Kävin sisätautilääkärillä, yksityislääkäriasemalla. Piti minua 1,5 tuntia vastaanotolla. Hinta tuolta ajalta 151 €, mutta nyt oli ilmestynyt alennussarake, jossa alennusta oli annettu 71 € ja tuosta jäljelle jääneesta osuudesta sitten Kela-korvaus 30,60 €.
No päättelin, että jos tuo oli eläkkeellä olevan lääkärin taktiikka, tai osaeläkkeellä olevan lääkärin hinnoittelu, sillä ilmiselvästi lääkäri ei enää ollut parhaassa iskussaan. Mutta mitäs siitä jos hommansa pystyi hoitamaan vaikka hitaammassa tahdissa. Hitaampihan hän olikin, joten ikä oli kyllä tehnyt tehtävänsä.
Seuraavana päivänä jouduin käymään verisuonikirurgilla, yksityisellä sekin, mutta mitä ihmettä. Hän nuori, vetreä ja hommansa terävästi oivaltava ja hoitava lääkäri, hänenkin lapussaan lukee a.hinta 112 € mutta alennussarakkeessa 72 €. Kustannus siis 40 €, josta vielä Kela-korvaus. Sitä Kelakorvausta en näe suoraan, koska hän teki verisuonten ultrauksen, niin Kela-korvaus on koko summasta.
Höh... todella alhainen käyntimaksu (40 €), kun ottaa huomioon vielä, että alansa huippuja, kysyttyjä, vaikeasti aikaa saatavissa, kun on niin kysytty lääkäri. ja viivyinhän minä toista tuntia hänenkin vastaanotollaan.
Nyt on herännyt ajatus, että onkohan yksityislääkäriasemilla meneillään joku "psykologinen" kampanja tuota uhattua Kelakorvauksen poistamista yksityislääkärikäynneistä silmällä pitäen, vai onko Tampereella jo niin paljon lääkäreitä, että tosiaan se jo vaikuttaa hintaan?
Kävin tuossa talvella Eurolääkäriasemalla lääkärissä, niin maksoi vaan 35 €. Alle lipan, en missään ollut näin edullisesti käynyt yksityislääkärissä.
Myös jotkut yksityishoidotkin näyttävät Tampereella olevan huimasti halvempia, kuin esim. Turussa.
Otsonihoitoa saan Tampereella, ja maksaa vain 40 € ja hoito vie n. 1,5 tuntia aikaa kun Turussa samaisesta hoidosta ja ajasta saa 68 - yli 100 € pulittaa.
Mitä ajatuksia Teille muille tulee tästä edullisesta Tampereen hintapolitiikasta?
Johtuuko se vain siitä, että lääkäreitä yksityissektorilla on jo riittämiin, vai mistähän tuo voisi kieliä?
Vai onko tämä yksityislääkäriasemien psykologista taktiikkaa varustautua Kela-korvausten lopettamista vastaan yksityislääkärikäynneistä?
Ymmärtäisin, jos kyseessä on esim. osa-aikaeläkkeelle jäänyt lääkäri, mutta kun tuo alennus on aktiivi-ikäisellä, vetreällä arvostetulla ja kysytylläkin lääkärillä.
Jokos yksityislääkäriasemien hintasopeuttaminen alkoi Kelakorva?
Ihmeissään oleva
0
84
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535550Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo943438Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel463330Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762527SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral592403Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751907Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3091755Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71206Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal261140- 1381088