Minkälaisia kokemuksia teillä

on ystävyyden menettämisestä?
Jäikö jotakin sanomatta, ikävöittekö, tuntuuko yksinäiseltä?
Tekeekö ikävät kokemukset lopulta ihmisen yksinäiseksi?
167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Entiset kaverini- oli opiskelijoita ja ne ryyppäsi paljon. Jotta itse pääsin tästä suosta eroon, oli kaverit jätettävä, kaikki. Työpaikastani löysin uusia kavereita, mutta työtä oli tehtävä uusien suhteitten eteen. Työpaikan juhliin ja ym menoihin oli hyvä osallistua.
Nyt viimeksi löysin matkakaverin netistä, mikä osoittaa, että omatoimisuus kannattaa. Jos menettää omatoimisuuden, voi todella jäädä yksin. Olen itse suht varakas, mutta eräs ystäväni oli köyhä Inkeriläinen katusoittaja Helsingin kaduilta. Niinikään ystävyydellä ei ole ennalta määrättyjä rajoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katkeravaionnellinen kirjoitti:

on ystävyyden menettämisestä?
Jäikö jotakin sanomatta, ikävöittekö, tuntuuko yksinäiseltä?
Tekeekö ikävät kokemukset lopulta ihmisen yksinäiseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu