ihastunut naapuriin myös :)

ikkunaprinsessa_

Asun ensimmäisessä kerroksessa, joten aina istuessani tietokoneella/aamukahvilla keittiössä/parvekkeella näen lähes jokaisen naapurini ikkunoista, en voi välttää sitä. Nyt olen huomannut, että taloyhtiössäni asuu aivan syötävän suloinen mies! Ja valitettavasti näen häntä tahtomattani todella usein kun vain satun katsomaan ulos..en ole nähnyt häntä kenenkään tytön kanssa, joten on mahdollista, että hän on vapaa, mutta varmaa tietoahan minulla ei ole. Valitettavasti hän ei myöskään ole koskaan tullut minua vastaan esim. talon pihalla, joten hän ei varmaankaan ole koskaan nähnyt minua. Ellei hän sitten ole nähnyt minua ikkunastaan :D mutta miten voi edetä? Mitä voin tehdä? tiedän hänen autonsa, mutta muuta en koko miehestä tiedäkään. En voi ikuisesti jäädä ikkunaprinsessaksi, haluan tuon uroon ennen kuin sen joku edestäni nappaa:)

13

4508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjeistaja mies

      Hmm. näin naapurin kerran ihastuneena niin voisin ehkä jakaa ohjeita miehen näkökulmasta.

      Kun hän ei ole tullut sinua koskaan vastaan niin "järjestä" tapaaminen. Näet milloin hänen autonsa on paikalla ja toisaalta jos näet ikkunasta milloin hän tulee niin "vahingojahan sattuu".

      Siitä pitää muistuttaa että vaikka et ole nähnyt urosta tytön kanssa niin sellainen kutienkin hänellä voi olla toisella puolen kaupunkia vaikkapa.

      Tärkeintä aluksi olisi mielestäni kohdata häntä muutama kerta jos ei muuten niin tuolla tavoin "järjestetysti". Tervehtiä ainakin. Sitten näet hänen reaktioitaan sinuun.

      Riippuen sitten ihan itse kenenkin asunnon, auton ja postilaatikon sijainnitsa niin on katsottava miten toisen kanssa voisi järjestää näitä kohtaamisia ja mahdollisesti jutella jostain. Silmiin katsominen, hymyily, reippaasti tervehtiminen jne. olisi paikallaan.

      Sitä kautta vyyhti alkaa purkautumaan. Ehkä mies kiinnostuu ja tekee sinulle aloitteen tai sitten sinä joudut keksimään jotain. Esimerkiksi käymään ovella tai jättämällä hänelle viestin jne.

      Kävin itse ihan ovella asti kyselemässä. Pakit tuli vaikka vaikutti kiinnostuneelta, mutta ei ollut mitään sellaista mitä en tekisi samalla tavoin uudestaan.

    • ikkunaprinsessa_

      Kiitos vastauksesta! Tottahan se on, ettei hän voi kiinnostua minusta näkemättä minua. Joten täytyy vain toivoa, että kesällä törmäillään - jotta voin sitten mahdolllisesti tehdä joskus seuraavan siirron. Eihän sitä tiedä, vaikka hän sattuisi samaan aikaan rannalle tai lenkkipoluille, siitä saisi sitten helpommin tikusta asiaa :) Mutta ensisijaisesti olisi tietysti hyvä, että hän huomaisi minun asuvan naapurissa, jotta hän sitten tunnistaisi minut mahdollisesti myös myöhemmin..

      Ja hienoa että otit pakit noin, mutta sekin on totta, että yrittänyttä ei laiteta. Eihän sitä mitään saa, jos ei koskaan yritä.

    • RakastunutMies

      Täysin sama tilanne mutta miehen näkökulmasta, olen umpirakastunut tuossa vastapäisessä talossa asuvaan naiseen, tiedän hänen olevan sinkku ja ollaan jollain tavalla tuttuja, mutta en tiedä onko hän huomannut ihastustani.
      Voi luoja että hän on saanut minut sairastumaan ! =)

      • Kiinnostunut nainen

        Tulee mieleen eräs mies joka asuu vastapäisessä talossa.

        Kyllä olen vapaa. Me tunnemme toisemme erään jutun vuoksi.

        Olenhan minä yrittänyt tietää onko hän ihastunut minuun, koska hän viihtyy minun seurassani. ;)


      • RakastunutMies
        Kiinnostunut nainen kirjoitti:

        Tulee mieleen eräs mies joka asuu vastapäisessä talossa.

        Kyllä olen vapaa. Me tunnemme toisemme erään jutun vuoksi.

        Olenhan minä yrittänyt tietää onko hän ihastunut minuun, koska hän viihtyy minun seurassani. ;)

        Kiinnostunut nainen, tarinasi kuulostaa kovin tutulta.
        Tutustuimme nimenomaan erään tilanteen\sattuman kautta. =)

        mistä päin olet ?


      • Kiinnostunut nainen
        RakastunutMies kirjoitti:

        Kiinnostunut nainen, tarinasi kuulostaa kovin tutulta.
        Tutustuimme nimenomaan erään tilanteen\sattuman kautta. =)

        mistä päin olet ?

        Itä-uusimaa ;)


      • RakastunutMies
        Kiinnostunut nainen kirjoitti:

        Itä-uusimaa ;)

        Ikävä kyllä olen siinä tapauksessa väärä henkilö =(
        olen kokonaan toiselta suunnalta.


      • Kiinnostunut nainen
        RakastunutMies kirjoitti:

        Ikävä kyllä olen siinä tapauksessa väärä henkilö =(
        olen kokonaan toiselta suunnalta.

        Voi harmi. :(


    • prinsessa+prinssi

      Kirjoita pikku kirjelappunen ja käy yöllä jättämässä se hänen autonsa tuulilasinpyyhkimen alle. Muista piirtää siihen iso sydämenkuva :) ja kirjoita siihen että sinusta olisi kiva jo näyttäytyä hänelle :) Onnea matkaan :)

    • tarkkailijatarr

      Sama tilanne täällä. Naapurustossani asustelee pitkä, tumma, hoikka ja mahdottoman komea mustiin pukeutuva mies. Käsittääkseni hän on myös vapaa, ja aion iskeä hänet pian.

    • Anonyymi

      H hu me

    • Anonyymi

      I-astun@puri

    • Anonyymi

      Hi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2124
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1945
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1921
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1623
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1487
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1486
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1474
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1277
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1154
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1149
    Aihe