Mulla Focus 1.6 hatchback -99. jakohihna pomppas pois paikoiltaan ja särki moottorin. Mulla olis kateltuna uusi kone. Osaako joku arvioida mitä vaihtotyö tulisi maksamaan merkkiliikkeessä
Moottorin vaihto
14
2712
Vastaukset
- V. Pärnänen
Älä hyvä mies vie autoasi moottorinvaihtoon lasipalatsiin eli merkkiliikkeeseen,
sama homma hoituu puolet halvemmalla vaikkapa Suomen suurimman auto-
korjaamoketjun Pärnäinen Ky tai sitten Hartikaisen verstaalla. - focus kuski
No mitäs se tulisi kustantamaan kyseisillä verstailla
- Engine default
Kysele yksityisiltä autoverstailta veikkaisin että 200-300€
- fokkeristi
Vaihtotyö on likemmäs 1000€ ja hyvä kone myös sen 1000€! Että näin on...
- mites on
Samalla kun vaihtaa jakopäähän uudet kalut, vesipumpun, urahihnan ja vielä kytkinasetelman painelaakereineen, niin ei taida tuo summa edes riittää. Pitääkö tuonikäisessä Focuksessa ottaa sähkövehkeitä vanhasta koneesta, ettei tarvitse viedä merkkiliikkeeseen koodattavaksi
- fokkeristi
Eipä taida riittä juu. Varmahan kandee sähkövehkeet ottaa messiin koska aina merkkiliikkees maksaa kaikki hunajata...
- focus kuski
ok, kone kateltu siis 1200 egee, vaihtotyö 1000 egee, mut mitä tuo vielä kustantaa "jakopäähän uudet kalut, vesipumpun, urahihnan ja vielä kytkinasetelman painelaakereineen"
- vaiha 1,6 ekopoost
tohon fokukseen sopii heittämällä vaihto koneeksi vaikka uusi 1,6 litrainen ekopoost jossa 150 ja 182 heppaiset. ota semmoinen merkkikorjaamosta laittavat sen nopeesti ja autosi on taas hienossa kunnossa vuosiksi.
- fokkeristi
haha Ecoboosti uuteen fokkeriin :D Arvatkaas paljo semmonen maksaa :D Paljo sun myllyllä 1200€ ajettu? Mistä ostat? Zetec SE? 1.6? 1.8? Jakopää ja vesipumppu tuloo varmahan tohon moottorinasennuksen 1000€ !
- älä naura!
Kyl se ekopoost 1.6 sopii ekakoppaseenkin fiikukseen! Ei tartte eres vaihtaa moottorin kiinnike paikkoja vaan suoraan pulteilla kiinni ja vaihde loota kans kiinni. polt on periaate. Kone tokiinsa on kallis veikkaan 10 tonnia mutta sitten ajaakin kymmenen viistoista vuotta taasen.
- focus kuski
älä naura! kirjoitti:
Kyl se ekopoost 1.6 sopii ekakoppaseenkin fiikukseen! Ei tartte eres vaihtaa moottorin kiinnike paikkoja vaan suoraan pulteilla kiinni ja vaihde loota kans kiinni. polt on periaate. Kone tokiinsa on kallis veikkaan 10 tonnia mutta sitten ajaakin kymmenen viistoista vuotta taasen.
Niin kertokaa pliis millä rahalla saa auton kuntoon
- negdgfhwfwrg
focus kuski kirjoitti:
Niin kertokaa pliis millä rahalla saa auton kuntoon
Jos suht koht halvall haluaa päästä,niin itse käyt hakemassa motonetistä uudet vaihdettavat osat vaihtokoneeseen ja viet johonkin pieneen korjaamoon.
- Tietopää
negdgfhwfwrg kirjoitti:
Jos suht koht halvall haluaa päästä,niin itse käyt hakemassa motonetistä uudet vaihdettavat osat vaihtokoneeseen ja viet johonkin pieneen korjaamoon.
Focuksen 1.6 kone on kertakäyttömoottori josta ei saa avata kampiakselin laakeripukkeja.Lohkossa joku jännitysjuttu.
- 2.0i 16V 130 hv
"Osaako joku arvioida mitä vaihtotyö tulisi maksamaan merkkiliikkeessä?"
Vastaus: Merkkiliike
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760