Suunnitelmissa avopuolison kanssa n. 3 viikon reppureissu etelä-amerikkaan tammikuussa. Vinkkejä! Missä maissa kannattaa käydä? En ole yhtään perehtynyt vielä missä kannattaa käydä... mihin kannattaa ottaa lennot? Rio de Janeiroon? Pääsekö Suomesta suoralla lennolla etelä-amerikkaan?
Etelä-amerikkaan reppureissu
4
687
Vastaukset
- tammikuussa.
Aloitetaan siitä mihin pääsee Suomesta suorilla lennoilla. Olen nimittäin saanut pienen kammon pitkittyneistä ja myöhässä olevista lentomatkoista ja haluaisin ehdottamasti suoran lennon... ja tietty hyvään hintaan, ei mitään Finnairin 1200 maksavaa kuitenkaan...paljonkohan suorat lennot maksavat ja mitkä yhtiöt sinne lentävät?
- 3+19
Ei kolmessa viikossa ehdi mihinkään. Lento on pitkä, jhan siitä toipumiseen menee pari päivää. Etelä-Amerikassa maat ovat isoja, jos siellä matkustelee maasta toiseen ei kolmen viikon aikana sitten muuta ehdikään. Eihän siinä ehdi edes yhteen maahan tutustua. Mutta koettakaa vain yhtä. Osta opaskoira, eli joku opaskirja tai useampikin, ei ne matkan kokonaiskustannuksissa mitään merkitse, ja valitse joku kiinnostava maa. Brasilia on Euroopan kokoinen, Argentiina samaten, eikä Chile, Peru, Kolumbia jne. ole hirveän pieniä nekään.
Suoraa lentoa Suomesta Etelä-Amerikkaan ei alle 1000:lla eurolla saa. Eikä niitä taida ollakaan.
Ainakin KLM lentää Helsingistä Etelä-Amerikkaan. Vaihto Amsterdamissa isompaan linjuriin. - 3+19
Ja jos matkan ajankohtaan voit vaikuttaa ota selvää myös säistä. Ne riippuvat tietysti matkakohteesta, Etelä-Amerikka on iso ja säätyypit vaihtelevia. Argentiinan ja Chilen Patagoniassa on ehkä jo mukavat alkukesän säät, pohjoisempana Andeilla Boliviassa, Perussa, Ecuadorissa mm. se merkitsee sadekautta ja vuoden huonointa aikaa vuoristomatkailuun. Menkää Mendozaan ja sieltä ratsastaen andien yli Chileen....siis jos sellainen kiinnostaa. Rantalomailuun manner ei sovi, paitsi Brasilia ja jotkut Kolumbian ja Venetsuelan Karibian meren rannikot. Mutta itse en tuhlaisi hyvää matkaa rannalla makoiluun.
- 3+19
Tarkoitin noilla sääoloilla sitä mainitsemaasi tammikuuta.
Ehdotuksia
1) Brasilia
Rio de Janeiro - sieltä lähiympäristöstä jotain mikä kiinnostaa
Iguazun putoukset - sekä Brasilian että Argentiinan puoli
Pantanal - mee Campo Grandeen ja osta sieltä jostain toimistosta viikon oleskelu leirillä Pantanalilla
2) Argentiina
Buenos Aires - sieltä lähiympäristöstä jotain mikä kiinnostaa
Mendoza - siellä jotain toimintaa
Etelämmäksi Patagoniaan - Bariloche,..jne...
3) Peru
Lima
Arequipa
Puno-Titicaca
Cusco-Machu Picchu
Vuodenaika saattaa ikävästi pilata nuo Perun vuoristoseutujen (Ar-Pu-Cu) retket.
Nuo kohteet kun Perussa käy läpi kunnolla siihen se aika hurahtaakin.
Viidakko puuttuu listalta...
... vaikka Manu suojelualue aika kallis mutta hieno.
Tai Puerto Maldonado, etsi sieltä joku agentuuri joka järjestää viidakkoretkiä.
Tai Tarapoto ja sieltä taksilla Yurimaguasiin ja jokilaivalla Iquitosiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1881419Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231208- 50948
- 70900
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53810Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva51808- 56792
- 102774
- 69748
- 33712