sen kummempaa tehdä vaikka hylkeen poikanen onkin söpömpi ihmisen silmään kuin lohen.