Ex Työnantajani oli tehnyt minusta rikosilmoituksen. Syytti tietomurrosta ja teetätti kotietsinnän sekä takavarikoitti tietokoneeni.On kulunut vuosi ja mitään ei ole kuulunut mitähän pitäisi tehdä. Kuinka pitkä tutkinta-aika tällaisissa jutuissa yleensä on.
Aiheeton rikosilmoitus ja takavarikko
3
188
Vastaukset
- 9+6
Mahtaisikohan asiaa tutkiva poliisi tietää paremmin kuin kukaan täällä?
- 165530976+HG762239
Haloo !
Työnantajasi ei teetätä mitään kotietsintää, eikä takavarikkoa. Kotietsintä ja takavarikko ovat pakkokeinoja, mistä päättää poliisi, ei ex työnantajasi.
Takavarikko on voimassa neljä kuukautta. Tutkinnanjohtaja tai syyttäjä voivat kuitenkin hakea aina neljän kuukauden välein takavarikolle oikeudesta jatkot. Jos näin ei tehtäisi, niin se olisi jo melkoisen törkeä virkavirhe.
Tietomurto vanhenee kahdessa vuodessa, törkeä tietomurto viidessä vuodessa.
Eli, näiden määräaikojen kuluessa sinut on joko haastettava käräjille, tai tutkinta on lopetettava ja tietokone palautettava.
Jos haastetta ei tule, niin saatoit silloin joutua väärän ilmiannon kohteeksi, koska poliisi suoritti väärän ilmiannon toteutumisen edellyttämiä pakkokeinoja.- copy paste
Minulla samantyylinen tapaus..Multa kopioitiin kiintolevyt yli vuosi sitten, koneeni sain takaisin kahden viikon päästä. Ei minkäänlaista kuulustelua, kyselyjä ei mitään tietoa. Ainoastaan kotietsintä sekä takavarikko ja auto pengottiin myös.
Soitin saamaani numeroon viikon päästä ja käskettiin noutaa kone viikon kuluttua ja siinä kaikki tieto.Sen jälkeen olen odotellut ja odotellut, onko mahdollista että eivät ilmoita minulle...täytyykö ruveta soittelemaan perään jonnekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572774Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362399SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past911621Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851295Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301109Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155821Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80724Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52686Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44660- 43635