Minkä verran keskimäärin ajaa uudella autolla ,vaikkapa nyt mitsulla. Mikä on sellainen km määrä jolloin täytynee tehdä moottoriremppa. Entä käytetyn moottorin kulumisesta johtuva huohotus. Onko kokemuksia .Olisiko joku 200000km rempan paikka .Minkälaisessa kunnossa ovat autot joilla on ajettu 300000km.
kilometrejä
4
237
Vastaukset
- mitsubishi colt 1995
Meikäläisellä Colt CA1A-95 . 240 000 km mittarissa ja hyvin kulkee. Öljynkulutus on lisääntynyt eli männänrenkaat vaihdettava seuraavaksi.
- huoho
Mites on tuon huotuksen laita.Kuis pärjäät talvella.
- Colt 1995
huoho kirjoitti:
Mites on tuon huotuksen laita.Kuis pärjäät talvella.
no talvella ei mitään ylimääräisiä ongelmia, eli ei huohotus mene tukkoon. Just katsasttuin Coltini ja huomautuksetta hyväksyttiin. Takapyörän laakeri tosin kypsyi, mutta ne ovat kulutusosia.
- Joop.
Riippuu paljon autosta, ja olettaisin myös että dieselit kestää pidempään, muttei sekään aina niin mene.
Tässä taloudessa on 2003 uusimman korimallin opel vectra 2 litrainen diesel, ajettu nyt yli 400 000, ja ei moottori tai laatikko tiedä mitään. Enempikin kaikki sähköpuolen asiat, on ne joita on pitänyt säätää.
Sama se on Mitsuissakin. Sanoisin, että nykyajan atuoissa, moottori ja laatikko ovat mekaanisesti jopa selvästi parempia/vahvempia mitä vanhoissa autoissa yleensä. Enempi uusia autoja vaivaa elektroniikasta aiheutuvat murheet. Nykyään tuotekehitysvaiheessa moottoritkin pystytään tietokoneella simuloimaan, ja sen jälkeen ne vielä hyvin pitkällisesti testataan, joten mekaanisesti, olettaisin aika pitkää ikää.
Mutta, on sitten yksittäistapauksia, ja suunnitteluvirheitä, ja tekniikka voi hajota oletettua aiemminkin. Ja toki sitten on tämä nykyajan ilmiö, planned obsolence, eli suunniteltu vanheneminen, jota esimerkiksi mersu on näyttänyt alkavan toteuttaa tietyssä vaiheessa. Vielä W124 koppaisiin mersuihin asti tekniikka oli erittäin pitkäikäistä (koneessa tuplarivi ketju jne.), ja siksi tuon ikäluokan mersuja edelleenkin on paljon tien päällä. Toisin kuin seuraavaa väyrysmersua, joka oli talous lähtökohdista suunniteltu, tieten tahtoen tehty selvästi huonommista osista, ja siksi ne nyt ruostuukin, hajoaa, ja muuten häviävät liikenteestä kovaa vauhtia.
Autonvalmistajallehan auton pitkäikäisyys on huono juttu, he siis haluavat toki saada varaosamyyntiä, ja sen jälkeen ihmisiä uusimaan autonsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 26823057
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?462124- 1961545
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1381437- 281219
- 122978
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex84811Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82766- 75688