Eli löytyykö muita joille migreenikohtauksen jälkeen käy näin:
Päähän jää aivan fyysisesti kipeä kohta joka sattuu mm. kun vääristää tai yskii. Muutoin on pää jo aivan selvinnyt kohtauksesta eli ei särje. Kohdan voi osoittaa sormella ja kohdan koko on sanotaan vaikkapa keskiverto tomaatin kokoinen.
Itse sairastan migeeniä jossa puutuu puolisen kroppaa, tulee näköoireita ja tietenkin se hirveä päänsärky.
Onkohan lääkitys liian laimea? (=Naramig)
Jääkö kohtauksen jälkeen pää kipeäksi?
5
1921
Vastaukset
- migreenikko
Basilaarimigreeni? Mulla jää myös pää kipeäksi koko loppupäiväksi. En tiedä voinko noin tarkkaan rajata kipualuetta, mutta esim yskiminen, aivastaminen yms. sattuu.
- migraine19v.
mulla on aina kohtauksen jälkee päässä semmoinen pieni paine, just sillo ku yskii tai aivastaa tai kumartuu. Semmosta pääkipua ei ole mutta pieni paine kylläkin...
- Satunnaismigreenikko
Minulla on ollut vain muutamia migreenikohtauksia elämäni aikana, mutta niihin on aina liittynyt juuri tuota, että yskiminen ja muut äkilliset "ponnistukset" ovat palauttaneet kivun kun se on muuten jo mennyt ohi. Lääkitystä minulla ei ole koskaan ollut kohtausten harvinaisuuden takia.
- kroonikko
kyllä mulla jää kipuja, joihin havahtuu, kun tekee jotain ponnisteista.
- Miesmigreeni252525
Paikantamatonta kyllä, oireina vasen puoli puutuu ja näkö harhoja/heikkenee, näkö yleensä vasemmasta silmästä.
Jyskyttävä päänsärky (joka tuntuu ponnistaessa) tulee yleensä mulla erikseen ja usein aamulla, sitäkään ei paikantamaan pysty. Sitten välillä viiltämällä särkee parin sekunnin ajan tiettyyn kohtaan päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921331Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221148- 70870
- 48864
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53712
- 33692
- 60689
- 52667