Aika veijareita Nielsenin porukka, kun vuosikymmenten jälkeen jaksavat saapua tapaamisiin runsain joukoin. Nytkin noin 170 henkeä. Ilmaismatkoille olisi ehkä tulijoita, mutta nythän jokainen maksaa matkansa itse. Matkojen juhlavuutta korostaa se, että väkeä käy kaikista ammattiryhmistä. Ei katsota olitko johtaja, kippari tai siiffi, vaan jungmannit, matruusit, messitytöt ja kaikki ovat olleet tervetulleta.
Hieno kuva-arsenaali löytyy myös www.aanimeri.fi sivustoilta. Siellä on myös huikea määrä valokuvia eri aluksilta ja usein aika vanhoja kuvia joukossa. Jännä katsoa minkä näköinen on itse ollut muutama vuosikymmen sitten. Suosittelen, käykää katsomassa.
Olisi tietenkin muidenkin varustamoiden porukoilla hauska tavata, mutta mahtaako löytyä yhteishenkeä. Ehkä joku niitäkin värkkää kasaan.
Helsingissä on vanhojen merimiesten tapaamisia ollut mm perinteikkäässä Salvessa. Hienoa, vaikka en olekaan ollut mukana.
NIELSEN
9
302
Vastaukset
- monessamukana
Siinä firmassa ei ollut niin laitosmaista sotaväen meininkiä, niinkuin monessa muussa siihen aikaan. Porukka joutui tekemään päätöksiä itse ja olemaan omatoimisia. Siksi varmaankin toimii tämä muistelupuolikin.
- vuosia mukana
Kyllä sinnekin mahtui sekä kusipäitä, että reilua porukkaa.
- nos talgia
vuosia mukana kirjoitti:
Kyllä sinnekin mahtui sekä kusipäitä, että reilua porukkaa.
"monessamukana" kirjottaa kuin Ojamiehen Pena Vapaavahdin haastattelussa
www.mepa.fi/Ojamies.pdf - Vuosia mukana ollut
vuosia mukana kirjoitti:
Kyllä sinnekin mahtui sekä kusipäitä, että reilua porukkaa.
Aivan varmasti. Jokaisessa työyhteisössä on omat skismansa. Kaikkien kemiat eivät kohtaa. Pursimiestä syytettiin juopottelusta ja mieshän kiisti asia puolilta päivin joltisenkin näin: "No varmasti en ole juovuksissa, kymmenen kaljaa olen juonut". Silloinhan esimiesnuhtelijat ovat kusipäitä.
No kyllä kai silloinkin oli vikoja alaisissa ja esimiehissä, niin kuin melkein aina molemmin puolin. Oli tietenkin joskus erimielisyyttä kahden matruusinkin välillä jne.
Noilla Nostagia-risteilyillä en ole huomannut riitelyä, vanhojen taisteluiden syytöksiä. Siinä kai se juju on. Poikkeuksetta aikuisina elävät ihmiset tapaavat vuosikymmenten takaisia seilauskavereitaan unohtaen mahdolliset aikoinaan olleet vaikeudet ja nauttien kivoista muistoista Santa Martassa, Singaporessa, Santoksessa, Durbanissa, Shanghaissa, Kantvikissa tai jossain muussa "eksoottisessa" satamassa. Siinä se Nielseniäinen iloinen mieli meitä ikääntyviä ihmisiä yhdistää. Elämän ja osin menneen elämän nautinnot, nyt kun vain niskamme jäykistyy.
Vielä tulevaisuudessakin pitäisi päästä matkalle mukaan.
Terveisiä - :-)
vuosia mukana kirjoitti:
Kyllä sinnekin mahtui sekä kusipäitä, että reilua porukkaa.
Mulle jäi vain positiiviset muistot Nilsulta, meitä on jokaiseen junaan !
- nilkkukustaa
"Olisi tietenkin muidenkin varustamoiden porukoilla hauska tavata, mutta mahtaako löytyä yhteishenkeä. Ehkä joku niitäkin värkkää kasaan."
Onhan tulevana kesänä taas merimiestapaaminen Kotkassa....
Jatkoa viime vuoden tapaamiselle... joka oli Helsingissä...- aktivoita
Ja Helsingin tapaamisen organisoija oli Henry Nielsenin merikapteeneita
- Peksi, ex-sähkö
aktivoita kirjoitti:
Ja Helsingin tapaamisen organisoija oli Henry Nielsenin merikapteeneita
Hetkinen, millos tuo tapaaminen on Kotkassa? Meripäivien yhteydessä? Lisää infoa, pliis?
- kolktkolme
Peksi, ex-sähkö kirjoitti:
Hetkinen, millos tuo tapaaminen on Kotkassa? Meripäivien yhteydessä? Lisää infoa, pliis?
Ainakii www.aanimeri.fi etusivulla on linkki mepan kuulutukseen tilaisuuden johdosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915876
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262770Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252036Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48744