Etelä-amerikkaan reppureissu

tammikuussa.

Suunnitelmissa avopuolison kanssa n. 3 viikon reppureissu etelä-amerikkaan tammikuussa. Vinkkejä! Missä maissa kannattaa käydä? En ole yhtään perehtynyt vielä missä kannattaa käydä... mihin kannattaa ottaa lennot? Rio de Janeiroon? Pääsekö Suomesta suoralla lennolla etelä-amerikkaan?

4

753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tammikuussa.

      Aloitetaan siitä mihin pääsee Suomesta suorilla lennoilla. Olen nimittäin saanut pienen kammon pitkittyneistä ja myöhässä olevista lentomatkoista ja haluaisin ehdottamasti suoran lennon... ja tietty hyvään hintaan, ei mitään Finnairin 1200 maksavaa kuitenkaan...paljonkohan suorat lennot maksavat ja mitkä yhtiöt sinne lentävät?

    • 3+19

      Ei kolmessa viikossa ehdi mihinkään. Lento on pitkä, jhan siitä toipumiseen menee pari päivää. Etelä-Amerikassa maat ovat isoja, jos siellä matkustelee maasta toiseen ei kolmen viikon aikana sitten muuta ehdikään. Eihän siinä ehdi edes yhteen maahan tutustua. Mutta koettakaa vain yhtä. Osta opaskoira, eli joku opaskirja tai useampikin, ei ne matkan kokonaiskustannuksissa mitään merkitse, ja valitse joku kiinnostava maa. Brasilia on Euroopan kokoinen, Argentiina samaten, eikä Chile, Peru, Kolumbia jne. ole hirveän pieniä nekään.
      Suoraa lentoa Suomesta Etelä-Amerikkaan ei alle 1000:lla eurolla saa. Eikä niitä taida ollakaan.

      Ainakin KLM lentää Helsingistä Etelä-Amerikkaan. Vaihto Amsterdamissa isompaan linjuriin.

    • 3+19

      Ja jos matkan ajankohtaan voit vaikuttaa ota selvää myös säistä. Ne riippuvat tietysti matkakohteesta, Etelä-Amerikka on iso ja säätyypit vaihtelevia. Argentiinan ja Chilen Patagoniassa on ehkä jo mukavat alkukesän säät, pohjoisempana Andeilla Boliviassa, Perussa, Ecuadorissa mm. se merkitsee sadekautta ja vuoden huonointa aikaa vuoristomatkailuun. Menkää Mendozaan ja sieltä ratsastaen andien yli Chileen....siis jos sellainen kiinnostaa. Rantalomailuun manner ei sovi, paitsi Brasilia ja jotkut Kolumbian ja Venetsuelan Karibian meren rannikot. Mutta itse en tuhlaisi hyvää matkaa rannalla makoiluun.

      • 3+19

        Tarkoitin noilla sääoloilla sitä mainitsemaasi tammikuuta.

        Ehdotuksia

        1) Brasilia
        Rio de Janeiro - sieltä lähiympäristöstä jotain mikä kiinnostaa
        Iguazun putoukset - sekä Brasilian että Argentiinan puoli
        Pantanal - mee Campo Grandeen ja osta sieltä jostain toimistosta viikon oleskelu leirillä Pantanalilla

        2) Argentiina
        Buenos Aires - sieltä lähiympäristöstä jotain mikä kiinnostaa
        Mendoza - siellä jotain toimintaa
        Etelämmäksi Patagoniaan - Bariloche,..jne...

        3) Peru
        Lima
        Arequipa
        Puno-Titicaca
        Cusco-Machu Picchu
        Vuodenaika saattaa ikävästi pilata nuo Perun vuoristoseutujen (Ar-Pu-Cu) retket.
        Nuo kohteet kun Perussa käy läpi kunnolla siihen se aika hurahtaakin.

        Viidakko puuttuu listalta...

        ... vaikka Manu suojelualue aika kallis mutta hieno.

        Tai Puerto Maldonado, etsi sieltä joku agentuuri joka järjestää viidakkoretkiä.

        Tai Tarapoto ja sieltä taksilla Yurimaguasiin ja jokilaivalla Iquitosiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      329
      12639
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      55
      3652
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3244
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      131
      3042
    5. 103
      2988
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      51
      2838
    7. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      2729
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2644
    9. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2532
    10. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      42
      2378
    Aihe