Kesä 1977 Sing Singissä

ToriJarvinen

Elettiin ihan vitun kuumaa kesää 1977. Olin ollut reppumatkailemassa ison rapakon takana. Pyrkimykseni oli yrittää etsiä jostakin kätköistä hippiaikakauden jäänteitä. Huhun mukaan jossakin päin Route 66:a oli vielä niin sanotun Summer of Loven jäljiltä kommuuni, missä kasvatettiin "non-hydroponics" ruohoa, jonka THC -arvot ovat vielä sillä hippitasolla, ei mitään päänupin sekoittavia hallusinogeenejä siis. Kruisailin pitkin ja poikin ostamallani HD:lla, kunnes yhtäkkiä huomasin, että rahat loppuivat. Minun oli nopeasti tehtävä päätöksiä. Mielessäni pyöri Bonnie ja Clyde - Amerikassa kun oltiin, mutta ilman Bonnieta - olin yksin. Kääriessäni viimeistä jonttia päätin tehdä sen. Nostin bandannan kasvoilleni ja kruisasin lähimpään pankkiin. Astelin sisälle kättä taskussa pitäen ja sormea taskua vasten pingottaen. Tämän tarkoituksena oli hämätä pankkivirkailija luulemaan, että taskussani on ase. Tämä oli ensimmäinen ja viimeinen pankkiryöstö (yritys) minkä olen milloinkaan tehnyt. Toistelin robottimaisesti "tämä on ryöstö anna rahat" monta kertaa. Pankkivirkailija näytti jäätyvän, mutta paineli kuitenkin villisti pöydällä olevaa suurta punaista nappia. Tiesin, että hälytys oli tapahtunut. Sitten tajusin, että vittu olin puhunut erehdyksissä suomen kielellä, joten eihän se muidu tajunnut mitä mä olin puhunut.

Paikalle tuli kytät ja lensin paikalliseen putkaan. HD konfiskoitiin, enkä tiedä mitä sille tapahtui. Liekö vieläkin siellä poliisilaitoksen varastossa. Sain ryöstönyrityksestä 3 vuotta linnaa. Oma public defenderini oli niin uuno, että ei se tajunnut mun puolustusta. Toisaalta keissi jäi skidisti hataraksi siksi, että kukaan ei pystynyt sanomaan mitä olin ryöstönyrityksen hetkellä oikein puhunut.

Istuin kakun Sing Singissä. Olihan vähän eri meno kuin mitä täällä härmässä. Laihduin tuomion aikana 15 kiloa, enkä ollut mikään paksu sisään mennessäkään. Summer of Love-yhteisö jäi löytämättä. En tiedä onko sitä enää olemassa. Sain karkoituksen tuomion jälkeen Suomeen. Täällä minua odotti valmis tuomio, joten siinä mielessä mua vietiin linnasta linnaan, mutta se onkin sitten eri juttu.

13

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veijo Pervo 999

      Olet sä aika sälli. Jutut vaan paranee. Mutta kukapa sen todistaa onko totta
      vai tarua. Naurut saat kyllä aikaiseksi kun joskus juttujasi lukee.
      Olet kyllä aika veikko. Mutta jatkaa kertomuksianne. Luen joskus, kun ehdin.
      Sana on ainakin hallussa ja siitä täydet kympit. Ok. herra Järvinen.

    • Suomen kieli

      on suomeksi tai suomenkielellä

      Kirjoitus-ja asiavrheistä huolimatta kekseliäs satu.

      Arvosana 9

    • perapervo666

      asiavirheistä?eikö summerof love kommuunia ole olemassa? kerro lisää!

    • Markku Hiilihanko

      ToriJarvinen on kattonu saman leffan ku minäkin.Mutta ei kai siinä mitään homo kai hänkin on?

    • Pelsolovettaja

      Homo homo homo. Eikö täällä palstalla mitään muuta puhuta? Suurin osa vangeista ei ole homoja vaikka tykkäävätkin seksistä sekä miesten että naisten kanssa. Tätä kutsutaan korkeintaankin bi-seksuaaliksi.

    • Suomen kieli

      Apukoulun ainekirjoitksessa annan 9 hyvästä plagiaatistakin

    • apukoulunopettaja

      apukoulun?oletko apukoulunopettajat?erityispedagogi? KUUUL!!!!

    • Yli Vartija

      Sing Sing suljettiin 1966

    • PenkkipaitaJone

      Joidenkin huhupuheiden mukaan Sing Sing avattiin ja pidettiin auki kolmen vuoden ajan 70-luvun loppupuolella erään vaarallisen suomalaisen rikollisen johdosta. Onko tästä kenelläkään tietoa? Oliko kyseessä Tori Jarvinen?

      • Jermu.

        Kyllä oli. Ihan sama tapus oli kysymyksessä. Paikka oli pakko avata uudelleen.


    • punttikarjun jutut

      nostaa puntteja Virusmäen salilla


      Siellä ei ole koskaan ollutkaan punttisalia
      entinen Barkerin tehdas budolajeja varten
      ei myöskään TheOnea tunneta siellä
      Pamput "reenaa" bodarisaleissa venkuloin kaa

      • Viisastelijalle tiedoksi; kuka on puhunut punttien nostelusta? Itse olen käynyt siellä ihan treenaamassa nyrkkeilyä ja potkunyrkkeilyä. Ja kyllä muuten Virusmäeltä löytyy ihan perinteinen painonnostosalikin:

        http://www.turku.fi/Public/download.aspx?ID=14162&GUID={3C663D63-293C-46D5-ADA6-C8656DB76D33}


    • Kriminaali=paska

      Onko sulla mustavalko- vai väritv??? Sunlaiset paskahousuhomovasurirunkkarit vaan kuvittelee käyneensä missään muualla kuin ulkoilupihalla, jossa teidät tulisi hävittää sivistyneesti potkimalla paskaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      938
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      77
      669
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe