ihastunut naapuriin myös :)

ikkunaprinsessa_

Asun ensimmäisessä kerroksessa, joten aina istuessani tietokoneella/aamukahvilla keittiössä/parvekkeella näen lähes jokaisen naapurini ikkunoista, en voi välttää sitä. Nyt olen huomannut, että taloyhtiössäni asuu aivan syötävän suloinen mies! Ja valitettavasti näen häntä tahtomattani todella usein kun vain satun katsomaan ulos..en ole nähnyt häntä kenenkään tytön kanssa, joten on mahdollista, että hän on vapaa, mutta varmaa tietoahan minulla ei ole. Valitettavasti hän ei myöskään ole koskaan tullut minua vastaan esim. talon pihalla, joten hän ei varmaankaan ole koskaan nähnyt minua. Ellei hän sitten ole nähnyt minua ikkunastaan :D mutta miten voi edetä? Mitä voin tehdä? tiedän hänen autonsa, mutta muuta en koko miehestä tiedäkään. En voi ikuisesti jäädä ikkunaprinsessaksi, haluan tuon uroon ennen kuin sen joku edestäni nappaa:)

13

4324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjeistaja mies

      Hmm. näin naapurin kerran ihastuneena niin voisin ehkä jakaa ohjeita miehen näkökulmasta.

      Kun hän ei ole tullut sinua koskaan vastaan niin "järjestä" tapaaminen. Näet milloin hänen autonsa on paikalla ja toisaalta jos näet ikkunasta milloin hän tulee niin "vahingojahan sattuu".

      Siitä pitää muistuttaa että vaikka et ole nähnyt urosta tytön kanssa niin sellainen kutienkin hänellä voi olla toisella puolen kaupunkia vaikkapa.

      Tärkeintä aluksi olisi mielestäni kohdata häntä muutama kerta jos ei muuten niin tuolla tavoin "järjestetysti". Tervehtiä ainakin. Sitten näet hänen reaktioitaan sinuun.

      Riippuen sitten ihan itse kenenkin asunnon, auton ja postilaatikon sijainnitsa niin on katsottava miten toisen kanssa voisi järjestää näitä kohtaamisia ja mahdollisesti jutella jostain. Silmiin katsominen, hymyily, reippaasti tervehtiminen jne. olisi paikallaan.

      Sitä kautta vyyhti alkaa purkautumaan. Ehkä mies kiinnostuu ja tekee sinulle aloitteen tai sitten sinä joudut keksimään jotain. Esimerkiksi käymään ovella tai jättämällä hänelle viestin jne.

      Kävin itse ihan ovella asti kyselemässä. Pakit tuli vaikka vaikutti kiinnostuneelta, mutta ei ollut mitään sellaista mitä en tekisi samalla tavoin uudestaan.

    • ikkunaprinsessa_

      Kiitos vastauksesta! Tottahan se on, ettei hän voi kiinnostua minusta näkemättä minua. Joten täytyy vain toivoa, että kesällä törmäillään - jotta voin sitten mahdolllisesti tehdä joskus seuraavan siirron. Eihän sitä tiedä, vaikka hän sattuisi samaan aikaan rannalle tai lenkkipoluille, siitä saisi sitten helpommin tikusta asiaa :) Mutta ensisijaisesti olisi tietysti hyvä, että hän huomaisi minun asuvan naapurissa, jotta hän sitten tunnistaisi minut mahdollisesti myös myöhemmin..

      Ja hienoa että otit pakit noin, mutta sekin on totta, että yrittänyttä ei laiteta. Eihän sitä mitään saa, jos ei koskaan yritä.

    • RakastunutMies

      Täysin sama tilanne mutta miehen näkökulmasta, olen umpirakastunut tuossa vastapäisessä talossa asuvaan naiseen, tiedän hänen olevan sinkku ja ollaan jollain tavalla tuttuja, mutta en tiedä onko hän huomannut ihastustani.
      Voi luoja että hän on saanut minut sairastumaan ! =)

      • Kiinnostunut nainen

        Tulee mieleen eräs mies joka asuu vastapäisessä talossa.

        Kyllä olen vapaa. Me tunnemme toisemme erään jutun vuoksi.

        Olenhan minä yrittänyt tietää onko hän ihastunut minuun, koska hän viihtyy minun seurassani. ;)


      • RakastunutMies
        Kiinnostunut nainen kirjoitti:

        Tulee mieleen eräs mies joka asuu vastapäisessä talossa.

        Kyllä olen vapaa. Me tunnemme toisemme erään jutun vuoksi.

        Olenhan minä yrittänyt tietää onko hän ihastunut minuun, koska hän viihtyy minun seurassani. ;)

        Kiinnostunut nainen, tarinasi kuulostaa kovin tutulta.
        Tutustuimme nimenomaan erään tilanteen\sattuman kautta. =)

        mistä päin olet ?


      • Kiinnostunut nainen
        RakastunutMies kirjoitti:

        Kiinnostunut nainen, tarinasi kuulostaa kovin tutulta.
        Tutustuimme nimenomaan erään tilanteen\sattuman kautta. =)

        mistä päin olet ?

        Itä-uusimaa ;)


      • RakastunutMies
        Kiinnostunut nainen kirjoitti:

        Itä-uusimaa ;)

        Ikävä kyllä olen siinä tapauksessa väärä henkilö =(
        olen kokonaan toiselta suunnalta.


      • Kiinnostunut nainen
        RakastunutMies kirjoitti:

        Ikävä kyllä olen siinä tapauksessa väärä henkilö =(
        olen kokonaan toiselta suunnalta.

        Voi harmi. :(


    • prinsessa+prinssi

      Kirjoita pikku kirjelappunen ja käy yöllä jättämässä se hänen autonsa tuulilasinpyyhkimen alle. Muista piirtää siihen iso sydämenkuva :) ja kirjoita siihen että sinusta olisi kiva jo näyttäytyä hänelle :) Onnea matkaan :)

    • tarkkailijatarr

      Sama tilanne täällä. Naapurustossani asustelee pitkä, tumma, hoikka ja mahdottoman komea mustiin pukeutuva mies. Käsittääkseni hän on myös vapaa, ja aion iskeä hänet pian.

    • Anonyymi

      H hu me

    • Anonyymi

      I-astun@puri

    • Anonyymi

      Hi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe