Kotka on varsinainen eteläsuomen persläpi, suuret kauppaketjut ei tänne satsaa kun ei ole asiakkaita, ihmiset täysiä ääliöitä, kateellisia toisilleen. Varsinaisia kerrostalokyttääjiä, ei ihme jos tänne ei halua muuttaa kuin mustapettereitä.
Repikää siitä sisäsiittoiset Kotkalaiset !
Repikää siitä sisäsiittoiset Kotkalaiset !
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tosi huti tunnut olevan.
No onhan tossa aloituksessa totuuden siemen.Kyllähän kotkalaiset on tunnetusti suomen yrittäjä vastaisin kunta. Mielummin ostetaan haminalaisesta osuukaupasta, kuin kotkalaiselta,, ettei vaan kukaan kotkassa menestyisi. On todella ikävän näköistä katsella vaikkapa kotkan kadulla tyhjien liikehuoneistojen rivistöä, kun kutsetin pojat töräyttää rahansa haminan ympyröille. Mutta totuushan on se että kutsettiakaan ei enää ole, ja tehdas menee kiinaan. stevecon väki lakkoilee työt venäjälle, joten siinä teille kotka näkemystä. Sitten ei tarvi olla kellekään kateellinen... Kannattaisi kotkassakin jo alkaa miettimään pikemminkin kuka jää viimeiseksi sammuttamaan valot...ja onko se vellamo vai maretarium josta viimeisenä valot sammutetaan...Kaupungintalollahan lienee valot sammutettu jo ajat sitten.
1) Miksiköhän useat kotkalaiset yrittäjät ovat aivan eri mieltä Kotkan yrittäjävastaisuudesta? Ovat kirjoittaneet asiasta julkisuudessa ja olen useiden kanssa aiheesta myös keskustellut.
2) Osuuskauppa Ympyrä ei missään tapauksessa ole haminalainen, vaikka sen kotipaikka ja konttori Haminassa ovatkin.
Suurin tpoimipaikka on Prisma Kotkan Sutelassa ja automyynti tapahtuu Kotkan Keltapankaalla. Pasaatissa on sekä Sokos että elintarvikekauppa - isoja molemmat. Hyöty tulee nykyisin AINA toimipaikkojen tuloksen mukaan paikkakunnalle, jossa toimipaikka sijaitsee - ei yrityksen kotipaikan mukaan.
Tottahan tuo ikävä kyllä on !
Kota vastaan kovola? Ropinhuti lukihärönen työ.tön?