Onko olemassa epäilyä H1N1-rokotteen aiheuttamasta niveltulehduksesta lähes kahden vuoden jälkeen rokotuksesta?
Kuvailu oireista: osa sormien nivelistä kipeät, osa turvonneet siten, että esimerkiksi keskisormen keskinivelestä sormi on vinossa (n. parin sentin rako toiseen sormeen), nilkoissa ajoittaista kipua, polvissa rasituskipua ja rasituksen jälkeen jopa ulkopuolisen ihmisen havaitsemaa rahinaa.
Nivelien niikeradat normaalit, nivelsiteet napakat, labroissa ei mitään ihmeellistä, HLAB27 negatiivinen ja CCP Ab normaali (= reumatekijät, reaktiivinen tulehdus), Hb 164 ja valkosoluarvot normaalit. Tuskinpa artroosi tulisi useisiin, epämääräisesti jakauteuneisiin niveliin saman aikaisesti?
Useampi ihminen on valittanut sikainfulenssarokotteen aiheuttaneen outoja lihas- ja nivelkipuja. Onko tämän palstan lukijoilla samanlaisia kokemuksia? Onko tietoa virallisista tutkimuksista?
H1N1-rokotus ja nivelkivut
8
1137
Vastaukset
- dfgtyuhijko
Kyllä kai se on mahdollista, milloin oireesi alkoivat?
Mutta voihan mikä tahansa liikkeellä olva flunssakin aiheuttaa nuo oireet. Itselläni menee mykoplasma bakteeri niveliin valoa nopeammin, ja se löytyy virusseulonnassa. Olen saanut sen jo kahdesti ja todennnäköisyys saada se uudestaan kasvaa joka kerran.
Terveyskeskus lääkärit eivät vaan tunnista sitä, eivätkä tiedä miten sitä hoidetaan. Minun pitää kertoa niille, ettei siihen syötetä enää antibioottia. Johan se on kuvattu ja nimetty ensimmäisen maailmansodan aikaan espanjantaudin mainingeissa.
Terveyskeskuslääkärit alkaa olla vaarallisempia kuin elämä terkan ulkopuolella. Tällainen tilanne oli viimeeksi noin 200v sitten.
Niin ja reaktiivinen artriitti alkaa mulla oikeasta pikkurillistä, ylin nikama ja etenee alkuun epäloogisesti mutta kummallakin kerralla samaa rataa. Eli voi se vaeltaa. Oikealla lääkityksellä pääsin jalkeille kolmessa viikossa. Terkkapuoskarin kanssa meni reilu vuosi.
Ole tiukka ja vaativa, etsi oikea lääkäri. Vain reumalääkärit tuntuvat tietävän ja jotkut satunnaiset yleiset. Toivottavasti löydät avun. - Piikki-päättäjille
Oireet alkoivat pari kuukautta sitten. Antibiootteja en ole syönyt sillä crp-arvot ovat olleet normaalit. Lääkärinä on ollut yleislääketieteen erikoislääkäri yksityiselä praktiikalla. Pitänee teettää tuo mykoplasmatesti saman tien.
Luulin, että tuo HLAB27 paljastaisi reaktiivisen artriitin? Ehkä olen väärässä.
Syy miksi yhdistän sikainfulenssarokotteen ja omat oireeni johtuu siitä, että tässä parin vuoden aikana todella moni on valitellut "erikoisia" nivel- ja lihassärkyjä joita ihmiset epäilee rokotteesta johtuvaksi. Ennen ajattelin tämän olevan huuhaata, mutta ehkäpä kansa tietää :) - Ykskaksvaan
HLAB27 positiiviset sairastuvat ehkä herkemmin reaktiiviseen artrtiittiin ja heillä tauti on yleensä vaikeampi. Mutta vain noin 60-70% reaktiivista artriittia sairastavista on HLA-B27 positiivisia, eli negatiivisuus ei sulje sairauden mahdollisuutta pois (Huomautuksena, että 14-15 % suomalaisista on HLA-B27 positiivisia, joten ei toimi ennustavuudessa toisinkaan päin).
Sitruliinivasta-aineet puolestaan (CCPab) ovat koholla n. 50-60 % nivelreumaatikoista - harvemmalla kuin perinteinen reumatekijä. Toisaalta sitruliinivasta-aineet antavat reumafaktoria harvemmin "vääriä" positiivisia, eli jos se on positiivinen, niin sairaus on erittäin todennäköisesti nivelreumaa. Jos oireilu jatkuu, niin tuo reumatekijä (RF) on syytä myös tarkistaa.
Minulla oireilivat nivelet sikapiikin jälkeen, mutta se oireilu oli aivan erilaista kuin reumaoireiluni. Ja se kesti viikon pari. Lähinnä sellaista influenssatyyppistä kipuilua. Voihan se periaatteessa reaktiivisen artriitin varmaan laukaista...
Oletko käynyt reumalääkärillä? Kannattaisi hakeutua, jos oireet oikeasti häiritsevät elämää. Jos et saa lähetettä julkiselle puolelle, niin ei se kertakäynti yksityiselläkään kohtuuttoman kallista ole. Reumalääkäri kuitenkin tietää melkoisesti nivelkivuista ja -tulehduksista. - Piikki-päättäjille
Tilaan ajan reumalääkärille. Sitä ennen otatan kuvat nivelistä (röntgen). Onneksi on sairauskuluvakuutus ja voin valita "parhaat" lääkärit - keitä he sitten lienevätkään. Kiitos kommenteista/neuvoista.
- ViaDolorosa2
Toine nivelvaivanen ja sikarokotettu.
Toi lablakoe taitaa olla LgG jos toi mykoplasma tullu jo kaunaikasemmin.
Tollanen tarvii vielä teettä. Nivelistä mgt-kuvat niin rustotkin näkyy.
Uutta tietoo:
http://www.magneettimedia.com/?p=6899
Tutkimus: Rokotteiden alumiini autoimmuunisairauksien syynä?
Varsinainen lähde on:
http://www.nature.com/nm/journal/v17/n8/full/nm.2403.html
DNA released from dying host cells mediates aluminum adjuvant activity
Toi Nature on kait ihan tieteellinen julkaisu, jota voinee pitää luotettavana.- vaeltava vaiva
Monta eri ikäistä nivel vaivaista rokotettua kuluneen vuoden aikana -toivottavasti ohi menevää! Mutta en siis ole näköjään yksin epäilyjeni kanssa...toivottavasti vaivat tosiaan ohi meneviä -jos ei, toivottavasti asiaan löytyy selvyys!
- viljatonna
Astman, reuman ja suolisto-ongelmien takana ruokavalio – "Lääkärit antavat väärää tietoa"
http://www.studio55.fi/hyvaolo/artikkeli.shtml/1624947/astman-reuman-suolisto-ongelmien-takana-ruokavalio---laakarit-antavat-vaaraa-tietoa
Nivelreuman nykyaikainen hoito!
http://www.raikasweb.com/nivelreuman-nykyaikainen-hoito
Reumaa ja niveltulehduksia sairastaa lähes 100 000 suomalaista. Perinteisen lääketieteen rinnalle on kehitelty monipuolisia luonnonmukaisia hoitomuotoja, jotka ovat kaikkien ulottuvilla. Ne ovat turvallisia ja myrkyttömiä tavanomaisiin hoitomuotoihin verrattuna.
http://kirja.elisa.fi/ekirja/reuma-ja-niveltulehdukset-luonnonmukainen-hoito
Viljojen mahdolliset haitat!
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
Nivelet koetuksella!
http://www.youtube.com/watch?v=A-a2PP74N04
http://www.katsomo.fi/?progId=117114 - viljatonna
Kovasti huolehditaan narkolepsiasta, vaikka influenssarokotteet voivat aiheuttaa monia muitakin sivuvaikutuksia.
http://www.tiede.fi/keskustelut/post1845680.html?sid=6951dab90252d2e27fab3a5086f11ce1#p1845680
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780