Puutarhaletkun liittäminen

ilmaistavettä

Voiko puutarhaletkulle käyttää normaaleja puserrusliittimiä tukiholkein varustettuna? Ajattelin kesäkäyttöön vetää kaivonpumpulta puutarhaletkun tarpeettomaan lämminvesivaraajaan ja siitä painepesuriin, että saisi ilmaista vettä siihen.

Kuumaa tarvitsee koneiden pesuun, ja tällä hetkellä sitä saa vain talon hanasta johon tulee tietysti kunnan vesi.

Katselin putkien hintoja, ja kauhistuin. Kupariputket on tosi kalliita, sinkityt vähän halvempia mutta kallita nekin ja ei kestä kuumaa vettä. Jos homman tekee "virallisesti", sillä hinnalla käyttää kuumaa vettä hanasta jo vuosia tuohon tarpeeseen.

Puutarhaletkut on taas halpoja, mutta "pikaliittimet" arveluttaa kun kyseessä tavallaan "kiinteä" asennus, ja vesiletkua pumpulta varaajalle ei saisi katkaista.

Ajattelin tehdä homman siten, että laitan varaajan kylmäliitäntään yksinkertaisesti t-haaran, johon toiseen reikään varoventtiilin ja toiseen reikään palloventtiilin ja pumpulta tulevan letkun. Kuumapuolelle vain palloventtiili ja kaksoisnippa, johon saa pikaliittimen kiinni.

Pumppuun letkun saa kiinni lisäämällä painesäiliölle menevään 3/4" linjaan yhden t-haaran ja kaksoisnipan. Tuohon ajattelin sitten laittaa liittimen ja puutarhaletkun kiinni.

Mutta noitten tekeminen niillä pikaliittimillä tosiaan arveluttaa, joten toimisiko esim. 12mm kupariputken helmiliitin tukiholkilla varustettuna?

2

943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ljknäkjm näkjm jm

      Ei puutarhaletkut kestä kuumaa.

      Toki kylmä vesi toimii puutarhaletkulla ja pikaliittimet on ihan kestäviä, ja halpoja ostaa, jos rikkoontuvat.

      Jäi vähän epäselväksi, paljonko tarvit kuumankestävää putkea varaajalta painepesurille. Tuli vaan mieleen, laita muoviputkesta. Se ei niin kallista kuin kupari, ajaa saman asian. Ja siihen saa kunnon liittimet. Elikkäs kovaputkihan se on ja kiinteä, mutta kyllä sellaisen voi rakennella, että ei ole haittana.

      Putkea saa mistä tahansa, vaikka Biltemasta.

    • ilmaistavettä

      Puutarhaletku tulee nyt autotallin hanasta, jossa on letkulle liitin. Käännän tuosta aina kuuman veden päälle, jolloin saan halpaan kylmävesipesuriin kuumaa vettä, jolloin siitä tulee n. 60-70 asteinen pesuvesi. Olen vähän muuttanut syöttösekoitusventtiilin asetuksia, että saan siitä tarvittaessa 75 asteisen veden.

      Vesi tulee siis nyt 5000 litran keskuslämmitysvaraajan lämmönvaihtimesta, ja tuo lämpiää hakekattilalla. Sähkövaraajalla vesi on tietysti kalliimpaa...

      Tuli mieleen, että riittääköhän jos kierrän puutarhaletkua kattilan ja varaajan välisiin putkiin ympärille, joista se sieppaisi ohimennen lämmön ja näin saisin 60 asteista vettä? Putkessa kulkee n. 80-90 asteinen vesi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      98
      7673
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      105
      5532
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4738
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4693
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      69
      3425
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2778
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2457
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2418
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2382
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2254
    Aihe