Haluaisin ottaa kuvia kaukaanta. Ei nyt välttämättä kilometrin päästä. En ole rikas, vain opiskelija. Kamerana Nikon D3100.
Mikä olisi sopivan halpa objektiivi ja mistä sen saisi halvalla? Tällä hetkellä kamerassa on vain mukana tullut 18-55mm eikä sillä saa otettua kuvia kuin ihan vierestä. Linnut lähtee pakoon.
Mikä olisi sopivan halpa objektiivi ja mistä sen saisi halvalla? Tällä hetkellä kamerassa on vain mukana tullut 18-55mm eikä sillä saa otettua kuvia kuin ihan vierestä. Linnut lähtee pakoon.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jo käyttökelpoisempi objektiivi olisi Nikkorin 18 - 105 mm VR jota näyttää käytettynä olevan noin 200€ hintaan Rajalassa. Vielä parempi lääke tuskaasi olisi 70-300 mm optiikka jota on Nikkorin ja Sigman valmistamana ainakin joskin lienee muitakin. Noita on useampia Rajalassa käytettynä myynnissä hintaan noin 150 - 200€. Jos ostat Sigman niin katso, että se on APO merkitty. APO mallin kuva on parempi kuin ilman. Muuallakin saattaa noita olla käytettynä mutta en viitsinyt enempää hakea.
Voiko joku suositella jotain? Millä saan lähkuvan esim. linnusta, joka on toisella puolella pihaa?
Onko tästä mihinkään? Hinnalla ei ainakaan ole pilattu.
http://www.rajalacamera.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=240050336
tai tämä
https://www.konebox.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=101792
Että 200€ ei saa valokuvaukseen tarkoitettua tele-zoomia, jonkinlaiseen räpsimiseen ehkä, niiden piirtokyky on sitä luokkaa, että just ja just saa selvän
onko kuvassa kana vai tintti. Ei tässä muutkaan rikkaita ole, mutta ilman rahaa
ei saa laatua.
Jälkimmäinen on Canonin kiinnityksellä, joten se ei sovi. Ensimmäisenkin jättäisin väliin.
Nikonilla on olemassa f/4.0 300mm, jota kannattaa etsiä käytettynä. Vastaava Canon on alta tonnin halvimmillaan käytettynä.
Jos haet todella halpaa teleobjektiivia, niin katsasta nuo valkovenäläiset yms. vanhan Neuvostoliiton tuotteet. Yksi sivusto on rugif jotain. Venäläiset osaavat tehdä sotakoneita ja nuo optiikat tulevat samoilta tehtailta.
http://www.rugift.com/photocameras/nikon_cameras_lenses.htm
Katso esimerkiksi nuo Rubinarit
Itselläni on tällaisen osto harkinnassa: Tamron AF 70-300 f/4-5.6 sp Di VC USD, joka sopii asd-c:n. Tosin itselläni on Canonin putkia mielessä. Katso: http://www.photozone.de/canon-eos/592-tamron70300f456vceosapsc
voi vitsi, siis aps-c.
Meikälläki on niin monta kuvaa mennyt sivu suun, että only in your dreams, kuten Roy Orbison sanoo. Aina väärä otiikka väärään aikaan. Pitäisi olla vain yksi joks aina toimii, mutta ei ole aina varaa primeen.
Lisään vielä kuunneltuani "hyvien pahojen ja rumien" tunnusmelodian: on vain kahdenlaisia kameroita, niitä joissa on oikea optiikka kiinni ja niitä jossa ei ole.
Ja vieä "pahan" Eli Wallachin viisaus: silloin kun pitää ampua ammu, ammu älä puhu!
Kas tässä: http://www.youtube.com/watch?v=VUslGSoEH8I
toivottvasti tämä opettaa jotan :)
Niin, kylläkin silloin Clint oli hyvä, Lee van Cleef paha ja Eli vain ruma
digicamera.net näytti olevan sigman 120-400 vakaajamalli edullisesti!
150-500mm F5-6.3 DG OS HSM
Tamron 18-270 lähelle ja kauas
Nuo kaikki zoomit kannattaa unohtaa, jos haluaa edes siedettävää kuvanlaatua.